metrika yandex
  • $19.42
  • 20.97
  • GA1252

Haberler / Yorum - Analiz

MHP ile HÜDA PAR Anlaşabilir mi? / Ziya Gündüz

31.01.2023

Türkiye’de büyük ihtimalle 14 Mayıs'ta genel seçim yapılacaktır.  Türkiye’de seçimlere hazır şuanda iki büyük ittifak var. Bunlardan birisi Ak Parti, MHP ve BBP başını çektiği Cumhur İttifakı, diğeri ise meşhur 6’lı masadan oluşan Millet İttifakı.  Tabii ki üçüncü, dördüncü ittifaklar da çıkabilir, ama şu anda Türkiye siyasetinde hâkim iki ittifaktan söz edebiliriz.

Takip ettiğimiz kadarıyla Cumhur İttifakı kendisine yakın gördüğü diğer partilerle iletişim halinde. Bunlardan birisi de siyaset sahnesine çıktığı günden beri çokça tartışılan Hür Dava Partisi, kısa adıyla HÜDA PAR. 

Bilindiği üzere HÜDA PAR 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılıksız bir şekilde desteklemişlerdi.  Parti olarak hiçbir çıkar, menfaat ve beklenti içinde olmadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklediler. Bu davranış yıllardır insanların özlemini çektiği siyasi bir ahlaktır. Türkiye’nin HÜDA PAR Siyasi ahlakına ihtiyacı var.

Memleketin HÜDA PAR siyasetine ihtiyacı var.

HÜDA PAR’ın AK Parti ile aynı masada Türkiye’nin meselelerini konuşma konusunda bir sorunun olacağını düşünmüyor. Çünkü bu iki parti birbiriyle uyuşmaktadır.  Yalnız bu durumun MHP için geçerli olup olmadığı ise tartışmalıdır.  MHP kendisini Türk Milliyetçiliğine nispet eden bir siyasi parti olarak tanımlamaktadır.  MHP için Türklük kırmızı çizgidir. MHP için Atatürk de kırmızı çizgidir.  MHP dış bağlantılarla kurulmuş bir parti değildir. Orijinal bir şekliyle milli ve yerlidir.  MHP’nin İslami hassasiyeti vardır.  MHP’nin Kur’an, Hz. Peygamber hassasiyeti vardır. MHP’nin Vatan ve Bayrak sevdası vardır. MHP için şimdilik bunları hatırlatmak yeterlidir.

Biraz da HÜDA PAR’a bakalım. HÜDA PAR her ne kadar kendisini Türkiye’nin genelinde siyaset yapan bir parti olarak görse de gücünün büyük çoğunluğu Kürt vatandaşlarının yaşadığı Doğu ve Güneydoğu illerinde almaktadır.  HÜDA PAR Kürt meselesine eğilen bir partidir. Zaman zaman “Kürdistan” kavramını kullanan bir partidir. HÜDA PAR için ana dilde eğitim önemli bir yer işgal eder.  HÜDA PAR için, İslami ilkeler kırmızı çizgidir. HÜDA PAR, ezilenlerin, mazlumların, mağdurların, partisidir.  HÜDA PAR tüzüğünde İslam’a aykırı bir madde yoktur. Yine HÜDA PAR içinde Kur’an, Hz. Peygamber ve adalet gibi konular önemli yer tutar.  HÜDA PAR için de birçok şey söylenebilir. Ben bunlarla yetinmeyi uygun buluyorum.

İki partiyi de takip eden birisi olarak söylüyorum; bugüne kadar bu iki partinin birbirini ziyaret ettiğini görmedim.  MHP ile HÜDA PAR’ın birbirine tamamen zıt olan kırmızı çizgileri var. Bunun dışında birçok konuda uzlaşacak ortak meseleleri olduğuna inanıyorum. Bunlardan birkaç tanesini örnek verebiliriz; Başörtüsü, Kur’an, Hz. Muhammed, İslam, Adalet, Ekonomi, Ailenin Korunması, Filistin vs. gibi konularda çok rahat bir şekilde bir araya gelebilirler.  Her şeyden önemlisi ikisi de yerli ve millidir. Bir araya gelerek aynı masa etrafında Türkiye’nin ve dünya Müslümanlarının sorunlarını konuşacak ve birlikte çözecek çok konuları var.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile zaman zaman bir araya gelmektedir. Bu kapsamda fikir alış verişi yapmaktadır. Bence mutlaka en kısa zamanda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de bir araya gelmelidir. Türkiye’nin geleceği için, bu partilerin mutlaka bir araya gelmeleri gerekiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Zekeriya Yapıcıoğlu ve arkadaşlarının siyasetine ihtiyacı vardır. Önümüzdeki dönemde mutlaka Zekeriya Yapıcıoğlu ve arkadaşları TBMM’de yer almaları gerekiyor.  Önümüzde ki seçimde, HÜDA PAR mutlaka Meclis’te yer almalıdır.

“Türkiye Yüzyılı” inşa edilecekse, bunun içinde mutlaka HÜDA PAR’ın olması gerektiğine inanıyorum.  HÜDA PAR’sız “Türkiye Yüzyılı” eksik kalacaktır.

MHP ile HÜDA PAR aynı masa etrafına buluştuklarında birçok ortak noktaları ortaya çıkacaktır. HÜDA PAR Cumhur İttifakını dâhil olursa; Cumhur İttifakına yeni bir güç, yeni bir enerji, yeni bir heyecan gelecektir.

Türk Tolumu, Cumhur İttifakı içerinde, HÜDA PAR siyasetini görme fırsatı bulmalıdır. Bu ise açık ve net; MHP ile HÜDA PAR’ın anlaşmasına bağlıdır.

Vesselam.

 

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Yusuf Yılmaz | 22.02.2023 00:13
MHP’nin İslami hassasiyeti vardır. ??? MHP’nin Kur’an, Hz. Peygamber hassasiyeti vardır.??? Ya ne çok algılı köşe yazısı yazıyorsunuz Ziya Bey. 12 Eylül öncesi bir ülkücü ve merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile beraber olmuş bir kişi olarak diyorum ki, MHP'lilerden bazıları, Atatürk ve İslam konusunda ulusal solculardan farkları yoktur. Bizzat sanal ortamda tartıştığım MHP'li arkadaşlardan da canlı olarak şahidim. Gerçi benim kendi samimi MHP'li arkadaşlarımın hiçbirinde böyle boş sözler ve hareketler duymadım. Ancak durum dediğim gibi Atatürk'ü bir ilah olarak gören ulusalcı solculara ve ateistlere benzer fikirleri olan MHP'liler vardır. Bunun yanında tanımadığım ve inancı bütün olan MHP'li arkadaşları da tanıyorum. Belki o bahsettiğim ulusal solcuların versiyonları olanlar çok azınlıkta da olabilirler ama az da olsa böyleleri vardır. Partiler zaten benim umurumda değil, al birini, vur ötekini. AKP hangi misyonu kullanıp gelmiş ve halen o misyonu kullanarak hükümette ise, aynı misyonsuzluğu devam etmektedir. İslam ile zerre kadar alakası yoktur. 1400 sene önceki hükümler sözünden başla, laiklik eyyidir eyyi sözlerine kadar. Gerçi benim nazarımda siyasetin bir değeri zaten yoktur ki herhangi bir partinin değeri olsun.
RESUL YAZICI | 01.02.2023 22:49
Mhp yi Cia Türkiye direktörü,Ruzi Nazar kurmuştur.Hüdapar,kontrterör amaçlı Jitem tarafindan kuruldu.Ak Parti artık eski islami hassasiyetlerinden zerre taşımıyor.
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar