metrika yandex
  • $29.01
  • 31.23
  • GA2000

Haberler / Dosya Haber

HÜDAPAR Genel Başkanı: Kürd meselesi, adalet temelinde çözüme kavuşturulmalı

16.03.2023

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, sorulan bütün sorulara içtenlikle cevaplar verdi. Yapıcıoğlu, bazı çevrelerin el ele vererek; HÜDA PAR’a yönelik kamuoyunda oluşturmak istedikleridezenformasyon ve karalamaya yönelik birçok meseleye açıklık getirdi.

Yapıcıoğlu, 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyeceklerini belirterek, parlamento seçimleri için görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

"Erdoğan'ı destekleyeceğiz"

Cumhur ittifakının adayı Recep Tayip Erdoğan’ı desteklediklerini anımsatan Yapıcıoğlu, “Görüşmeler devam ediyor. Henüz noktayı koymadık. 2018 seçimlerinde de Sayın Erdoğan'a destek verme kararı almıştık ve bunu ilan etmiştik. Ama parlamento seçimlerde herhangi bir ittifak yapmadık. 2 ilde bağımsız aday çıkardık. İttifak görüşmeleri olumlu da neticelense olumsuz da neticelense Erdoğan'ı destekleyeceğiz. Parlamento seçimlerinde ise görüşme devam ediyor, henüz detaylar netliğe kavuşmadı.” İfadelerini kullandı.

Yapıcıoğlu, dezenformasyon ve yalan haberlere cevap verdi

Son günlerde HÜDA PAR hakkında olumsuz algı oluşturulmak istendiğini hatırlatan Yapıcıoğlu, “Parti programımızda memleketin tüm meseleleriyle ilgili görüşlerimizi açık sözlülükle yazdık. HÜDA PAR'ın olmadığı ortamlarda, HÜDA PAR'ı konuşuyorlar. 'HÜDA PAR'ın parti programında şunlar şunlar var' diye tartışıyorlar. Bazıları elbette parti programını okumuş. Geçen gün siyasi partilerden birinin genel başkan yardımcısı, 'HÜDA PAR'ın parti programında neler var okuyayım size' dedi. ConSinov diye bir şahıs var. Onun attığı tweetleri olduğu gibi okuyor. Bir sürü kişi, 'Bu siyasetçinin yalan söyleyecek hali yok' diye bunu tekrarlamaya başladı. Neymiş efendim, 'HÜDA PAR ayrılıkçı bir parti, HÜDA PAR İslami esaslara dayalı bir devlet kurmak istiyormuş, federasyon istiyormuş özerklik istiyormuş'. Öncelikle tutarlı olun. Bunların hepsi bir anda olamayacağına göre. 2012'yi hatırlayın. Dağda elinde silahla dolaşanlara 'Bırakın silahlarınızı gelin siyaset yapın' dendi. Biz de diyoruz ki, bunları tartışmak tabu olmaktan çıksın. Şiddete başvurmadan bunları söylesinler.” şeklinde konuştu.

"İftira ve yalan atanlar hakkında hukuki süreç başlatılacaktır”

Partisi hakkında yalan yanlış kara propaganda yapanlar hakkında hukuki süreci başlatacaklarını belirten Yapıcıoğlu, “Parti programında biri bunu bana göstersin. Ben geri adım atıp özür dileyeceğim. Parti programında bunlar var diyenler çıksın özür dilesinler, aldattıkları için yanlış bilgi yaydıkları için”dedi. Yapıcıoğlu, hukuki sürecin başlayacağına dikkati çekti.

“Kürd meselesi, adalet temelinde çözülmeli”

Kürdler ile Türklerin kadim bir geçmişte kardeşlik hukukunu icra ederek birlikte yaşadıklarını ve Kürd meselesinin adalet temelinde çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Yapıcıoğlu, “Biz diyoruz ki, bin yıl önce Türkler Orta Asya'dan gelince Kürtlerle karşılaşınca İslam ortak noktasında buluştular. Tarihin bazı dönemlerinde bu kardeşlik hukukuna aykırı işler yapıldı. Bunlar bir daha yapılmasın. Cumhuriyetin 100. yılında kardeşlik hukuku tesis edilsin ve birlikte yürüsünler. Bizi ucube gibi göstermek için yoğun çaba içerisindeler.” ifadelerini kullandı.

 

“Kara propaganda yapanlarözür dilemeli, yoksa hukuk önünde hesap verecekler”

Konuşmadığı konular hakkında sanki şahsına ait konuşmalarmış gibi bazı paylaşımların yapıldığını belirten Yapıcıoğlu, iftira ve yalan dolu paylaşımlarda bulunanların haddini aştığını anımsatarak; “Şaban Sevinç diyor ki, 'Bugün Zekeriya Yapıcıoğlu röportaj veriyor ve şeriat devleti kuracağım' demiş. Ben bugün kimseye röportaj vermedim. Bu benim ilk programım. Mehmet Akif Bey orada. Arşiv de duruyor. Birisi bir şey yazmış, bir sürü kişi de oradan kopyalayıp paylaşıyorlar. Bu kadar ucuz bu kadar kara propaganda yapılıyor. Hukukçu arkadaşlara talimat verdik. Bunları yapanlar tek tek mahkeme önünde hesap verecekler. Parti programımız ortada. Eleştiriye açığız. Ama söylemediğimiz şeyi söylemişiz gibi halkı aldatmak, ahlaki ve insani değil. Yarın öbür gün bu yalanlar hepsi ortaya çıkacak. Mahkeme önünde bunlar hesap verdiklerinde, inşallah medya kuruluşları bunları da haber yapar diye umuyorum. Böyle bir soru yok ki, böyle bir cevap olsun.” ifadelerini kullandı.

"Terörün her türlüsüne lanet olsun"

Terörün her türlüsüne lanet olsun diyen Yapıcıoğlu, “Siyaset asla şiddeti içerisinde barındıramaz. Hiçbir sorun silah çekmeyle çözülemez. Terörün her türlüsüne lanet olsun. Programımıza da yazdık. Şiddet ve silah Kürt meselesinin çözümünü sağlamaz. Şiddeti bir araç olarak görenler, sürekli bize iftira atıyorlar. Benim iman ettiğim kitap bana şunu söylüyor, 'Kim bir insanı kasten haksız yere öldürürse onun cezası cehennemdir'. Bana göre de bir insanı bilinçli haksız yere öldürmenin cezası da bu dünyada idam olmalıdır.” dedi.

“Kürd meselesi, siyasi çıkarlara malzeme olmamalı”

Partisinin farklı partilere ve özellikle HDP’ye benzetilmesine tepki gösteren Yapıcıoğlu, “Bir tane benzer yönümüzü söylerseniz, onun benzerlik değil farklılık olduğunu size söylerim. Bana siyasi bir benzerlik söyleyin. İnsanlar en fazla şunu söylüyor. Kürt meselesiyle ilgili çok şey söylüyorsunuz. Evet, biz Kürt meselesinin bu memleketin meselelerinden biri olduğunu söylüyoruz ve bu meselenin adalet temelinde çözülmesini istiyoruz. Bize göre bahsettiğiniz bu meseleyi araçsallaştırıyor, nemalanıyor ve siyasi çıkar elde ediyor. Bunu da taban tabana bir ayrılık olarak görüyorum.” İfadelerini kullandı.

“Bugüne kadar hiçbir arkadaşımızla ilgili açılmış herhangi bir soruşturma yoktur”

HÜDA PAR, MHP'yi rahatsız eder mi?  sorusunu cevaplayan Yapıcıoğlu, “Zannetmiyorum. Neden rahatsız etsin ki. Programımızda olmayan şeylerin söylenmesi de, bu ittifak olmasın diye uğraşıyorlar.” şeklinde konuştu.

HÜDA PAR’ın kurulduğu günden bu güne birçok seçime katıldığını, herhangi bir soruşturmadan geçmediğini ve bir Türkiye partisi olduğunu anımsatan Yapıcıoğlu, “2012 yılında kurulduk. Bugüne kadar hiçbir arkadaşımızla ilgili açılmış herhangi bir soruşturma yoktur. Biz 2014, 2015, 2018 seçimlerine katıldık. Ve iki tane de referandum geçirdik. Anayasa değişikliğinin geçmesi yönünde oy kullandık. O zamanlar HÜDA PAR yok muydu da bu kadar ses çıkarmadılar. Niçin o zaman sürekli HÜDA PAR tartışılmıyordu.” ifadelerini kullandı.

“Daha önce birçok parti ile de görüştük”

AK Parti dışında siyasi partilerle görüştünüz mü?şeklinde sorulan bir soruya Yapıcıoğlu, ”İYİ Parti ile görüştük. Önceki Genel Başkanımız Sayın İshak Sağlam görüştü. Ahmet Davutoğlu ile görüştük. Gelecek Partisi Genel Başkanı iken de başbakan iken görüştük. Babacan'la görüştük. Saadet Partisi ile görüştük. Karamollaoğlu ile birkaç defa görüştüm. Onlardan ittifaka girme noktasında teklif gelmedi. Üçüncü kişiler üzerinde dolaylı şeyler geldi. Bu görüşmeler hiç olmamış gibi HÜDA PAR’ı yeni keşfetmişler gibi bu kadar gürültü koparmalarının altında başka sebepler var.” dedi.

"Aile koruma altına alınmalı, kadına şiddet önlenmeli"

İstanbul sözleşmesi ile birlikte kadına yönelik şiddet arttı.

Kamuoyunun yoğun tepkisi üzerine sapkınlığı dayatan ve aile kurumunun altına dinamit olarak bırakılan söz konusu sözleşmeden imzalar çekildi.

Kadına yönelik şiddetin önü alınırken, aile kurumunun da korunmasının gerektiğine dikkati çeken Yapıcıoğlu, “Kadına yönelik şiddetin önünü açacakmışız? Nasıl açacakmışız? Biz diyoruz, kadına şiddet muhakkak önlenmeli. Kadınlar erklerden daha fazla zayıf olduğu için onlara daha çok ihtimam gösterilmeli ve şiddet önlenmeli. Bunu yaparken aileyi yıkmayalım. Hem aileyi hem kadını koruyalım. Biz böyle söyleyince kadına şiddetin önünü açacak diye propaganda yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

HÜD PAR’ın varlığı; Kandili de Pensilvanya’yı da rahatsız ediyor

HÜDA PAR’ın birçok uluslararası oyunları bozduğunu anımsatan Yapıcıoğlu, “Farklı farklı yerlerden tepki alıyoruz. Kandil'den Pensilvanya'dan tepki alıyoruz. Basından takip ediyoruz. HÜDA PAR ile ilgili neler söylediklerini görüyorsunuz. HÜDA PAR'ın adı ve şahsımın adı verildi. Kandil'den bunlar yapıldı. Şimdi başlamadı. Yola çıktığımızdan beri yapıyorlar. 'Bunların lokantada yemek yiyecek parası yok nasıl parti kurdular' dedi Öcalan. İmralı görüşme notlarında var. Nefes aldırmamak için ne gerekiyorsa onu yapıyorlar. İslami kişiliğimizden dolayı sosyalistler bize düşmanlık yapacak. Onların zaten bize dost olmasını beklemiyoruz. Millet İttifakı'na yakın olanlar, Cumhur İttifakı'nı diğer bileşenlerini kışkırtmak için bilinçli olarak yapıyorlar. HÜDA Par dengeyi bozduğu için bizi dışarda tutmak istiyorlar. Başka sebepler de var. İki ayrı grubun sebeplerini söyledim. Madem aradaki fark o kadar açık, HÜDA PAR'ın da oyu bu kadar düşükse neden bu kadar saldırıyorlar. Tüm TV'ler HÜDA PAR'ı tartışıyor. 40 yıl düşünsem bunun olacağını düşünmezdim. Sanki HÜDA PAR'ın adayı Cumhurbaşkanı adayı olmuş ve bıçak sırtı durum var gibi bir durum var. Millet İttifakı'nın derdi HÜDA PAR denklemin dışında kalsın. Bunlar bizi yolumuzdan alıkoymayacak. Onlar ne söylerlerse söylesinler, biz işimize bakacağız.” şeklinde konuştu.

"Hizbullah’ın uzantısı değiliz"

HÜDA PAR’a yönelik yapılan algı operasyonlarının bir işe yaramayacağını anımsatan Yapıcıoğlu, “Kim bir kimseyi kasten öldürürse, bunun cezası idam olmalı. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Terör örgütü mensubu olduğu iddiası ile yargılanan bir şahıs bize bazı ithamlarda bulundu. Herkes bir ezber tutturmuş gidiyor.‘Hizbullah legalleşmek için Mustazaf-Der'i kurdu. Yargı gerekçesiyle bu dernek kapatıldı, sonra da HÜDA PAR kuruldu. HÜDA PAR da Hizbullah'ın devamıdır' dediler. Biz Hizbullah'ın devamı değiliz. Biz onun mirasçısı değiliz. Biz başka bir örgütün de devamı ya da uzantısı değiliz.” dedi.

“Kardeşliğin sadece edebiyatı yapılmasın ve hukuku yerine getirilsin”

Kürtlerle Türklerin kardeş olduğunu ve kardeşlik hukukunun yerine getirilmesi gerektiğini belirten Yapıcıoğlu,“Kürtler ve Türkler bu devletin asli kurucu halklarıdır. Bin yıldır beraberler ve kardeşler. Biz dedik ki, kardeşliğin sadece edebiyatı yapılmasın ve hukuku yerine getirilsin, kardeşlik bozulmasın. Bu ne demek ise odur. Bizim bayrakla sorunumuz yok. Başından beri hep şu söyleniyor, Türklükten kasıt etnik bir kasıt değil ama bu böyle anlaşılmıyor. Bir mesele tartışma konusu ise Türk'e karşı demek anlamına mı geliyor? Herhangi bir etnik aideyete vurgu yapmanın gereği yok. Bu kardeşliği bozanların ellerindeki argümanları alalım.” ifadelerini kullandı.

“Bizim ittifaka katılmamız 1 milyondan fazla oy kazandıracaktır”

HÜDA PAR’ın ittifaka katılması ile katkısının ne olacağı sorusuna yanıt veren Yapıcıoğlu, “Biraz önce söyledim. Cumhurbaşkanını zaten destekleyeceğiz. İttifaka ne katacağız? Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, kamuoyu anketleri bizi karartma çabası içerisindedir. Nereden biliyoruz? Kamuoyu araştırma şirketleri bazen yüzyüze, bazen telefonla kamuoyunun nabzını tutar. Bazen bizim arkadaşlarımıza denk geliyorlar. Onlar da 'HÜDA PAR' diye cevap verince 'Böyle bir seçenek yok' diyorlar. Bu parti seçilme hakkında sahip bir parti. Bizim ittifaka katılmamız 1 milyon oy kazandıracaktır. Bunun çarpan etkisini hesaplarsanız daha fazla oy kazandıracaktır.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Celal Dönmez | 05.04.2023 23:35
Sayın Başkan, "Kamuoyunun yoğun tepkisi üzerine sapkınlığı dayatan ve aile kurumunun altına dinamit olarak bırakılan söz konusu sözleşmeden imzalar çekildi." diyorsunuz. Sizce bu imza çekmek yeterli mi? TBMM'de çoğunluğa sahip bir hükümetin neden bunu TBMM'de de iptal etmiyor bu ucube sözleşmeyi?
Yusuf TÜRK | 17.03.2023 07:59
Görünen o ki bu seçimde oylarını fazlaca artıracaklar ve siyasete yeni bir soluk getirecekler. Umarım bu çizgilerini bozmazlar. Tebrik ederim.
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar