metrika yandex

NURULLAH’IN ARDINDAN

01.11.2020
Süleyman ARSLANTAŞ

     ‘’Her can ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.’’ (Kur’an 29/57)

     ‘’Lezzetleri yok edeni, yani ölümü çokça hatırlayın.’’ (Nesai Cenaiz 3)

     Hz.Resul(a.s) oğlu İbrahim’in ölümünün ardından gözyaşı dökerek: ‘’ Göz yaşarır, kalp mahzun olur. Fakat biz Rabbimizin razı olacağı şeylerden başkasını söylemeyiz. Vallahi, Ey İbrahim, biz senin ölümünden dolayı gerçekten üzgünüz.’’ (Müslim Fedail 2)

     Yine Hz.Resul (a.s) buyuruyor: ‘’Müslümanın Müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selamını almak, hastalandığında ziyaretine gitmek, cenazesine katılmak, davetine icabet etmek ve aksırdığında ona rahmet dilemek...’’ (Buhari Cenai z- 22)

     ‘’Eğer bir Müslüman kimse ölür de cenazesinde, Allah’a hiçbir şerik koşmayan kırk kişi bulunursa Allah o kimseleri ona şefaatçi kılar.’’(Müslim-Büluğ’ul-Meram Cilt 2. Sh.282)

Nurullah kardeşimiz rahmet-i rahmana kavuştu.

Onun için ölüm hiç de sürpriz değildi ve olmadı da. Zira O, ölebilecek kadar diri idi.

Kendim birçok cenaze namazını musalladaki cenazenin, Müslüman olduğuna hüsn-ü zan ederek cenaze namazı kıldım. Zira Kur’an teslim olanla yani Müslümanım diyenle, mü’min oldum diyenleri ayırmaktadır.

     ‘’Bedeviler, ‘’İman ettik’’dediler. Şunu söyle: ‘’Henüz iman gönüllerinize yerleşmediğine göre, sadece boyun eğdiniz…’’

     ‘’Müminler ancak, Allah’a ve Resulüne iman eden, sonra şüpheye düşmeyen, Allah yolunda malları ve canları ile cihad eden kimselerdir. İçleri ve dışları bir olanlar işte bunlardır. (Kur’an: 49/15-16)

     Yaklaşık otuz yıllık bir yakınlığın, ağabey-kardeş düzeyindeki birlikteliğin ardından Nurullah’ı ebedi âleme yolcu ettik.

Ölüler tebrik edilmez. Ancak ölebilecek kadar diri olanlar bundan müstesna. Neden bunu söylüyorum?

Çünkü tanıdığımdan bu yana kendisini bu dünya hayatında bir ev sahibi ve hatta kiracı olarak bile görmeyen,kendisini misafir olarak görmesidir.

Dünya hayatındaki konumunun farkında olması ve ona göre hayatını, aile hayatını, sair insanlarla ilişkilerini tanzim edişine şahit olduğum için.

Doğrusu Nurullah’ın dostluğu güzeldi, düşmanlığını tanımadığım için o konuda bir şey diyemem. Ama Allah düşmanlarına karşı acımasız bir düşmandı. Biraz daha açayım. Gerek İslami Düşünce Dergisi’ne çıkarttığımız yıllarda (1991-1994) gerekse sonrasında kendisine karşı olan, fikirlerini kabul etmeyen Müslümanlar için bile bir tek kırıcı-kötü laf işitmedim. Müslümanların bardaklarının hep dolu yanlarını gördü ve gösterdi.

     Yukarıdaki hadis-i şerifte de buyurulduğu gibi nice onlar, kırklar kardeşinin cenazesine iştirak etti. Ve kendisine hüsn-ü şehadette bulundu. Bu da gösteriyor ki, Nurullah ölürken yaşayanlar kategorisinde yerini almıştır. Kimi insan var yaşarken ölüdür. Kimi insan da var ölürken, öldükten sonra yaşamaya devam eder. Cenazeye iştirak edenlerin kişilikleri, konuştukları ve duruşları dikkate alınırsa Nurullah öldüğü halde yaşayanlar safında yerini alacak gözüküyor. Allah tekrar rahmet etsin.

     Nurullah iyi bir evlat, iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir kardeş, iyi bir ağabey iyi bir arkadaş olarak gitti. Ailesini kısmen de olsa tanıdım. Babası Bayram ağabey, ustası gibi (Said Çekmegil) saygın bir şahsiyet. Eşi, dünya-ahiret kardeşim kendisinin de, kocasının da, çocuklarının da cennetlik olmalarına katkıda bulunma gayretinde bir hanımefendi. Keza kızları için söylenecek söz ise iffet-edep-saygı temsilcileridir. Oğlu Beheşti için ne söylenebilir ki? Sanıyorum Nurullah’ın bıraktığı en önemli miras itibar ve Beheşti ve diğer evlatları.. Cenaze namazı öncesi cemaate hitaben yaptığı kısa konuşma ile unutulan bir sünneti ihya ettiğini hatırlasanıza: ‘’ Babamdan alacağı olanlar bize müracaat etsinler...’’türünden yapılan konuşma birebir Hz. Resul’un (a.s) cenaze defni sırasında yaptığının aynısıdır. Allah razı olsun iyi ki unutulan bir sünneti hatırlattı.

Gurbetten sılaya giderken geride hayırlı nesil, hayırlı dostlar bırakmak ne güzel bir şey! Helal olsun Nurullah!

Bunu da becerdin ve öyle gittin. Allah dostlarından da, can-ı gönülden tabutunu omuz verenlerden de razı olsun. Ve Allah sana rahmet, geride kalanlara da iki cihan saadet-i nasip etsin inşallah.

2 Kasım 2020

Yorum Ekle
Yorumlar (7)
Veli | 04.11.2020 00:45
. selam olsun ona.,doğduğu güne, öldüğü güne,,, bağışlar, lütüflar ve rıza i ilahi onunla olsun.. Yazınız için teşekkürler abi
HASAN AYSAL | 02.11.2020 21:02
ALLAH RAHMET EYLESİN ÇOK TERBİYELİ Bİ ADAMDI ÇOK ESKİ TANIRIM VE HİÇ KIRILMADIM.SİZDE ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ VAROLUN.
Yaşar ozcelik | 02.11.2020 16:38
Allah rahmet etsin
Salih ceviker | 02.11.2020 15:49
Bilge kisilik. Mekanı cennet olsun
Mehmet ali | 02.11.2020 15:33
\"Oğlu Beheşti için ne söylenebilir ki? Sanıyorum Nurullah’ın bıraktığı en önemli miras itibar ve Beheşti ve diğer evlatları.. Cenaze namazı öncesi cemaate hitaben yaptığı kısa konuşma ile unutulan bir sünneti ihya ettiğini hatırlasanıza: ‘’ Babamdan alacağı olanlar bize müracaat etsinler...’’türünden yapılan konuşma birebir Hz. Resul’un (a.s) cenaze defni sırasında yaptığının aynısıdır. Allah razı olsun iyi ki unutulan bir sünneti hatırlattı.\".....
Vahdettin SAKALLI | 02.11.2020 10:48
Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun.
İdris Aksoy | 01.11.2020 19:38
Cennet mekan güzel kardeşim FATİHA..