metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Haberler / Sivil Toplum

Ankara Filistin Dayanışma Platformu: İslam İşbirliği Teşkilatı Sonuç Bildirisi Kabul Edilemez

12.11.2023

Ankara Filistin Dayanışma Platformu: İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Toplantısı Sonuç Bildirisi Kabul Edilemez

Ankara Filistin Dayanışma Platformu İslam İşbirliği Teşkilatının yayınladığı bildiriyi kınayan bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi olağanüstü toplantısı sonuç Bildirisi kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamanın Tam Metni Şu Şekilde:

7 Ekim 2023 tarihinde Hamas Kassam Tugayları tarafından gerçekleştirilen Aksa Tufanı ile Terör Örgütü İsrail büyük bir yenilgi almış ve uğradığı büyük hezimet sonrası Gazze’de Filistin Halkına yönelik soykırım düzeyinde bir katliama başlamış ve devam ettirmektedir. Bu vahşet tüm dünya halkları tarafından çeşitli eylemler ile lanetlenmiş ve büyük bir duyarlılık oluşmuştur.

Yaşanan vahşet ve oluşan tepkiye rağmen  Riyad’da İsrail saldırganlığı temelinde düzenlenen Arap – İslam Ortak Olağanüstü Zirvesi Sonuç Bildirgesi beklentilerin çok gerisinde kalmış ve bizleri şaşırtmamıştır.

Özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı'nca alınan kararların 27 inci maddesi Hamas'ın büyük direnişine ihanettir. Reel politik kaygılar ve küçük çıkar hesapları ile bu bildiriyi imzalayan İslam İşbirliği Teşkilatı'nı ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerini kınıyoruz.

Cumhurbaşkanı ve Dış İşleri Bakanının kürsülerden söyledikleri yürekli cümlelerine sahip çıkmalarını talep ediyoruz. 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş