metrika yandex
  • $33.18
  • 36.27
  • GA18520

Haberler / Dünya

İsrail yaptığı katliamı itiraf etti

20.11.2023


İsrail polis soruşturması, İsrail Apache helikopterlerinin 7 Ekim Hamas saldırısı sırasında Nova müzik festivaline katılanlara ateş açtığını gösteriyor.

Siyonist gazete Haaretz'in 18 Kasım'da bildirdiğine göre, Hamas'ın 7 Ekim'de Gazze sınırı yakınındaki Nova müzik festivaline düzenlediği saldırıyla ilgili İsrail polisi soruşturması, İsrail saldırı helikopterinin katılımcılardan bazılarını öldürdüğünü ortaya çıkardı.

Bir polis kaynağına göre, olayla ilgili yapılan soruşturma, Ramat David üssünden olay yerine gelen bir İsrail savaş helikopterinin, Gazze'den İsrail'e giden sınır çitini geçen Hamas savaşçılarına ve diğer Filistinlilere ateş açtığını gösterdi. Polise göre orada 364 kişi öldürüldü.

İsrail askeri ve kurtarma hizmetleri daha önce festivalde 260 İsraillinin kasıtlı bir katliam sonucu Hamas ve Filistinliler tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti. Bu, İsrail güçlerinin kendilerinden bazılarını öldürdüğünün ilk kabul ve itirafı.

İsrail medyasında daha önce yayınlanan haberlerde, İsrail güçlerinin yine Gazze sınırına yakın bir yerleşim yeri olan Be'eri'de İsrailli sivilleri öldürdüğü ortaya çıkmıştı . Bu durumda Hamas savaşçıları İsraillileri evlerde esir tutuyordu. İsrail ordusu geldiğinde, tank mermileri de dahil olmak üzere ateş açtı ve hem İsrailli esirleri hem de Hamas savaşçılarını öldürdü.

Be'eri'de İsrail'in tank ateşi sonucu ölenlerden üçü 12 yaşındaki Liel Hezroni, kardeşi Yanai ve teyzeleri Ayla idi. İsrailli yayıncı Kan, Liel'in akrabalarının kendisi için cenaze töreni yerine veda töreni düzenlediğini, çünkü İsrail tankının iki top mermisi atmasının ardından Liel'in ve diğer Hamas esirlerinin üzerine çöken evden cesedinin kurtarılamayacağını bildirdi.

Benzer bir olay, Hamas savaşçılarının yerel polis karakolunu ele geçirdiği ve İsrail polisini içeride esir tuttuğu Sderot'ta da yaşandı . İsrail ordusunun polis karakoluna tank mermileri atması sonucu hem Hamas savaşçıları hem de İsrail polisi öldürüldü ve herkes öldürüldü. İsrail güçleri daha sonra istasyonu buldozerle yerle bir etti.

Bu nedenle, 7 Ekim'de ölen İsraillilerden kaçının, savaşçılarının hem asker hem de sivil mümkün olduğunca çok sayıda İsrailliyi Gazze'ye esir almaya çalıştığı Hamas tarafından öldürüldüğü ve kaçının İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü açık değil. Esirlerin serbest bırakılması için pazarlık yapmak.

İsrail başlangıçta Hamas ve Filistinlilerin 7 Ekim'de askerler, polisler ve siviller dahil 1.400 İsrailliyi öldürdüğünü iddia etti, ancak daha sonra sayıyı 1.200 olarak revize etti. İsrail sözcüsü Mark Regev, kurban olduğu iddia edilenlerden 200'ünün Hamas savaşçıları veya cesetleri o kadar kötü yanmış Filistinliler olduğunu, bu nedenle İsrailli yetkililerin başlangıçta kimliklerini tespit edemediğini ve bunların İsrailli olduklarını varsaydığını kabul etti.

17 Kasım'da MSNBC'ye verdiği bir röportajda şunları söyledi : “Başlangıçta Hamas'ın 7 Ekim'de halkımıza yönelik vahşi saldırısında ölü sayısının 1.400 olduğunu söylemiştik ve şimdi bunu 1.200'e düşürdük çünkü şunu anladık ki abarttık, hata yaptık. Aslında o kadar kötü yanmış cesetler vardı ki, onların bize ait olduğunu düşündük, sonuçta bunların Hamas teröristleri olduğu ortaya çıktı.”

Haaretz, Nova festivaliyle ilgili olarak da şunları aktardı: “7 Ekim'deki katliamı gerçekleştiren direnişçilerin, Kibbutz Re'im yakınlarında düzenlenen Nova festivalini önceden bilmedikleri ve bu yönde karar verdikleri yönünde güvenlik kurumlarında artan bir değerlendirme var. orada toplu bir olayın gerçekleştiğini öğrendikten sonra oraya gelmek. Hamas savaşçıları başlangıçta Gazze zarfı olarak bilinen bölgedeki yakın yerleşimlere saldırmayı planlamıştı.”

Haaretz'in haberine göre üst düzey güvenlik yetkilileri, Hamas'ın partinin varlığını drone'lar aracılığıyla öğrendiğini ve savaşçılarını iletişim sistemlerini kullanarak bölgeye yönlendirdiğini tahmin ediyor. Hamas savaşçılarından birinin vücut kamerasından alınan videoda, "yakalanan bir İsrailliden, farklı bir bölgede olmasına rağmen kötü adamlara ulaşmak için yol tarifi istediği duyuluyor." değerlendirmesini güçlendiren bulgulardan biri.

Polis ve diğer güvenlik yetkililerinin iddiasına göre, ilk Hamas savaşçıları Nova festivaline Gazze sınır çiti yönünden değil, 232 numaralı yol yönünden geldiler.

20.11.2023 İsrail Post

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal