metrika yandex

TAMAM DA, SANA NE HA SANA NE?!!

Güven AKINCI

01.02.2021

Bu ülkenin dinci yobazı ile dinsiz yobazı, sosyolojinin sinir uçlarını yakma işinde ölümüne kapışır. Biri diğerini besler, biri diğerinden güç alır. Öyle marazlı dinsiz yobazlar var ki, bakmayın ünvanlarına kürsülerine havalarına, karşı cenahtaki denkleri; Cüpbeli Ahmet veya badelemeci Şeyh’tir!

 

Prof Celal Şengör ile ne farkı var Cüpbeli’nin? Delilikse delilik, zekâysa zekâ, bilgiyse bilgi, sapkınlıksa sapkınlık, tâkipçiyse tâkipçi...

 

Biri b.k yemekten diğeri deve sidiğinden sabıkalı...Karşıtlarının dünyasına dair bilgileri/aşinalıkları; namaz kılan bir annane ile Chp’li bir dedeye sahip olmaları. Dinci yobazın, seküler dünyaya açılan tek zihni penceresi “Chp’li bir dede”yken, dinsiz yobazın müslüman kavrayışı “namaz kılan anane”si....

 

bi bitmediniz!

 

Ortodoks ideolojiler, radikalizm, aşırılık toplumlarda kendiliğinden, durduk yere gelişen tutumlar değildir. İnsan fıtratı, uçlarda dolaşmadan ziyade vasat/ ortada olmaya yatkındır. Aşırı propaganda/ beyin yıkama/ tebliğ ile de -haydi olmaz demeyelim de- tek başına olacak iş değildir bireyi ya da toplumu radikalize etmek!

 

Bunu başarabilecek yegâne muharrik; karşıt görüşün sekter ve cahil tutumudur. Bir aptal tünediği Akdeniz kıyı kasabasından “bir kadın niye başını kapatmak ister ki?” diye ünlerse, karşıtı mahalleden dengi de kalkıp “başörtüsünü serbest bıraktılar ya, çalsalar da gözümü yumarım” diyebilir...

 

Sonra bir bakmışız ki, hiç farkında olmadan, alttan üstte koca bir toplum akıldışılığa sürüklenmiş, orada çırpınıp duruyor. Bir de yanına ortalama insanların inisiyatifsizliğini koyduğunuzda, toplum aşırılıkların esiri olmuş demektir. Kaostur bu, diptir! Sonraki nesillere taşınacak bir utançtır da.

 

Karşıtını eleştirmek ahlaksızlıktır!

 

Bir tutumu, fikri tenkid etmek; aynı tenkidi içeriye, kendine yaptıktan sonra ahlaklı olabilir ancak. Çuvaldızı karşıya batırabilmenin olmazsa olmaz şartı iğneyi kendine dürtebilmektir. Öte türlüsü, tetikçilik olur. Sabahtan akşama kadar karşıya ses çıkaranın hayvanlar aleminde karşılığı olsa da, insandaki hâli ciddiye alınmamak, itibarsız olmaktır.

 

Eleştirinin içe dönük olanı makbuldür. İnsan doğası gereği en iyi kendini, mensubu olduğu bünyeyi tanır. Ki her insan ve bünyede eksiklikler, hatalar ve yanlışlıklar olabileceğine göre ve birey en önce bunu görebileceği halde boyuna karşıya höykürüyorsa ne kadar da ikna edicilikten uzaktır. Ne kadar da bencildir!

 

Aidiyetine mehabet kesbetmek bir yere kadar insanidir, anlaşılır. Mübalağa olan, şizofrenik bir saplantıyla habire silahı karşıya ateşlemektir. Şahsi halisülasyonlardan neşet eden her tenkid sıfıra müncerdir. Bu vasatta tenkidçi ile tetikçiyi ayırt edip, mümeyyiz olana kulak vermek icap eder.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş