metrika yandex
  • $21.35
  • 22.97
  • GA1445

ORUÇ YEMENİN ADABI

ORHAN GÖKTAŞ

23.04.2021

Yazının başlığını okuyunca bir kısmınızın oruç yemenin adabı mı olurmuş? Dediğini duyar gibi oluyorum.

Evet, oruç yemenin bir adabı olur, olmalı.

Ramazan ayı Müslümanlar için bedeni ve ruhi açıdan arınma, temizlenme, tövbe, düşünme kısacası kendine, içine, özüne dönme ayıdır.

Ramazan ayında oruç, sahur, iftar, imsak, teravih, kadir gecesi, fitre, itikaf, hatim, mukabele, teravih ve bayram gibi birçok kavram girer Müslümanların gündemine. Bunların ne olduğunu ve ne anlama geldiğini bilinçli her Müslüman öğrenip uygulamalı ve faydalanmalıdır.

Ramazan beden, ruh ve sosyal yönden sağlıklı olmak için bir fırsattır. Bedenin ve ruhun açlık, dua, sahur, namaz, itikaf, zikir, hatim gibi ibadetlerle, malın fitre ve zekatla, geçmişin kadir gecesini idrak etmekle temizlendiği ve bu temizliğin bayram neşesiyle kutlandığı bir fırsat ayıdır Müslümanlar için.

Yetimin, yoksulun halini anlamak, onların kapısını çalmak, paylaşmak aynı iftar sofrasına oturarak sosyal farkları ortadan kaldırmak ayıdır Ramazan.

Bu fırsatı anlayıp değerlendiren karda, umursamayıp, erteleyen veya fırsatı tepen zarardadır bize göre.

Şimdi gelelim oruç yemenin adaplarına.

Ramazan ayında oruçlu Müslüman yemeyi, içmeyi, cinselliği belli bir zaman diliminde terk eder. Oruçlu olduğu zaman gözünü, dilini, niyetini, kalbini kısacası bütün organlarını sınırlar. Her zaman yapmak zorunda olduğu davranışlarını bu ay yoğun bir şeklide kontrol eder, kendisini diğer zamanlara hazırlar adeta. Bir sporcunun müsabakaya hazırlandığı gibi kendisini yılın diğer günlerine hazırlar.

Müslüman olmayanlar veya mazereti olan Müslümanlar oruç tutmaz.

Mazereti olan bilinçli Müslümanlar oruçlarını kimseye göstermeden gizlice yerler, diğer insanlar onların oruçlu olmadığını anlamaz bile. Bu İslam’ın emridir. Aynı zamanda medeni bir davranıştır.

Bilinçsiz Müslümanlar ise “Allah’ın bildiğini kuldan mı saklayalım” gibi bir şablonun arkasına sığınarak açıktan yiyip içmeye devam eder ki bu onların bilinçsiz oldukları gibi Medeni de olamadıklarının göstergesidir.

Medeni insanlar diğer insanlara ve çevreye saygılı insanlardır. Saygı sözle değil pratikle gösterilen bir eylemdir.

Ramazan ayı içinde insanların oruçlu olduğunu düşünerek açıktan yiyip içmemek bir medeniyet göstergesidir.

Müslüman olmadığı halde, Ramazan ayında oruçlu Müslümanlara saygısından dolayı açıktan yiyip içmeyen insanların varlığına şahitlik etmekteyiz zaman zaman. Bu davranışları bu insanların Müslüman olmasa da Medeni insanlar olduğunun göstergesidir.

Bazı insanların sözde saygıdan ve medeniyetten söz edip, iş pratiğe gelince tam tersi bir tutum içine girdiklerine sık sık şahitlik etmekteyiz. Bu durum onların medeni birer insan olamadıklarının en bariz göstergesi olsa gerek.

İslam’ı beğenmeyip, Müslümanları küçümseyip dolayısıyla oruç tutmadığını göstermek için özel çaba harcayan bazı insanların varlığına da şahitlik etmekteyiz. Bu insanların ideolojilerini karşıdakini küçümseme ve aşağılama üzerine kurmuş olduğunun göstergesidir ki bu en ilkel insan davranışıdır.

Unutmayalım, İnsan karşıdakine verdiği değer kadar insandır.

Vesselam…

Yorum Ekle
Yorumlar (7)
Mehmet Hadi Öztürk | 25.03.2023 09:56
Görev yaptığım bir okulda Adana'da değil bu okul normal zamanda elinde kahve görmediğim biri mutlaka tenefüste eline çay kahve alıp görünür yerlerde bulunurdu. Çok şaşırıyorum
Asya | 25.03.2023 09:00
Bence açıktan yenilsin ..... böylece çok zenginlerin canı yemek yemeği çok ister böylece fakirlerin halini daha iyi anlarlar .... hatta durumu iyi maddiyati süper olanlara özellikle bol bol yemek meyve videolari iletilsin ki parayı istiflemenin yanlışlığıni fark etsinler ..... oruç fakirin halini anlamak mı gerçekten öyleyse neden çok fakir olanlarda oruç tutuyor .... Belkide İslam'a fakirlik diye birşey yoktur insanlar onu sonradan bulmuştur.... annenin iki evladı arasında ayrım yaptığı birine verip diğerinden sakladığı bu dünyada İslam i değil işlemin yaşanmamasıni ne kadar konuşsak boş ....
Reşat YILDIZ | 25.04.2021 00:43
Her türlü adapsızlık ve edepsizliğin membaı modern çağda oruç tutmamıza kerhen gösterilen hoşgörüye, onlara nasıp olmayan orucun bize nasip olmasına şükredelim biz Orhan kardeşim, tutmayanları tutturmayana şikayet etmek yerine.
ALİ GALIP ÖZÇALICI | 24.04.2021 16:28
kalemine yūregine sağlık
Murat | 23.04.2021 15:12
Yüreğinize sağlık
Bekir sami gül | 23.04.2021 14:39
Sizler gibi yazar lar zor bulunur
MehmetÂli | 23.04.2021 11:57
Adana ve Denizli benzer.. ama bu sene aciktan oruc yiyen veya kibirle, oruca ragmen yiyip,icen sokakda dolaşan pek azdi.
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar