metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Haberler / Dünya

Ermenistan Başbakanı: Bölgedeki askeri-siyasi durum çözülmüş değil

22.05.2023

 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 22 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki askeri-politik durumun hala gergin olarak kaldığını belirtti.

Başbakanı Paşinyan, “Bu gerilimi aşmak için barış gündemini ilerletmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış antlaşması etrafında yoğun müzakereler devam etmektedir. En kısa sürede antlaşma metini üzerinde anlaşmaya varıp imzalamayı umuyoruz” dedi.

Başbakan, uluslararası toplum algısının giderek artan bir şekilde Ermenistan ve Azerbaycan'ın çekincesiz olarak birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıması gerektiği formülüne yöneldiğini vurguladı. Paşinyan ayrıca,  Azerbaycan’ın Ermenistan’ın "29.800 metrekare. km. olmak üzere toprak bütünlüğünü tanımayı kabul edeceğini, Ermenistan’ın da  Hankendi dahil olmak üzere 86.600 metrekare olmak üzere Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıyacağını kabul edeciğini ifade etti.  

Paşinyan ayrıca, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınırının belirlenmesi ve sınırlandırılması açısından Sovyet Genelkurmayının 1975 tarihli haritalarına göre yapılması gerektiğini vurguladı.

 

22.05.2023  Caliber.az

Çeviri: İlhan Bozkır- Hertaraf Haber - Dış Haberler Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş