metrika yandex

Haberler / Dünya

ANKARA 7. AĞIR CEZA ANAYASA MAHKEMESİNİ TANIMADI

30.11.2020

Anayasa Mahkemesi’nin Yılmaz ÇELİK ile ilgili hak ihlali kararı verip yeniden yargılanmasına hükmettiği dava dosyasında hukuka aykırı yeni bir gelişme daha yaşandı. Yeniden yargılamayı yürüten Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi’ni tanımayarak eski cezayı yeniden verdi.

2011 yılında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hizb-ut Tahrir’e üyelik suçlaması ile yürüttüğü bir yargılamada 07.04.2011 tarihinde Yılmaz ÇELİK hakkında 7,5 yıl ceza vermişti. Yılmaz ÇELİK bu yargılamanın hukuk dışı olduğunun, yargılamada kendisine verilen cezanın yasa ve kanuna aykırı şekilde verildiğini iddia ederek Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı. Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu değerlendirdi ve yargılamada hak ihlali olduğuna hükmederek Yılmaz ÇELİK lehine yeniden yargılama kararı verdi.

Davanın yeniden yargılamasını yürüten Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün (30.11.2020) yapılan karar duruşmasında mahkeme heyeti Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararını hiçe sayarak yeniden eski cezanın verilmesine karar verdi. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi yine o malum bildik hukuk dışı Yargıtay İçtihat kararını gerekçe göstererek Yılmaz ÇELİK hakkında 7,5 yıl ceza verdi.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş