metrika yandex

Haberler / Türkiye

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında soruşturma açıldı

28.07.2021

Yabancı kişilere 10 kat su faturası kesileceğini ifade eden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı.

 

Türkiye'nin gündemine düşen ismi olan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancı kişiler hakkında yaptığı açıklamanın ardından harekete geçen Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı Özcan hakkında, "görevi kötüye kullanma" ile "nefret ve ayrımcılık" suçlarından soruşturma başlattı.

TANJU ÖZCAN NE DEDİ?

Tanju Özcan geçtiğim günlerde kentteki göçmenler hakkında, "Arkadaş yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. İş yeri ruhsatı vermiyorum diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı kalemlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız. Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı diyoruz artık. Benim elimde yetki yok ki zorla zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsler dolusu insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Hazır Esad da istiyor. Gönderelim gitsin" ifadelerini kullanmıştı. 

CHP ARKASINDA DURMADI

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yaptığı açıklamada Özcan'ın düşüncelerinin kendisini bağladığını dile getirerek, şu açıklamayı yaptı:

" Cumhuriyet Halk Partisi’nin tutumu, Genel Merkezimiz ile temas kurduğunda kendisine iletilmiştir. Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır. Bolu Belediyesi’nin değerli Meclis Üyelerinin de aksi bir karar almayacağına inanıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidara geldiğimizde, ülkemizin gerçek beka sorunu olan sığınmacı sorununu, kimseyi mağdur etmeden çözecek; Suriyeli misafirlerimizi güven içinde ülkelerine uğurlayacağız. Ancak bu süre zarfında partimizin kırmızı çizgisi, hangi ırktan ve inançtan olursa olsun, hiçbir insanın ayrımcılığa maruz kalmaması, mağdur edilmemesidir. Cumhuriyet Halk Partisi, tek bir insanın dahi temel yaşam hakkından mahrum bırakılmasını kabul etmez. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş