metrika yandex
  • $19.42
  • 20.97
  • GA1252

Haberler / Eğitim

Hüseyin Çelik: Uzaktan eğitim yerine ranza sayısını artıralım

15.02.2023

Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin yaz mevsimine kadar uzaktan eğitime geçtiğini duyurdu. Bunun üzerine zaten Kovid-19 ile üniversite yaşamlarına ara verilen öğrenciler için bu konu tartışma konusu oldu. Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de konu hakkında fikrini açıkladı. Çelik, üniversitelerin açılmasından yana olduğunu söyleyerek farklı alternatifler sundu.
 
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.
 
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Tüm Türkiye’de okullarımızı 20 Şubat’a kadar tatil ediyoruz" şeklinde konuşurken, OHAL bölgesindeki 10 ilde ise 1 Mart'a kadar ara verildiğini duyurdu.
 
YÖK, tüm yükseköğretim kurumlarında bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışının ikinci bir duyuruya kadar ertelendiğini duyurdu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, "Yaz mevsimine kadar üniversitelerimizi tatil ediyoruz. Tamamen uzaktan eğitimle devam edecekler" açıklamasını yaptı.
 
Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, tüm Türkiye'nin tartıştığı konu hakkında sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Hüseyin Çelik, üniversitelerin kapatılmamasından yana olduğunu söyleyerek, farlı alternatifler ortaya koydu.
 
Hüseyin Çelik'in konu ile ilgili açıklamaları:
 
1- Üniversitelerimizin deprem dolayısıyla uzaktan eğitime geçmelerini doğru bulmuyorum. Zaten pandemi sürecinde birçok üniversite öğrencisi neredeyse üniversite yüzü görmedi. Günün sonunda diploma alacaklar ama yetersiz mezunlar olarak karşımıza çıkacaklar.
 
2- KYK yurtlarında yeni düzenlemeler yapılabilir.2 kişilik odalar 4,3 kişilik odalar 6’ya çıkarılabilir. Gerekirse ranza sistemine geçilerek yurtların yarısı depremzedelere tahsis edilebilir. İnanın hiçbir öğrencimiz, depremzedelerimiz için böyle bir fedakarlıktan kaçınmayacaktır.
 
 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar