metrika yandex

Atalet ve Spor İlişkisi...

17.11.2018
Tahsin GÜLEN

Spor, insanların ferdi veya toplu olarak fiziki ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine yada bir rakibine karşı önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı kazanmaya yönelik ve mücadele heyecanını yaşamaya yönelik yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir.
Sağlık, kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmasıdır.Dünya sağlık örgütüne göre sağlıklı olmanın 3 şartı vardır.

1:Bedensel İyilik: Vücudu oluşturan doku ve organlarda eksiksizlik, işlev bozukluğu, mikrop taşıma gibi durumlarının olmaması hali

2:Ruhsal İyilik: Yaşına uygun olarak düşünebilen ve düşündüklerini ifade edebilen, başkalarını anlayabilen, yerinde ağlamasını ve gülmesini bilen, güçlüklerle mücadele edebilen, koşullara uygun hareket edebilen, başarılarda mutlu olup başarısızlıkları kabullenebilen, kendisiyle barışık olma hali.

3:Sosyal İyilik: Nerede nasıl davranacağını ve sorumluluklarını bilen insanlarla iyi ilişkiler içinde olup büyüğünü ve küçüğünü severek hoşgörülü davranan çevresiyle barışık olma halidir.

Bu din sağlıklı bireylerle yaşanır. Beden ve Ruh sağlımızı korumalıyız. Günümüzde yüzlerce binlerce sağlıksız ürün market raflarında yerini almıştır. Çocuklarımız ve bizim sağlığımızla oynanmaktadır. Sağlıklı ve bilinçli toplum yetiştirmek iyi okullarda okumak iyi okulları kazanmak tan çok daha önemlidir. Sağlık içinde düzenli spor yapmalıyız. Peyami Safa “Spora vereceğimiz mana, gençliğe vereceğimiz mananın öz kardeşidir” demektedir. Yine benim düşünceme göre sağlıklı ve doğal beslenmek ve birde düzenli spor yapmak Atalet ve tembelliğin düşmanıdır. Uygulamaya başlayın göreceksiniz ibadetleriniz, dersleriniz okumalarınız, davranışlarınız, uyku saatleriniz değişecek.

Yine bu gün gençlerimizin önündeki en büyük düşman iyi yolda kullanılmadığı sürece sosyal medya, bilgisayar oyunları, cep telefonlarıdır. Yapılan düzenli spor bu saydıklarımızın zararlarından bizleri uzaklaştıracaktır.Spor zihni açar,bilinç kazandırır,Hayatımızı disipline eder.Her insan muhakkak bir spor dalıyla ilgilenmelidir.Peygamberimiz (sav) “Çocuklarınıza ok atmayı, ata binmeyi ve yüzmeyi öğretin” buyurmaktadır. Günümüzde büyükşehirlerde beton yığınları içinde hareket kabiliyetimiz çok sınırlı, bizlerin daha çok spor yapması gerekiyor. Peygamberimiz zamanındaki sporların bir çoğu gençleri cihada hazırlamaya dönüktü. Peygamberimiz zamanında yapılan sporlar okçuluk, ata binme deveye binme, yüzücülük, koşu, halter (yerden ağılık kaldırma) avcılık idi.

Doktorların ve uzmanların tespitlerinden birisi de, bir çok hastalığın sebebini düzenli spor yapmamak demişlerdir. Buhari de geçen bir hadiste “İnsanlar iki büyük nimetin farkında değiller. Sağlık ve boş vakit” buyurmuştur. Yine Müslim ve İbn-i Mace’de “Kuvetli mümin zayıf müminden hayırlıdır “ buyurulmaktadır

Pısırık, uyuşuk, atalet sahibi, miskin, mazeretçi, sitemkar, kötümser, tembel, sabah kendi kalkamayan, okulunda, işinde, hayatında, ticaretinde bezgin tipler var. Hayatında hiç hareket yok, öf ve pöf diyen, hep dertli hep şikayetçi. Spor ve sağlıklı beslenme bunu ortadan kaldırır.

Birde öğrencilik yıllarında Abdülhamit Muhaciri müstear ismiyle tanıdığım ve cihat günlüğü isimli kitabını bir çırpıda okuduğum ve 2010 yılında Afganistan bölgesinde uçak düşmesi sonucu şehit olan Bahattin Yıldız abimizin hayatındaki hareketliliği gördüğüm de, işte bir müslümanda olması gereken dedim. Tâ lise yıllarında Güreş olmak üzere spor dallarıyla ilgilendiğini söylerdi... Erzurum da hem Atletizim ve hemde kayak takımında profesyonel olarak spor yapmıştır. O yıllarda Hicretin 1400. yılı sebebi ile Erzurum’dan Kayseri’ye üç arkadaşı ile birlikte hicret koşusu yapmışlar .

Peki hangi spor dalını yapmalıyız? Helal dairesi içinde olmasına dikkat ederek sevdiğimiz sporu tercih etmeliyiz. Ben naçizane Yüzme sporunu tavsiye ederim. Yüzmenin bir çok faydası vardır. Yüzme sporu

- Sürekli yüzmek Kalp dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu kişilerde kroner kalp krizi geçirme riski azdır. Kalp ve beyin damarlarının tıkanma riski azdır.

- Yüzmek kas ve iskelet sistemi üzerinde etkisi çok fazladır. Kasları güçlendirir. Bel fıtığı geçirme riski azdır. Hatta doktorlar bel fıtığı ve boyun fıtığı için yüzme egzersizleri verir.

-  Yüzme yapanda sakatlanma riski diğer spor dallarına göre çok düşüktür.

-  Yaşlı, genç, kilolu yada zayıf fark etmez her kesimin yapacağı spor dalıdır.

-  Düzenli yapılan yüzme egzersizi sigara gibi kötü alışkanlıkları azaltır.

-  Şeker hastalarının insülin duyarlılığını artırır. Buna bağlı olarak ta daha az insülin gereksinimi olmaktadır

- Kara sporlarına göre engelli bireylerinde yapabileceği spor dalıdır.

- Yüzme sinir sistemine ve insan psikolojisine faydaları saymakla bitmez. Su insanı rahatlatır. Hele yüzme egzersizinden sonra vücudumuza salgılanan endorfin hormonu ile birleşince yaşanılan psikolojik ve sinirsel rahatlama anlatılmaz yaşanır . Çocukların devamlı yüzme aktivitesine katılması hayatlarında kendine güvenen, disiplinli, aktif ve başarılı bireyler olmasında fayda sağlar.

Daha çok faydaları vardır. Ben burada özetlemeye çalıştım.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş