metrika yandex

SİYASETİN VİZYONU İLE HALKIN GELİŞMİŞLİĞİ AYNI ÇİZGİDE

Vedat KAHYALAR

06.05.2021

Ülkelerin, milletlerin, başarısı ve imajları aslında onları yöneten siyasetçilerin başarı ve vizyon karnelerini gösterir.
 
Hükümet eden kurumlar, gerçek hayatta; davranışları, yaşayışı, saglık ve mutluluk endekslerini, hukuk, medya ve yargı kurumlarını etkilediklerinden, ulusların başarı ya da başarısızlıklarını biçimlendirirler. 
 
Gücü elinde tutanların vizyonları, o ülkenin gençliğinin eğitimini, çiftçisinin üretim kalitesini, üreten sanayicinin inovasyon yeteneğini, arge düzeyini, markalaşmasını ve ihracatını doğrudan etkiler.
 
İktidar mensupları vatandaşların mutluluğunu hedeflerse; adil bölüşüm, sorgulayıcı eğitim, güçlü argesi olan tarım ve endüstriyel üretim, özgür medya, bağımsız hukuk ve üniversiteleriyle gerçekten temsil edilirlik seviyesi yüksek demokrasi  çabaları öne çıkar. Bunu görmek için sadece bir gün, ülkenin önde gelen kanallarından akşam haberlerini izlemek bile güçlü bir fikir verir.
 
Eger  bir ülkede; yoksulluk, işsizlik, adaletsizlik, ekonomik sıkıntılar  hergün konuşuluyorsa bunun anlamı şudur: İktidar sahipleri,  yoksulluğa yol açacak tercihler yaptıkları için nüfusun ekseriyeti yoksullaşmıştır.
 
Bizim  ülkemizde de öncelik; ne eğitim, ne israf, ne can yakıcı işsizlik, ne  endüstriyel üretim, tarım ve hayvancılık olamadı hâlâ.
 
Bunlar yerine eser siyaseti denilerek çoğu tam kapasiteyle kullanilmayan dev Inşaatlar tercih edildi.
 
Bu da milletimizin kaderini olumsuz etkiledi. Belki az sayıda  müteahhit ve cevresi çok zengin oldu ancak ülkenin ekseriyetinin ekonomik refah seviyesi, mutluluğu oldukça fazla ihmal edildi.
 
Geleceğimizin  teminatı olan gençlerin geleceğe bakışları, beklentileri ve umutları hiç te öyle iç açıcı değil.
 
Önemli oranlara ulaşan bir kesimi yurtdışını umut olarak görüyor ve bunun yollarını araştırıyor.(*)
 
İşin üzücü yanı şu ki; ne gençler ne de yöneticiler çocukları için islam beldelerini, ülkelerini tercih etmiyorlar. Teknolojisi ve bilimsel olanakları gelişmiş, demokrasisi kökleşmiş ülkeler tercih sebebi oluyor.
 
*
 
Yorum Ekle
Yorumlar (1)
C ö | 07.05.2021 18:20
Güzel bir tespit