metrika yandex
  • $31.54
  • 34.14
  • GA14955

Haberler / Sağlık

İntihar olayları haberleştirilmemeli, intihar yüceltilmemelidir

01.02.2023

Siirt İl Sağlık Müdürlüğü, basının intihar olaylarını önlemede etkin rolü ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında basın mensuplarına yönelik bilgilendirmede bulundu.

Kentte son yaşanan intihar vakaları üzerine Siirt İl Sağlık Müdürlüğü, basın mensuplarına yönelik "İntiharı Önleme Konusunda Farkındalık Oluşturulması ve İntiharın Azaltılması" eğitimi konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer Öz ve Psikolog Hazal Göktepe ve basın mensupları katıldı.

"İntihar hiçbir zaman yüceltilmemeli"

"Bir intihar haberi nasıl verilmeli?" konusuna açıklık getiren Psikolog Hazal Göktepe, örneklerle durumu anlattı.

Psikolog Göktepe, "Eğer haber yapılacaksa yalnızca gerekli bilgilerle yetinilmeli, yönteme değinilmemeli, en basit bilgilerle ayrıntılara değinilmeden haber yapılmalı ve hiçbir zaman intihar yüceltilmemeli." dedi.

Her ay 3 çocuğu kaybettik

Siirt'te son yıllarda intihar vakalarının artığına dikkat çeken Siirt İl Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür, "Geçen yıl 34 vatandaşımız intihar etti ve bunların hepsi de ölümle sonuçlandı. Her ay 3 çocuğu kaybettik. Toplumun bütün kesimlerinin bu konuda hassas olması gerekiyor. Öncelikle ailelerin, okulda öğretmenlerin, psikolojik rehber ve danışmanların, sağlık çalışanlarının mutlaka bu konuya çok dikkat etmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor." dedi.

"Çocuk ve erişkinlerimizle iletişimi iyi sağlayabilirsek intiharların çoğunu önleyebiliriz"

İntihar edecek kişilerin bunu mutlaka bazı bulgularla ortaya koyabileceğine dikkat çeken Ömür, "Bizler çocuk ve erişkinlerimizle iletişimi iyi sağlayabilirsek muhtemelen intiharların çoğunu önleyebiliriz. İşte bu bağlamda STK, Mili Eğitim, Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve siz basın mensuplarının desteği bizler için önemlidir. Siirt'in güzel haberlerle anılmasını istiyoruz. Özellikle son zamanlarda Deliklitaş'ın intihar olayları ile ön plana çıkması bizleri son derece rahatsız etmiştir. Gazeteciler haber yaptığında önleyici bir haber de yapması faydalı olacaktır. Bence basın bu haberleri hiç yapmasa daha iyi olacaktır." şeklinde konuştu.

İntihar haberlerinin yapılmaması gerekiyor

İntihar olaylarının haberleştirilmemesi gerektiğini altını çizerek vurgulayan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer Öz, "Neden? Çünkü intihar edecek kişi aslında sana bir şey de anlatmak istiyor. 'Diyor ki ben zaten gitsem bir yerde intihar etsem kimse bilmezse ben hiçbir şey anlatmamış olacağım ama beni haber yapsalar ben zaten ölümümle bir şeyler kanıtlamış olacağım, haber olacağım ve benim ne yapmak istediğimi ailem anlayacak" şeklinde intiharın arkasında yatan sebeplere dikkat çekti. (İLKHA)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş