metrika yandex

Haberler / Ekonomi

DEVA Ar-Ge harcamalarında ilaç sektöründe lider oldu

28.10.2019

Yerli ilaç şirketi DEVA, Turkish Time tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi” araştırması sonuçlarına göre 2018 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan 21’inci şirket oldu. İlaç sektöründe ise DEVA, Ar-Ge’ye en çok kaynak ayıran lider şirket olarak listede yerini aldı.
 
Araştırma - geliştirme faaliyetleri konusunda referans kaynağı olan "Ar-Ge 250, Türkiye'nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi" araştırmasının sonuçları, Turkish Time dergisi tarafından açıklandı. 1958 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve köklü ilaç firması DEVA, 2018 yılında Ar-Ge’ye en çok harcama yapan 21’inci şirket oldu. İlaç sektöründe ise Ar-Ge çalışmalarına cirosunun yüzde 7’sini ayırarak liderliği kazandı.
 
Sadece Türkiye’de değil, küresel ölçekte de erişilebilir tedavileri tıbbın hizmetine sunmak için çalıştıklarını belirten, DEVA Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas, “Hali hazırda beşeri ilaç, ham madde, tıbbi ampul üretimi ve hayvan sağlığı ürünleri alanında faaliyet gösteriyoruz. Yaklaşık 2200 çalışanımız, Avrupa’dan GMP ve ABD’den FDA onaylı üretim tesislerimizle, yurt dışına yaptığımız ihracatla değer yaratıyoruz” dedi.
 
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK AR-GE MERKEZİ
 
Ar-Ge çalışmaları ile dikey entegrasyon süreçlerini benimsemiş güçlü bir şirket olan DEVA’nın bu alanda ciddi yatırımlar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini ifade eden Philipp Haas, “2010 yılında Ar-Ge Merkezi belgesi alan DEVARGE, analitik geliştirme laboratuvarları, formülasyon laboratuvarları, sentez laboratuvarları, biyoteknoloji laboratuvarı,  pilot üretim ve stabilite kabin alanlarını kapsayan 7000 m2 kapalı alanı, konusunda uzman yaklaşık 200 bilim insanı ile Türk ilaç sektörünün en büyük Ar-Ge merkezlerinden biridir. Doktora, yüksek lisans ve lisans eğitimi almış yetkin Ar-Ge kadromuz, güncel teknoloji ile donatılmış kapsamlı ekipman parkuru ile katma değeri yüksek, yenilikçi yeni form ve ürünler geliştiriyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş