metrika yandex
  • $33.18
  • 36.27
  • GA18520

ÜLKEMİZDE, KİMLER, NELER TALEP EDER?

VEDAT KAHYALAR
31.05.2023

 

Genellikle muhafazakâr, zaman zaman milliyetçi, kolay yönlendirebilen eğitim seviyesi düşük, ülke sorunları konusunda sadece; gıda, pazar, kira üçlemesinin dışında konuşmayan, çevreye duyarsız olan bu kitle ülke seçimlerinin belirleyicisi konumundadır.

Bu kitlenin de altında yer alan alt orta kesim,  nüfusun % 20 sini oluşturur. Bu kesimde bahsedilen kavramların konuşulması bile abestir.

Alt kesim denilen %10 lük kesimin durumu içler acısı. Yardımlar, belediyeler, muhtarlıklar ve hayırseverlerin yardımlarıyla yaşamını sürdüren bir kesim.

Ortaya çıkan bu görünüme bakınca seçimlerin bu ülkede bazı partilere göre ne kadar kolay kazanılabildiğini net olarak görebiliyoruz.

Gelişmiş ülkelerde sıradanlaşan;  adalet, insan haklarına saygılı yönetim, kaliteli eğitim, üretim teşvikleri, adama göre iş değil, işe göre yetenekli insan istihdam etme, devlet yönetiminde rasyonel kararlar ve tasarruf odaklı yönetim... gibi talepler bizde yeterince önemli hale gelemedi hâlâ.

Bunun sebebi, ülkemizde, açlık sınırı ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların sayılarının facia boyutlarında yer almasıdır. Asıl üzücü olan, siyasi ve bürokratik elitlerin, diyanet ve ilahiyat camiasının bu durumdan rahatsız olmamalarıdır.

Oysa seçim kampanyalarında, çalıştaylarda, konferanslarda ne kadar da cömertçe bu konularda konuşulmuş, yazılmış, konuşulmuştu.

Kimi ülkelerin başarabildiği kültür devrimine ne kadar çok ihtiyacımız var aslında. Toplumun tüm katmanlarıyla zenginliğini ve mutluluğunu hedefleyebilecek politikalara ne kadar ihtiyacımız var.

Bunlar için iyi bir demokrasiye, özgür medyaya, bağımsız adalet uygulamalarına,  özerk üniversitelere, ARGE odaklı teşvik edilen tarımsal ve endüstriyel üretimlere, rasyonel siyaset uygulamalarına ihtiyacımız var.

Son söz: dile getirilen öneri ve siyaset biçimlerinin İslam dininin bizatihi, önerileri ve uygulamaları olduğunu gönül rahatlığıyla beyan ederim.

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Yıldız | 02.06.2023 14:37
Görüşlerinizi bu ülke insanını ilk üç paragrafta yaptığınız gibi aşağılamadan yazmanız daha doğrudur. Kimse milletinden üstün olamaz. Akıllı hiç kimse de kendini aşağılamaz.
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal