metrika yandex
  • $32.64
  • 35.41
  • GA18850

Haberler / Dünya

İsrail Ordu Sözcülüğünde Gazze Krizine Tepki: Toplu İstifalarla Sarsılan Kadrolar

04.03.2024

Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar nedeniyle İsrail Ordu Sözcülüğü ekibinde geniş çapta istifa dalgası yaşanıyor. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin ekibinde yer alan birçok personel, 7 Ekim'den beri devam eden savaş gerekçesiyle istifa ettiği belirtiliyor. Kanal 14 Televizyonu'nun haberine göre, Sözcü Hagari'nin en yakınındaki isimlerden Moran Katz ve birçok bilgi sistem yetkilisi, Gazze'deki çatışmaların etkileri nedeniyle istifalarını sunmuş durumda.

Bu istifalar arasında İsrail Ordusu'nun Yabancı Basın Sözcüsü Richard Hecht'in de olduğu belirtiliyor. Son dönemde yayınlanan raporlara göre, Gazze Şeridi'ndeki savaşın yönetimi ve savaş sonrası planlaması konusunda hükümet ile İsrail ordusu arasında derin anlaşmazlıklar yaşanıyor.

7 Ekim'den bu yana süren çatışmalarda ise en az 30,410 Filistinlinin hayatını kaybettiği, bunların 13,230'unun çocuk ve 8,860'ının kadın olduğu belirtiliyor. Binlerce kişinin ise hala enkaz altında olduğu ve sivil altyapının da ciddi şekilde zarar gördüğü ifade ediliyor.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş