metrika yandex
  • $32.12
  • 34.83
  • GA17500

Yine alamadınız Ali abi!

OSMAN KAYAER
08.06.2023

 

Memlekette bir komşumuz vardı. Balkan göçmeni, sıcak kanlı bir adamdı rahmetli oldu. Ali abi, belediyede çalıştığım dönemlerde ne zaman memlekete gitsem, bana heyecanlı ve tutkulu bir ses tonu ile şöyle derdi.“Osman bey, bu sefer alacağız!”. Ali abi vefat edinceye kadar kaç seçim geçti hatırlamıyorum. Ama hiçbirini alamadılar. Hatta Ali abinin vefatından sonra da CHP, AK Parti karşısında yenilmeye devam etti.

14 ve 28 Mayıs 2023, Parlemento ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu peş peşe 12. ve 13.kez kaybedince, aklıma rahmetli Ali abi geldi.“Yine alamadınız Ali abi!” dedim, kendi kendime. Ali abinin partisi hem mecliste hem de cumhurbaşkanlığında kaybetti. Önce Meral Akşener’in başbakanlığı hayal oldu. Ardından da Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı hesapları çöktü.

Ama mağluplar, eskiden Türk takımlarının yabancı ülkelerdeki yenilgileri üzerine söyledikleri “yenildik ama ezilmedik”sözüne benzer laflar ettiler, hatta kendilerine oy vermeyen insanlara hakaretler yağdırdılar. Halbuki bu kez şartlar onlar için gayet müsaitti.

Aklıma “Osman bey, bu kez alacağız” sözü geldiğinde acaba Ali abinin CHP’liliği nereden geliyor diye merak ettim. Telefon edip bir akrabasına sordum. Ali abi, uzun yıllar İstanbul'da günübirlik ve sigortasız çeşitli işlerde çalıştıktan sonra tutunamayıp Havza’ya gelmiş. Belediye de işe girmiş. Tabi o dönem başkan CHP'li olduğundan Ali abi de olmuş cehepeli. Sigortalı bir işe kavuşmanın minnettarlığı ile her seçimde de CHP'ye oy vermiş. Ama benim asıl anlatacağım rahmetlinin cehepeliliği değil, partisinin neden uzun zamandır seçim kazanamadığıdır.

Ali abi, uzun zamandır sizinkiler neden seçim kazanamıyor? diye düşününce aklıma şu üç temel sebep geldi.

1-Ali abi, sizinkiler yani CHP asabiyesi, kendilerinde acaip bir üstünlük görüyorlar. Tıpkı Yahudilerin kendilerini “seçilmiş kavim” diğerini ise “hizmetçi” olarak gördükleri gibi. Erdoğan gelinceye kadar bu memlekette başı örtülü kadınlar sadece müstahdem ya da çaycılık yapabiliyorlardı devlet dairelerinde. Ali abi, yenge devlet dairesinde çalışmadığı için bu durumun farkında değildin belki ama sizinkiler böyle yapıyorlardı işte. Haa… bir de şu “okumuşlar bize oy veriyor, cahiller AK Partiye gidiyor” edebiyatınız varya bumerank gibi dönüp sizi vuruyor.

2-Ali abi,sırf bir minnettarlığından ötürü peşinden gittiğin adamlar, aristokrat bir hayat sürüyorlar. Yani ülkenin kaymağını hala onlar yiyorlar ve hala çok zenginler. Düşünsenize bütün büyük şehirlerin en zengin mahallelerinde en yüksek oy hep CHP’ye çıkıyor. Ama müthiş bir fakirlik edebiyatı yapıyorlar. Hani misal olsun diye söylüyorum, televizyonlarda programa çıkan muhalif gazetecilerden biri bile vasat bir semtte oturmuyor. Keçiören, Mamak ya da Sincan’da sıradan bir apartman dairesinde oturan bir tek solcu veya Kemalist gazeteci yok. Soyadı turuncu renkli bir Akdeniz meyvesi ile aynı olan haber sunucusu herif var ya, daha önce çalıştığı kanalından ayrılınca yatıyla dünya turuna çıkmıştı. Şimdiler de yine aynı fakir fukara türküleri çığırıyor.

3-Ali abi, belki sen fark etmiyordun ama sizinkilerde iflah olmaz bir İslam düşmanlığı var. Sen görmedin ama seçimleri kazanma ihtimali bile onları azgınlaştırmaya yettide arttı bile. Sağda solda Müslümanlıkları belli olan sakallı ya da başı örtülü insanları taciz etmeye başladılar. Ama neyse ki seçimi kaybettiler. Bu huylarından vaz geçseler belki dindar insanların oylarının bir kısmını alabilecekler. Ama huylu huyundan vazgeçemiyor işte. Şimdilerde göstermelik birkaç başı örtülüyü partiye aldılar ama insanlar bunun bir kandırmaca olduğunu kısa sürede anlıyor.

Ali abi, sen aramızdan ayrıldın, çektin gittin. Buna sevinmelisin. Hiç olmaz ise son yenilgiyi görmedin. Yoksa kahrından perişan olurdun. Neyse söylenecek çok söz var ama burada keselim. Çünkü sözün kısa olanı makbuldür. Ezcümle “sizinkiler yine alamadılar!” Ali abi. Zaten bu kafayla giderler ise hiçbir zaman yenemeyecekler.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş