metrika yandex
  • $28.98
  • 31.8
  • GA1975

Son Zaman Orucu/Dijital Çağ Diyeti..

MEHMET YAVUZ AY

28.08.2022

Son Zaman Orucu / Dijital Çağ  Diyeti

Modern zamanların uç noktasında internet, uydular, gözlem istasyonları, süpersonik(ses üstü) uçaklar füzeler, yapay zeka teknolojileri, akıllı telefonlar, gelişmiş bilgisayarlar, insansız hava araçları, insan beyninin kontrol altına alınması, çip teknolojisi, öğrenebilen robotlar hayatımızın parçası oldular.

Yirmi ve yirmi birinci yüzyıllar “Bilgi çağı”, “Uzay çağı” gibi isimlendirilmekteydi. Son 10-12 yıldır   “Dijital Çağ” tanımlaması çeşitli çevrelerce ifade edilmektedir.

Baş döndürücü teknolojik gelişmeler, gıda, sağlık, şehirleşme; insan hayatını kolaylaştıran aletlerle dünya farklı bir boyutta. İnsan yaşı uzadı. İnsan dünyaya ait hale geldi.

Olumlu adlandırılan gelişmelerin yanında intihar, depresyon, mutsuzluk, şiddet, cinayet, yeni hastalıklar, yoğun bakım üniteleri, yaşlı bakım merkezleri, evliliklerin bitmesi, ailenin yara alması, sapkınlıkların yayılması, içki/kumar/uyuşturucu/kadın ticareti çağın  öne çıkan yanları.

İnternet, bilgisayar ve akıllı telefon teknolojileri ile insanlık her yaşta küresel bir bağımlılığın nesnesi haline geldi. Dijital Çağ obezliği dönüşü olmayan bir noktada.

Dijital çağ bağımlılığı, geçmişten gelen tüm bağımlılıkları sapkınlıkları, yeni formlarda tahrip gücü çok yüksek nükleer bombalardan beter hale getirdi. Her yanda insanı sıfırlamaya ayarlı manevi depremler…

İnsan, aile, toplum büyük yaralar aldı. Topyekun arınmaya ihtiyacımız var. İnsan kalma mücadelemizi manevi terbiye süreçleriyle de güçlendirmeliyiz.

Müslümanlar Ramazan ayı dışında genellikle pazartesi perşembe nafile oruç tutarlar.

 Kanaatimce bir “Ahir Zaman Orucu” tutarsak kötülüklere karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Haftada 2 gün, Pazar ve Çarşamba olabilir. Pazartesi Perşembe orucu tutanlar için hazırlık da olabilir…

İster “Ahir Zaman Orucu” deyin ister “Dijital Çağ Diyeti“, şöyle bir program yapabiliriz.

Saat 23.00 da interneti kapatarak, telefonumuzu yatak odasına almadan uyuyalım…

İmsak vakti (güneş doğmadan) televizyon, telefon, internet, oyun bilgisayarı ve diğer cihazları devre dışı bırakalım. Sabahın dingin saatinde negatif iyonları alalım. Maruz kaldığımız radyasyon azalacak, organlarımız rahatlayacak, kan değerlerimiz düzelecektir.

Gökyüzüne, grilikler içindeki ufukların açılmasına, kuşların kanat çırpışlarına bakalım. Çın çın öten sessizliği dinleyelim. Yüce Yaratıcı’ya yeni bir gün yeni umutlar bahşettiği için şükredelim.  

Diyet programımızda olmayan kitap ve dergilerle yoldaşlık edelim.

Uzun zaman suskun olan içsesimiz duyulur hâle gelecektir.

Yanımıza telefon almadan esaslı bir yürüyüşe çıkalım. 6000 tempolu adımı hedefleyelim.  

Kaslarımız güçlenecek, kolesterol, kan basıncı, kan şekeri normal seviyelerine inmeye başlayacak, damar tıkanıklığı riski azalacaktır.

Teknolojik tutsaklığın gardiyanları arasında kaybolan benliğimizi bulabiliriz. Aradıkça bulunmayan ancak arayanların bulacağı hazinelerimizi…

Ruhumuz biten karmaşadan huzura erecek. Gördükleri duyduklarıyla  kirlenen kalbimiz, arınmaya başlayacak…

Çağın en çok kirlenen, tacize uğrayan organı gözlerimiz, temiz görüntülere kavuşacak, kendine inanamayacaktır. İşgal altındaki gözlerimiz acı çekiyor, oruçla dindirelim haydi…

Kulaklarımız bitimsiz, kıyıcı, kaba, çirkin; günaha, kavgaya, gıybete yol açan seslerden uzak günler bulmak ister.

Dijital diyet/oruç; kendini kaybetmiş unutmuş insanın, kendine gelmesine  yardımcı olur. Zihni karmaşadan kurtulur.

Dijital mahkumların kuşatma gerçekliği karşısında öğrenilmiş çaresizliğe düşmelerine engel olur.

Oyun ve eğlence parkuru dünyada spor ve konser etkinlikleri, savaşlar, afetler, sinema tiyatro, geziler gibi çağdaş bukağılar karşısında dayanıklıdır.

Bir bahçe edin. Toprakla dost ol, ekmeyi ihmal etme : Sırt/bel ağrıları, fizik tedavi, kireçlenme, damar tıkanıklığı, kalp krizi, depresyona girme risklerini ortadan kaldırır.

Öğlen uyku molası ver.

Açmadığın mektupları aç, geçmişini fotoğraflarında hatırla. Kağıt toplayıcısı gence su, ayakkabı, giysi ver. Annenin mezarına git. Dünyada mülteci olduğunu unutma. Muhasebeni yap. İyilikleri çoğalt. Çözümün parçası ol.

Akşam ezanı okununca, bir dostunu ara orucu açmak niyetine.

Ne denmiş? “Oruç tut sıhhat bul!”  

Bu oruç/diyet programı tamamen organiktir. Kimyasal maddeler içermez. Yan etkileri yoktur. İlaç değildir ama takviye edici gıda da değildir.

Ahir zaman orucu, ilmihâl kitaplarına girer mi bilmem. Yerine göre sünnet ya da vacip olarak hayatıma girecek.  

 

28.08.2022, Kardelen / Ankara

Mehmet Yavuz AY

Yorum Ekle
Yorumlar (6)
Metin Artut | 30.08.2022 17:42
Olması gerekenleri yazmışsın. Rabbim, kaleminize güç ve kuvvet versin. Selam ve dua ile Allah'a emanet olunuz. Saygılarımla.
Abdullah Aydın | 29.08.2022 12:47
Riayet edenleri tenzihen, günümüzü mutaf hale getirdiğimiz ve farketmediğimiz/ihmal ettiğimiz bu hallerimize kesinlikle bir ayar vermeliyiz, ihtariniz için teşekkürler, selametle.
Mustafa Akyol | 28.08.2022 11:53
Kardeşim Mehmet Yavuz AY, yine kimsenin pek üzerinde durmadığı çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Kaleminize ve zihninize sağlık.
Necdet Kartcı | 28.08.2022 10:12
Çok doğru ve olumlu bir yol gosterme. Yüreğine ve eline sağlık
Ahmet kılıç | 28.08.2022 09:00
Olması gereken çok güzel hatırlatma malesef bunları hepimiz unuttuk abi insanlık bu konuda kötü yöne evriliyor selâmlar abi
Yılmaz Taşova | 28.08.2022 05:03
El hak doğrudur, aynen katılırım. İlgi alanlarımızı kendimiz faydalı işlere kaydırmak zorundayız. Kaleminize sağlık, oruç gibi ıslah edici bir düzenlemeye her zamankinden fazla ihtiyaç var.
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar