metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DE TARTIŞILIR OLSAYDI / Ahmet TAŞ

02.12.2020

Son haftalarda hükümetin kamuoyuna duyurup konuyla ilgili olarak toplumun farklı kesimleri ile istişarelere başladığı konulardan biri de yeni yargı paketi oldu.

18 yıllık iktidarı döneminde 2010 yılındaki anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanının TBMM değil halkın oyları ile seçilmesi, başbakanlı hükümet yerine başkanlı hükümet uygulaması gibi reform niteliğindeki uygulamaları millet ve sivil toplum kurumları ile istişareler yaparak milletin onayını alarak yürürlüğe koyan hükümet yetkililerinin yeni yargı paketi içinde görüşmeler yapması yeni bir heyecana sebep oldu.

2002 yılından bu yana ülkeyi idare eden iktidarın defalarca halka giderek yaptığı reformları onaylatması ona olan güvenin tazelenmesi anlamına geliyordu. Yeni yargı paketini kamuoyuna duyuran hükümet yetkilileri bu paket hakkında bilgilendirmelerde bulunmak ve görüşleri almak için sivil toplum kurumları ile görüşmelere başladı. TÜSİAD ve Odalar Birliği ile görüşmeler yapıldı. Önümüzdeki günlerde MÜSİAD ve hükümetin listesindeki diğer sivil toplum kurumları ile görüşmeler devam edecek. Sanırım paketle ilgili görüşmeler siyasi partilerle de devam edip sonuçta hükümetin hazırladığı yargı paketi teklifi TBMM'ye sunulacak.

Hükümetin ülkeyi idare etme yetkisi verilmiş iktidar olarak millet ve devlet ile ilgili bir konuyu toplumun temsilcisi sivil toplum kurumları (Keşke Anadolu'daki Platform niteliğinde olan farklı şehirlerdeki sivil toplum kurumları ile de olsa idi) ile tartışması bir yandan bilgilendirme diğer yandan görüş ve önerilerini alması milleti önemseyen, senin oyunu aldım diğer seçime kadar bana lazım değilsin yerine sen bana her zaman lazımsın sensiz karar veremem anlayışıdır.

Keşke diyorum 2011 yılında iktidar ve muhalefet milletvekillerinin ittifak oyları ile kabul edilen, oy veren milletvekillerinin sonradan niçin oy verdiğimizi bilmedik çok pişmanım diye özür beyan ettiği İstanbul Sözleşmesi için de bugünkü metot uygulansaydı. İstanbul'dan başlayarak Anadolu ve Trakya'nın tüm sivil toplum kurumları bilgilendirilse, öneriler alınsa ve halkın oyuna sunulsa idi kötü mü olurdu. Elbette olmazdı; ama sanırım o zaman selim akılla düşünülemedi. Milletvekilleri vicdanın sesi yerine liderin ve grubun sesine kulak verdiler. Milleti de unutarak bugün sıkça tartışılan İstanbul Sözleşmesini toplumun başına bela ettiler.

KORONA HABERLERİ SAHİPSİZ ÖLÜMLERİN SEBEBİ OLMASIN

Mart ayından bu yana devam eden korona virüs ile ilgili haberler sahipsizlik, yalnızlık ve sahipsiz ölümlerinde sebebi olmaya başladı.

Evde kal, evinizden çıkmayın, ev ziyaretlerinde bulunmayın, toplu aktivitelere katılmayın, bugün şu kadar insan hastalandı, şu kadar insan öldü gibi haberlerin her gün her saat verilmesi insanımızın önemli bir bölümü üzerinde panik ve korkuya sebep oldu.

Ölüm ecelle olur canı da Azrail alır, inancı yerine sanki ölüm ecelle olmaz canı da Azrail değil korona alır, öyleyse kimseyle görüşmeyeyim, evimden çıkmayayım, telefon açmayıp telefona bakmayayım algısı bir kısım insanımızı yalnızlığa ve yalnız ölümlere sevk etmeye başladı.

Geçen günlerde Anadolu Haber'de çıkan bir habere göre son aylarda Kayseri şehir merkezinde 10’dan fazla farklı yaşta insanımızın evlerinde yalnız öldüğü haberini okudum ve üzüldüm. Koca şehirde yalnız ölüm yani ölümünden yakınlarının haberdar olmaması.

Allah aşkına koronadan korunma için insanlardan uzak durmanın tanıtımı ve yolları anlatılırken insanlarımıza sahip çıkma, onları yalnızlık ve ölüm korkusundan uzak tutarak hayata bağlamanın bir yolu yok mu? Her imkan elinde olan devlet yetkililerimiz bunları neden düşünüp uygulamaya koymaz, anlayana aşk olsun. Sivil kurumların önemli bir kısmı korana sürecinde üyelerini devamlı arayarak, ihtiyaçlarını sorarak ve temin ederek konuya el attı; ama devlet gücü elbette önemli. Sivil toplum üyesinden, devlet ise milletten sorumlu değil mi?

İnşallah aklı selim idarecilerimiz bu konuya bir çözüm üretir. Sivil toplum ve gönüllülerin de desteği ile insanına ölmeden ve ölünce sahip çıkar.

 

Selam ve dua ile

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş