metrika yandex
Anlam Kitap

Haberler / Yorum - Analiz

Hayır Kurumları Paylaşmayı Seçti / Ahmet TAŞ

05.08.2022

Hayırseverliği ile bilinen, şehirde yapılan okul, sağlık ocağı, cami, Kur'an kursu, spor merkezi gibi kurumlardan birçoğunda hayırseverlerin hayır emeği olan Kayseri'de hayır kurumları paylaşmayı, birlikte olmayı seçti.

Aralarında Kızılay, İHH, Hasane İnsan Vakfı, Ribat İnsani Yardım, Verenel, Şefkatder, Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği, Erciyes Feneri Derneği, Hayrat Vakfı, İyilikder, Diyanet Vakfı, Darülaceze Vakfı gibi bir kısmı Kayseri merkezli bir kısmı da Türkiye geneli bir kurumun şube ya da temsilcisi olan kurumlar bir araya geldiler.

Kurban yardımından yakacak yardımına, yetim bakımından sağlık yardımına, gıda yardımından giysi yardımına ve evlenenlere çeyiz yardımına kadar ihtiyaç sahiplerine hizmet eden bu kurumlar tamamen Allah rızası için onun kullarına yardım eden kuruluşlardır.

Bir kısmı vakıf bir kısmı dernek adı altında karşılık beklemeden muhtaçlar arasında dil, din, cinsiyet, yaş ve ülke ayrımı gözetmeden yardıma koşan ve gönüllü üyelerin emeğiyle hayırseverlerden alıp muhtaçlara yardım ulaştıran bu kurumlarımız bir araya gelerek bilgilerini, tecrübelerini, imkanlarını paylaşma hayır çalışmalarında yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için birlikte yürümeyi tercih ettiler.

Kayseri Şubesi yeni açılan Hasene İnsani Yardım Derneği'ne hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Kayserili hayır kurumları buluşmada güzel istişarelerde bulunup önemli kararlar aldılar.

Kayseri Gönüllü Kuruluşlar Derneği Başkanı Ahmet TAŞ'ın davetiyle Hasene Derneği'nde bir araya gelip tanışan, birlikte çay içip muhabbet eden Kayseri'deki hayır kurumları temsilcileri önemli istişarelerde bulunup kararlar aldılar.

Hayır çalışması yapan kurumların her ay ayrı bir kurumun ev sahipliğinde istişare toplantısında bir araya gelmesi, kurumların hizmetlerinin internet ağı ile birbirine bağlanması, kurumlar arası imkan, tecrübe ve insan gücü paylaşımı, aylık toplantılara sosyal dayanışma vakıfları ve belediyelerin sosyal yardım birim sorumlularının da davet edilmesi gibi kararlar toplantıda gündeme alınıp görüşüldü.

Kurumların hangi alanlarda daha başarılı hizmet yaptığı ve bu konularda hangi kurumlarla paylaşımda bulunacağının da konuşulduğu toplantıdan oldukça memnun kalan hayır kurumları temsilcileri eylül ayından sonra aylık istişare toplantılarının başlamasına karar verdiler.

Gönüllü Kuruluşlar Başkanı TAŞ, hayır kurumlarının istişare toplantısına gösterdikleri ilgiden çok memnun kaldığını, hepsine ayrı ayrı teşekkür ettiğini bildirdi. Toplantının hayırlı bir başlangıç olmasını dilediğini bildirdi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş