metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

DENİZLİ VALİSİ DOĞRUYU YAPTI / Ahmet TAŞ

22.10.2020

Mart ayından bu yana devam eden korona virüs döneminde hastalığın daha fazla yayılmaması ve insanımızın korunması adına bir dizi tedbirler uygulandı, uygulanmaya da devam ediliyor.

Jandarma, polis ve bekçilerden oluşan güvenlik birimleri, valiler, kaymakamlar, belediye başkanları ve diğer bürokratlar ile oda ve meslek kuruluşları temsilcileri denetimlerde görev alıyorlar.

Değişik zamanlarda uygulanan sokağa çıkma yasağı, seyahat sınırlaması, maske ve mesafe sorumluluğu, bilim kurulu, il ve ilçelerdeki hıfzıssıhha kurullarının aldığı karar gereği uygulanan tedbir kararlarıdır.

Bu hafta için 81 ilde yapılmasına karar verilen korona tedbirlerini denetleme kararı uyarınca valiler, belediye başkanları ve kaymakamlar da bizzat sahaya inerek çarşı pazar denetimlere başladılar.

Bu çerçevede Denizli Valisi Ali Fuat Atik de mahiyetindeki görevlilerle birlikte denetime çıkmışken bir dönerci esnafına uğradı. Dönerci esnafının kendisini tanıyıp tanımadığını sordu, esnaftan olumlu cevap ve beklediği ilgiyi görmeyince esnafa ceza yazılması ve dükkanının kapatılması talimatını verdi.

Olayın sosyal medyada yayılması, basın-yayın organlarına yansıması, sivil toplum ve kamuoyundan valinin yaklaşım ve uygulamasının hukuksuz olduğu ve etik olmadığı kanaatinin yayılması üzerine vali, hem yanlış davranışı için dönerci esnafından özür diledi hem de hukuksuz yazılan cezayı iptal ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanından valilere, bakanından kaymakama, milletvekillerinden belediye başkanına kadar tüm yönetim kademesindeki görevliler şahsi ihtiras ve heveslerine göre değil kanunların verdiği yetkililerle görevlerini yapmak zorundadırlar. Anayasada, devlet görevlilerinin görev anlayışı tanımlanırken kanunların tanıdığı yetkiler ve vicdani kanaatlerine göre hareket ederler der.

Vatandaşın verdiği vergilerden maaşını alan tüm yetkililerin kafalarına ve heveslerine göre hareket etme, icraat yapma hakları yoktur. İnsan olma gereği yanlış yapmış ise Denizli Valimiz gibi özür dileme ve hatasını telafi etme erdemini gösterebilmelidir.

Tüm devlet yetkililerimizin ben devletim, ben ne dersem o olur davranışı yerine devletin sahibi olan millete kurallara uygun, kucaklayıcı yaklaşımla davranmasını bekliyor, hatasından dönme ve özür dileme erdemini gösteren valimizi tebrik ediyorum.

Selam ve dua ile

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş