metrika yandex
  • $19.03
  • 20.81
  • GA0

Haberler / Türkiye

Ahilik Şurası OSTİM Teknik Üniversitesinde başladı

02.12.2022

Türkiye Yazarlar Birliği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Hamilik Okulu Vakfı, OSTİM Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi işbirliği ile OSTİM Teknik Üniversitesinde "Ahilik Şurası" düzenlendi.

Ahilik Şurası" OSTİM Teknik Üniversitesinde başladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Ahiliğin, mesleki değerlerle, çalışma hayatıyla, ekonomiyle ahlakı ve sosyal dayanışmayı bütünleştirdiğini belirtti. Şuranın açılışında konuşan Yılmaz, geçmişten alınan ilhamla geleceğin kurulacağını dile getirdi. Geleneğe ve sağlam temele sahip olmayanların yenilik yapamayacağına işaret eden Yılmaz, bugünün dünyasıyla Ahiliğin ilişkisinin tartışılması gerektiğini kaydetti.

ASBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Kurt'un oturum başkanlığını yürüttüğü açılış oturumunda ise Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan konuştu. Konuşmasının başında TYB'nin kuruluşunda Ahilik ilkelerinin hakim olması arzusuyla yola çıktıklarına ve Ahilik ilkelerine hep uymaya çalıştıklarına dikkat çeken Doğan söz konusu ilkelerin toplumu ayakta tutucu rolünü vurguladı. Ahiliğin ahlak temeli üzerinde yükselen ve yapmayı, üretmeyi ve paylaşmayı esas alan gönüllü bir kardeşlik olduğunu söyleyen Doğan bu kardeşliğin beni aşıp gayrıya uzandığını ve halkın rızasıyla hakkın rızasını birlikte kazanmayı amaçladığını ifade etti. Ahiliğin en etkili olduğu yerlerden birisinin de Ankara olduğuna işaret eden Doğan Ankara sınırları içerisinde "Ahi" adının geçtiği birçok yerin olduğunu belirtti. Ahiliğin tarihinden ve Anadolu coğrafyasındaki öneminden bahseden Doğan Ahilik teşkilatının ayakta kaldığı süre zarfınca toplumun yapı taşlarından biri olduğunu ve Selçuklu ve Osmanlı toplumlarında toplumsallığı ayakta tuttuklarını söyledi. Müzakere kısmında katılımcıların katkılarıyla sona eren açılış oturumunun ardından Şura birinci oturum ile devam etti.

2-4 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Şura Pazar günü sona erecek.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar