metrika yandex

NASIL BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ ?

Vedat KAHYALAR

14.07.2020

Çok hızlı bir değişimin yaşandığı dünyamızda, dakikada 1 milyon dolarlık online alışveriş,1 milyon facebook girişi, 350.000 İnstagram girişi, 390.000 dijital uygulama indirilip, 18,1 milyon mesaj gönderimi yapılıyor.

Değişim tekerleği gün geçtikçe daha hızlı dönüyor. Online denilen internet üzerinden alışveriş, offline denilen geleneksel alışveriş mecralarından gün geçtikçe daha fazla pay kapıyor.

Oysa yarışta var olabilmek için başta sanayi olmak üzere, tarım, turizm, yazılım alanlarında farklı ve güçlü olmak gerekiyor elbette. İnovasyon denilen olgunun artık seminer salonlarından, uygulama ortamlarına taşınmasının zamanı çoktan geldi geçiyor. Büyüme ve ekonomik problemlerin temeli araştırma ve geliştirme çabalarına harcanan çaba ve bütçeyle doğru orantılı olarak gelişecek.

İnşaat yatırımları gerekli; ancak yapısal büyüme için yeterli bir yöntem değildir. Dünyanın tüm gelişmiş ülkeleri, inovasyon merkezlerine astronomik bütçeler ayırıp, dünyanın her yerinden üstün zekalı, farklı düşünebilen beyinleri avlamak için ajanslarını çoktan kurdu bile!

Türkiye olarak cömertçe beslediğimiz bu yapılarda yer almak, farklı ülkelerin kalkınmasına ve güçlenmesine destek olmak bizim politikamız olmamalı!

Gençliğimizin enerjisi heba oluyor!

Eğitimde, iş yapma biçimlerimizde, uygulanan teşviklerde, maddi bölüşümde ve vatandaşlarımızın genelinin gelir kaynaklarını daha yüksek olması, daha adil bölüşüp, radikal ve köklü değişimler yapmak için ne bekleniyor ?

Vatandaş bunu istiyor, bekliyor!

Vatandaş çocukları için daha iyi bir gelecek ve çalışma ortamı istiyor.

Vatandaş; gelirinin artmasını ve huzurlu bir ortamda mutlu yaşamak istiyor.

Çok hızlı bir değişim var ve/fakat ne yazık ki bizim siyasetçilerimiz bunu göremiyor. Halkın gündemi ile sosyal medyanın da katkısıyla Türk siyaset ve yönetim devleri bunu okuyamıyor. Sürekli çatışma ortamıyla, hamaset ağırlıklı, husumet ağırlıklı yapay gündemlerle avunup gidiyor.

Sayıları her geçen gün artan işsizler, gençler, çoğu ekonomiye bağlı dağılan aileler, milyonlarca emekli, memurlar, ,güvencesiz çalışanlar, sayıları gün geçtikçe azalan çiftçiler çok mutsuz!

Bu mutsuzlar ordusu için yapabileceğiniz bir şeyler yok mu?

Emin olun sizin de yakından bildiğiniz gibi; gerçekten "Halka hizmet, hakka (ALLAH’a ) hizmet"  sloganı uygulansa çok şey değişecek.

Z nesli önümüzdeki süreçte belirleyici bir rol oynayacak. Sayıları da hiç de küçümsenecek gibi değil.

Emin olun siz değişime bu gün olduğu gibi duyarsız olursanız, Z nesli çok iyi anlaştığı Y nesliyle ülkedeki bütün iş yapma biçimlerini değiştirecek.

Son söz: Ülkenin kaynakları ve geliri en verimli, en adil ve rasyonel kullanılmalı. Geleceğe temiz ve gelişmiş bir ülke bırakabilmeliyiz.

Yorum Ekle
Yorumlar (4)
Ömür Çelikdönmez | 16.07.2020 21:12
Üstad kaleminize sağlık
Hasan GÜNDOĞAN | 15.07.2020 16:22
Bende size eğitimle ilgili bilgi vermek istiyorum. Korona virüs (Kovid-19)gibi pek çok salgın hastalıklar, mevcut bütün eğitim öğretim binalarında planlama hatası nedeniyle çok kolay yayılırlar.Buralarda yapılar planlama hatalı,eğitim politikalar,kazanma ve rant hırsı , nedeniyle asla hijyenik değildir. Bütün toplu yaşam alanları ekonomik faliyet yerler(işyerlerı)ibadethaneler,her seviyede eğitim öğretim binaları yerleri,…,…,…bunlara dahildir. Okul binalarında durum çok vahim. Öğrenci sayısını yarı yarıya indirseniz de,maske taksanızda,sosyal mesafe denen arayı bırakın 1,15 metre koymayı 6 metreye çıkarsanız da yararı yok.Buralar hijyenik kurallar düşünülerek planlanıp yapılmamış.Zaten salgın yanında diğer kranik hijyen sorunları öğrencilerin yakasını bırakmıyor. Bu yüzden, Öğretmenler öğrenciler senduma yakalanıp tıpkı cami cematı gibi kendilerini dışarı atıyorlar. .... Salgın evden okula oralardan bütün evlere topluma yayılır. ÇÜNKÜ Okullar yani bütün eğitim öğretim yapıları fazla sınıf esasına göre yapılmıştır, şu kadar sınıf sayılı lise,ilkokul ,…v.b. gibi. ve toplu yaşam alanları AVM’ler dahil İSTERSENİZ BİR TEKNİK RAPOR HAZIRLARIM. Selam ve saygılarımla.. Hasan GÜNDOĞAN
Hasan GÜNDOĞAN | 15.07.2020 16:17
\'\'Türkiye olarak cömertçe beslediğimiz bu yapılarda yer almak, farklı ülkelerin kalkınmasına ve güçlenmesine destek olmak bizim politikamız olmamalı!\'\' Geçmişte atalarımız.iyilik TUTUMAĞIN(tuzagın) olur, pirensibini hamt bilmiş ler. Bugün bölgemizde bilhassa Osmanlı hilterlantında istediğimiz gibi her türlü olgu ve filiyatlari bu sayede bu gün yapıyoruz. Selam ve saygılarımızla, sağlıklı günler dilerim. Hasan GÜNDOĞAN
Gülsüm DURMUŞ AVCI | 15.07.2020 13:34
Çok haklısınız hocam. Yine çok doğru tespitler. Lakin artan nüfus devamlı göç alan bir ülkeyiz. Çoğu genç tembel ve iş beğenmiyor. Birden üst düzey yönetici yüksek maaş istiyorlar. Tüketim ve israf toplumuyuz. Ucuzdur diye ihtiyacımız olmayan şeyleri alıyoruz. Modası geçti diye gerek ev eşyası gerekse kılık kıyafetleri eskitmeden çöp ediyoruz. Selam dua ve saygılarımla...