22 Temmuz 2019 Pazartesi •

Bir Mazlumun Zalime teslim Edilişini İfşa Eden Fotoğraf Gerekçesiyle Muhammed Emin Çelik Tutuklandı!

07.02.2019

Darbecilere Teslim Edilen Gencin Fotoğrafını çektiği gerekçesiyle Muhammed Emin Çelik Tutuklandı.

Darbecilere idamlık genci teslim etmek serbest ; Bir mazlumun zalime teslim edilişini ifşa ettiği iddia edilen Muhammed Emin Çelik isimli vatandaş   Fotoğrafı Çektiği iddiası ile gözaltına alınıp tutuklandı!

Türkiye'nin, Mısır’a iade ettiği İhvan mensubu Mısırlı genç Muhammed Abdulhafiz Hüseyin'in, uçakta ters kelepçe takılıp koltuğa bağlanmış haldeki görüntüsü ortaya çıkmıştı.

Olayın ortaya çıkmasından sonra kamuoyu tarafından büyük bir tepki oluşmuş , İnsan Hakları Dernekleri ve Sivil Toplum Kuruluşları, İhvan Mensubu Muhammed Abdulhafiz Hüseyin'in Darbeci Sisi Yönetimine idam edilmesi için teslim edilmesine büyük tepki göstermişti

Olayın ardından,  İstanbul valiliği önce olayın asparagas bir haberden ibaret olduğunu savunmuş, Mazlumder’in olayı kamuoyuna duyurmasının ardından olaya müdahil olan 8 güvenlik görevlisi açığa alınmıştı.

Güvenlik görevlilerinin açığa  alınmasından sonra ise, suçun faillerini gözardı edip O Fotoğrafı çektiği iddia edilen Muhammed Emin Çelik isimli vatandaş gözaltına alındı. Bu kişi Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliğince sorgulanarak tutuklandı.

MAZLUMDER: Muhammed Emin Çelik’in tutuklanması acziyettir, skandaldır ve  Üzüntüden başka bir duygu mümkün değil.

Konu ile ilgili Mazlumder Genel Sekreteri Av. Kaya Kartal ile Ankara Şubeden Av. Osman Yurt  Hertaraf Haber’e şu açıklamalarda bulundular:

“Sulh Cezanın tutuklama kararı fotoyu çeken kişinin Muhammed Emin Çelik olmasına dayandırılmıştır. Esasen bu husus ispat bile edilmeden sadece basit bir akıl yürütme ile bu kanaate varılmış, hukuk ters yüz edilerek kişinin kendisinin fotoyu çekmediğini ispat etmesi istenilmiştir.

Diğer yandan fotoyu bu kişi bile çekmiş olsa ortada Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik bulunmamaktadır. Bir zulmün teşhiri ancak takdir edilebilir.

Yargının bir zulmü ortaya çıkaranlara değil zulme sebep olanlara yoğunlaşması gerekir. Valilik bile çelişkili açıklamalar sonrasında 8 polis memurunu açığa alıp soruşturma başlatmışken Muhammed Emin Çelik’in tutuklanması acziyettir, skandaldır”

Mazlumder Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Osman YURT:

"Akıl almaz bir durum. Türkiye'nin taraf olduğu ve iç hukukun parçası olan uluslararası sözleşmelere göre Mısır'a gönderilmemesi gereken bir şahsı kelepçeli olarak uçağa bindirip göndermişler. Resim olmasa idi asparagas haberden, kendi istedi de gittiye kadar bir dizi iddiaya muhatap olacaktık.

Aynen Kaşıkçı olayında dinlemeler olmasa idi Türkiye'nin Kaşıkçı'yı kaybettiği iddiasının hazırlanmakta ve yer yer seslendirilmekte olduğu gibi.

Mızrak çuvala sığmıyor. Bir vicdan sahibi bu durumu inkarı mümkün kılmayacak şekilde resimle duyurdu.  Kamuoyunun bilgisi oldu. Yürek parçalayıcı bir tablo gözümüzün önünde dururken şimdi de resmi çektiği iddiası ile bir kişi tutuklanıyor. Üzüntüden başka bir duygu mümkün değil. Kamuoyu tutuklanan kardeşimizin hemen serbest bırakılmasını bekliyor."

Olayın ardından Sosyal Medyada   Başlığı ile Hastang Başlatıldı

Yorum Ekle
Yorumlar
istanbuloglu

12.02.2019

Hakkin yaninda olanlar icin; zulme karşi olmak demek; o zulum ile mucadele etmek; mucadele edemiyorsa, onu teşhir etmek ve kinamaktir; Yani zulumle dil ile mücadeledir.Tabiiki; bu zulme karşı olanlar için olması gereken budur. Peki zalimler için durum nedir. Onlar icin gereken durum; zulmu var gücleri ile müdaffaa etmek; mudafaaedilemiyecek bir zulum ise; onu ya te'vil etmek; te' vil de edemiyorlarsa; yaoılacak tek şey; zulmü gizlemek, zulmün üstunu kapatmak, örtmek, insanların göremiyeceği şekilde onu saklamaktir
ÖMER sever

07.02.2019

Hukuka uygun verilmeyen kararlar hükümeti halk nazarında yıpratmaktadır bu nedenle adalet kavramı çok önemlidir herkes sorumluluk sahibi olmalıdır .
Osman Tahir sezer

07.02.2019

Müslümanlar uyanalim
Dürümiye / Lezzete Davetiye