metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

SEÇİM; SEÇME VE SEÇEMEME BECERİSİ

MUSAB AYDIN
25.05.2023

 

"Müslüman olmanızı isteyenler Müslüman kalmanıza asla razı olmuyorlar"

14 Mayıs seçimi üzerine çok şey yazıldı çizildi. Seçimin üzerinden yaklaşık on gün geçmesine rağmen süreç hakkında konuşmak veya yazmak içimden gelmedi. Her seçim öncesi ve sonrası birer uzman kesilen insanımızın iddialı tezlerini dinlemekten yoruluyor insan. Kazara birine cevap yazacak olsan gelecek saldırıları, ithamları göğüslemek daha da yorucu oluyor. Aslında kendilerini de çok gereksiz yordukları da ortada... Özellikle sosyal medya mecralarında birçok uç düşünceye şahit oluyoruz. Beni daha çok bizim mahallenin (kaldığı kadarıyla) düşünceleri ilgilendiriyor. Çok renkli sayılmaz bizim mahalle, kesif bir siyah veya fazlaca beyaz bir renkleri var, gri ve tonları ise maalesef yok.

Geleneksel cemaatlerin bir kısmı malumdur ki özellikle ilk yapılanmaların, konutları bizim mahallede olsa da karşı mahalleye gönülden bağlıdırlar. Bu, hep böyle oldu maalesef.  Tasavvufi akımlar daha anlaşılır veya kabul edilebilir bir duruş sergiliyorlar seçim dönemlerinde. Gerekçeleri tartışmaya açık elbette...  Ancak her şeye rağmen gözettikleri bir maslahatları var.  Selefî akımların durumu ise daha keskin, oy kullanmaya yönelik tutumları malum, kendileri dışında ülkede Müslüman kalmıyor. Kendi aralarında da birlik değiller, ittifak ettikleri tek konu oy kullanmanın küfür olduğu. İki, üç ayet ve hadis meali bu hükme varmalarına yetiyor. Söz konusu selefî akımlar için ayetlerin ana teması çok da önemli olmuyor. Oldukça kısır ve gerçeklikten uzak bir yaklaşımları olduğu görülüyor. Oy kullanmama hususunda ittifak etseler de yekvücut değiller. Birçok alanda ihtilafları oldukça fazla. Bu sebeple kendi aralarında da tekfir mekanizması fazlasıyla aktif.

Değindiğim bu grupların ötesinde kırk yılı aşkın bir süredir daha yakından tanıdığımız çevreler var; Beraber yol yürüdüğümüz, okumalar yaptığımız, eylemlerde omuz omuza durduğumuz.  Bu topluluklar tevhidi düşünceyi önemseyen, göreceli olsa da bağımsızlık? iddiası olan irili ufaklı vakıflar, dernekler ve cemaatlerden oluşuyor. Daha çok bölünerek, parçalanarak yatay bir büyümeleri olan bu kesimin fikri bakımdan daha entelektüel ve hatırı sayılır bir ağırlıkları vardı. Son dönemlerde söz konusu kesimde de fikri ve siyasi farklılaşmalar izliyoruz. Elbette sabiteleri olan kitleler var olmaya devam ediyor. Ancak siyasi atmosfer ile düşünce dünyası şekillenen insanlar oldukça fazlalaşıyor.

Son yıllarda bazı eski dostlarımızdan ilginç fikirler dinliyoruz veya okuyoruz. Seçim süreciyle ilgili inanılması zor tekliflerle geliyorlar bize. Birinci derece yakınlarının yanına biz dostlarını da iliştirerek mevcut iktidarın "çürümüşlüğüne” dair kurdukları cümleleri elbette tamamen haksız görmüyoruz. Ancak bu çürümüşlüğü hissedenlerin burunları nedense çürümüşlüğün ötesinde bataklıkta debelenen muhalefetteki kesif ve ağır kokuyu hissetmemesi, gözlerinin bu manzarayı görmemesi ilginç geliyor. Buldukları her fırsatta bize uyguladıkları baskı ve zulmü de belli ki göz ardı ediyor veya unutuyorlar. Oysa inancımızdan dolayı aşağılamalarına devam etmekten vazgeçmediklerine çeşitli saiklerle şahit oluyoruz.

Dostlarımız, her türlü ahlakî çürümüşlüğü erdem sayan bu siyasi akımların peşine düşmemizi salık veriyorlar.  Bizim yaklaşımımızı "Miadını doldurmuş iktidara can suyu ile diriltme" olarak nitelemelerini ebette maksadını aşan ifadeler olarak görmekteyiz. Onlar, muhalefeti desteklemelerini ise "umudu yeşertme çabası" olarak gördüklerini söylüyorlar. Kimisi emir kipiyle, kimisi ürkek, kimisi ise nezaket ile bizi bize hakaret edenlerin yanında durmaya davet ediyorlar. Oysa bu dostlarımızdan bazıları onlarca yıl sokak başlarında, okul kapılarında bekleyerek bu coğrafyanın çocuklarına sahip çıkmaya çalışan insanlardı. O dönemlerde Kemalist ideolojiden, PKK ve CHP gibi şer odaklarından bu ümmetin çocuklarını koruma gayretini gösterenler bugün alın çocuklarınızı ve torunlarınızı gelin tek umudumuz olan CHP'nin liderliğinde birleşen FETÖ’cülerin, bizi katleden PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP’nin arkasında duralım diyorlar. Bu dostlarımız, kırk yıl önce “İslam yegâne erdemdir diyerek, Müslüman olun diyorlardı, bugün Müslüman kalmamıza razı olmuyorlar.”

Bugün durdukları yerin bize düşmanlık edenlerin safı olduğu açıktır. Dostlarına sırtını dönenlerin düşmanlarınca dost kabul edilmediklerini, bir kullanımlık mendil gibi işleri bitince atılacaklarını tarih bize mükerreren göstermiştir. Bu tutumlarıyla değerlerini ve yarım asırlık dostluklarını feda ediyorlar. Yanlıştan dönmek elbette yola devam etmek için yeterli ve önemlidir. Ancak tuttukları yeni yollarında biz olmayacağız. Dostluk, inanç ve ilkeler ile bakidir, yeni dostları ile dost değiliz hiçbir zaman da dost olmayacağız. Her seçimin eşiğinde seçmek ve seçememek becerisi ile safımıza biz karar veriyoruz.

 

Yorum Ekle
Yorumlar (24)
Musab Aydın | 03.06.2023 20:24
Osman Baharçiçek ağabey teşekkür ederim
Musab Aydın | 03.06.2023 20:23
Muhammed İnsan teşekkür ederim kardeşim
Musab Aydın | 03.06.2023 20:21
Mehmet Nevzat ağabey teşekkür ederim
Musab Aydın | 03.06.2023 20:19
Öylece biri! teşekkür ederim ilginize
Musab Aydın | 03.06.2023 20:17
Okur! kardeşim teşekkür ederim ilginize
Musab Aydın | 03.06.2023 20:13
Kemal Parlak bey hoşbulduk teşekkür ederim
Musab Aydın | 03.06.2023 20:11
Süleyman Arslantaş ağabey teşekkür ederim saygı ve hürmetle
Musab Aydın | 03.06.2023 20:08
Mehmet Salih bey teşekkür ederim güzel insanların güzel görmesi...
Musab Aydın | 03.06.2023 20:03
Halil bey ilginize teşekkür ederim
Musab Aydın | 03.06.2023 20:01
Mustafa Çiçek bey hoşbulduk teşekkür ederim
Musab Aydın | 03.06.2023 20:00
Sezgin Çelik bey teşekkür ederim Hertaraf'a da teşekkür ederim sizlerle tanıştırdı
Musab Aydın | 03.06.2023 19:56
İmran bey teşekkür ederim, hayır üzere yazabilmek duasıyla..
İmran | 27.05.2023 14:06
Hayırlı olsun
Sezgin Çelik | 27.05.2023 12:26
Maşalah.. Hertaraf yönetimine bir kez daha maşallah; sizin gibi bir kalemi aramıza kattığı için...
Mustafa Çicek | 27.05.2023 12:20
Musab bey , hoşgeldiniz.. şeref verdiniz
Halil | 27.05.2023 12:15
Dostlarımız, her türlü ahlakî çürümüşlüğü erdem sayan bu siyasi akımların peşine düşmemizi salık veriyorlar. Bizim yaklaşımımızı "Miadını doldurmuş iktidara can suyu ile diriltme" olarak nitelemelerini ebette maksadını aşan ifadeler olarak görmekteyiz. Onlar, muhalefeti desteklemelerini ise "umudu yeşertme çabası" olarak gördüklerini söylüyorlar. Kimisi emir kipiyle, kimisi ürkek, kimisi ise nezaket ile bizi bize hakaret edenlerin yanında durmaya davet ediyorlar. Oysa bu dostlarımızdan bazıları onlarca yıl sokak başlarında, okul kapılarında bekleyerek bu coğrafyanın çocuklarına sahip çıkmaya çalışan insanlardı. O dönemlerde Kemalist ideolojiden, PKK ve CHP gibi şer odaklarından bu ümmetin çocuklarını koruma gayretini gösterenler bugün alın çocuklarınızı ve torunlarınızı gelin tek umudumuz olan CHP'nin liderliğinde birleşen FETÖ’cülerin, bizi katleden PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP’nin arkasında duralım diyorlar. Bu dostlarımız, kırk yıl önce “İslam yegâne erdemdir diyerek, Müslüman olun diyorlardı, bugün Müslüman kalmamıza razı olmuyorlar.” ----- bu cümle çok önemli ..... teşekkürler
Mehmet Salih | 27.05.2023 12:13
hoşgeldiniz Musab bey.. Hertaraf daha da güzelleşti..
Süleyman Arslantaş | 27.05.2023 10:42
Kardeşim ! Hoş geldin.İlk makalen fevkalade güncel olmuş.Kalemine,yüreğine sağlık.Bu makale üzerine yorum bağlamında Ziya Paşanın şu sözünü paylaşalım:"iDRAK-İ MEALİ BU KÜÇÜK AKLA GEREKMEZ.ZİRA BU TERAZİ O KADAR SIKLETİ ÇEKMEZ."
Kemal Parlak | 27.05.2023 00:15
Musab bey Hoşgeldiniz
Okur | 26.05.2023 23:10
Haber Duruş'ta hikmet içeren, şiirselliği ile kendini okutan yazıların sahibi Musab Aydın beyi bundan böyle hertaraf.com'dan izleyeceğiz. Öncelikle hayırlı olsun...
Öylece biri | 26.05.2023 00:45
Şuan Bulunduğumuz çirkef ve bir o kadar da iki yüzlü siyasi ortamın kısa ve öz bir anlatımla açıklamışsınız. Yazınız harikulade. Bu ortamın artık değişmesi ve bazı kesimlerin gitme vakti geldiğinin bir işaretidir. Zira siyasi yapı zedelenmekte, sergilenen duruşlar çıkar amaçları için bozulmaktadır. Halk artık muhalefetin ne yaptığına anlam verememekte ve iktidarında bundan pek farkı olmadığının farkına varmanın vermiş olduğu hezimetle bir o yana bir bu yana savrulmaktadır. Bu yüzden aynı iktidar ve muhalefet düzenine devam ettirilmek zorunda bırakılmak milletimize yapılmış büyük haksızlıktır. Hezeyandır. Olan ise bu yolda yolundan sapmış eski dostlarımıza olmuştur.
Mehmet Nevzat Aydın | 25.05.2023 20:13
Türbana bez parçası diyenlerle, seccadeyi ayak altına alanları, diğer tarafta Ayasofya'yı kebiri ibadete açanları gelecegin için iyi düşün.
Muhammed İNSAN | 25.05.2023 18:22
Ağzına, diline, yüreğine, kalemine, ve dahi bütün azalarınıa sağlık....İyiki varsınız Güzel kardeşim.... Günlü Hüseyinden Kılıcı Yezitten yana müslümanlar türedi.... Kıyametin Alametler olsa gerek... Selam ve hürmetlerimle İNSAN
Osman Baharçiçek | 25.05.2023 17:57
Üstat Hayırlı olsun artık Hertaraf da yazılarınızı takip edeceğiz . Maalesef son dönemde bizim cenahtan bu anlamda savrulmalar yaşanmakta . Ben ise sosyal medyayı fazla kullanmadığından bazı gelişmeleri sonradan öğreniyoruz. Siyasete fazla angaje olmamak en doğrusu galiba .Selam ve dua ile..