metrika yandex
  • $19.42
  • 20.97
  • GA1252

Haberler / Dosya Haber

Bangladeş, dünya çapında İslamafobi ve terörizmin yükselişinden duyduğu endişeyi dile getirdi

17.03.2023

Bangladeş, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ilkelerine dayalı barış, refah ve kalkınma çağrısında bulunarak, dünya çapında İslamofobinin yükselişinden duyduğu derin endişeyi dile getirdi.

Bangladeş Dışişleri Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen Perşembe günü Moritanya'nın başkenti Nouakchott'ta gerçekleşen 49’ncu İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları’nın toplantısında yaptığı konuşmasında  ünyada hoşgörüsüzlük ve terörün artmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Açıklamasında, ülkesinin "her zaman barış, refah ve kalkınma ilkeleri tarafından yönlendirilen" İİT ile devam eden ilişkisini yeniden teyit etti.

Momen yaptığı konuşmasında, "İslamofobinin yükselişiyle dünyanın çeşitli yerlerinde hoşgörü eksikliği ve terörün artması" konusundaki derin endişesini dile getirdi.

Üst düzey Bangladeşli diplomat ayrıca, küresel liderlerin ve İİT üye devletlerinin Arakan krizini ele almak ve Myanmar'ın Arakan eyaletine geri gönderilmelerini sağlamak için derhal harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Bangladeş şu anda ülkenin güney sınırındaki Coxs Bazar bölgesinde 33 sıkışık mülteci kampında 1,2 milyondan fazla Arakanlı’ya ev sahipliği yapıyor.

Momen açıklamasında, üye devletlerin ve uluslararası aktörlerin Arakan sorununun ele alınmasında daha aktif roller üstlenmesinin önemini vurguladı ve onları Arakan'ın anavatanlarına güvenli ve onurlu bir şekilde dönüşünü sağlamak için Myanmar yetkililerine sürekli baskı yapmaya katılmaya çağırdı.

17.03.2023 Anadolu Agency

Çeviri: İlhan Bozkır- Hertaraf Haber - Dış Haberler Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar