metrika yandex

MEHMET YAVUZ

14.08.2019
Mehmet Yavuz AY

Yaklaşık dört sene önce Urfa’dan bir arkadaşımla ziyarete gelmişlerdi. Oldukça heyecanlı, kabına sığmaz bir yapısı vardı.

Konuşmalarını tavırlarıyla birlikte değerlendirdiğinizde kalbiyle dili arasında uyum ve bütünlük olduğunu hissedebilirdiniz.

Ankara’da bulunduğu dönemde 1-2 aylık zaman aralıklarında görüşmeye devam ettik. Görüşmelerimiz oldukça verimliydi. Misyonlarını eleştirel düzlemde oldukça geniş biçimde tartışmıştık. Ülkemiz ve coğrafyamızla ilgili her meseleyi uzun uzadıya konuşma imkânımız oldu.

Yerel değerler ve bakışaçılarının baskın olduğu parti tabanının içinden Başkente gelmiş genç bir siyasetçiydi Mehmet Yavuz. Ankara yıllarını boşa geçirmediğine şahitlik ettim. Sağduyulu misyon sahibi insanlarla bir araya gelme gayretlerini hep canlı tutuyordu.

Sade hayatı onurlu bir duruşu vardı. Okumayı ihmal etmiyordu. İstişareyi önemsiyor, çıkan sonuçların tavsiyelerin, düşünce ve eylemlerine yön vermesinden imtina etmiyordu.

“Coğrafyanın kader oluşu”ndan Osmanlı modernleşmesine, yeni Cumhuriyetin iki kurucu unsurundan biri olan Kürtlerin yok sayılmasına, Müslüman Kürt halkının PKK eliyle seküler ulusalcı bir dönüşüme tabi tutulmasına kadar çok şeyi konuştuk…

İçinden çıktığı Kürt toplumunun Müslüman kalmasını istediği kadar Türkiye’nin İslâmî köklerine dönmesini samimiyetle arzu ediyordu.  

Etnik ve mezhebî bölünmelerin Müslümanlara hiçbir fayda getirmeyeceğini görüyordu.

Türklerle Kürtlerin kaderinin birleşik ; aynı düşünce, inanç ve ülkü birliğinin hayati öneme sahip olduğunda hemfikirdik.

İlk defa bir partinin (Hüda-Par) olağan genel kuruluna misafir olarak  katılmıştım. Suriye’den Irak’tan Kürt parti ve STK temsilcileriyle yan yana oturmuştuk.

Bugün ulusalcı refleksle bölücülük paranoyasıyla düşmanlaştırılmış, yabancılaştırılmış aynı coğrafyanın çocuklarının aslında bizim tarihi derinliğimiz, köklerimiz, direnç noktalarımız olduğunu orada bir kez daha hissetmiştim.

Kurtuluş mücadelesi verdiğimiz söylenen Batının değer, inanç, kültür ve ideolojisinin ülkemize transferinin, kardeş unsurlar arasında nasıl dehşet bir yabancılaşmayı getirdiğini o tablo özetliyordu.

Genel Başkan Vekili sıfatıyla Mehmet Yavuz’un yaptığı konuşma bir manifesto niteliğindeydi.

Hapiste yatmasına, böbreğini kaybetmesine sebep olduğunu söylediği kötü muamelelere rağmen bu ülkeye aitti. Yüzünde gülümseme eksik olmazdı. Randevularına zamanında gelecek duyarlığa sahipti.

Acılı ülkemizin geleceğine umut harçları hazırlamakla meşguldü.

 Kendisiyle ve Yüce Yaratıcıyla barışık ve tevekkül sahibiydi.

Yapıcı, ihya ve ıslah çalışmalarına destek veren güzel bir insandı.

İsimlerimizin aynılığının yanı sıra resimlerimizin de aynı kareye girmesi mukaddermiş.  

Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı Cennet olsun!

 

Tanımak İsteyenlere Notlar

1973 yılında Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde doğan Mehmet Yavuz, Kahta İmam Hatip Lisesini bitirmişti. Yükseköğrenimini Konya Selçuklu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde tamamladı.

Yaklaşık 2 yıl cezaevinde kalan Yavuz, daha sonra Şanlıurfa'da özel bir dershanede öğretmenlik ve idarecilik yaptı.

Mehmet Yavuz’un hastalığı yıllar önce başlamış, Kasım 2017'de sol böbreği alınmıştı.

Doğruhaber gazetesinde makale yazan Yavuz, HÜDA PAR ile siyaset hayatına başladı. Genel Başkan Vekilliği de yapan Yavuz, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsüydü.

Bir süre önce böbrek kanseri teşhisiyle tedavi altına alınan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde vefat etti.

Biri erkek 3’ü kız 4 çocuk sahibi olan Yavuz, 09.08.2019'da gece saatlerinde tedavi gördüğü hastanede ruhunu Rahman'a teslim etti. Memleketi Adıyaman ili Kâhta ilçesinde toprağa verildi. (İLKHA)

 

14.08.2019, Kardelen/Ankara

Mehmet Yavuz AY

Yorum Ekle
Yorumlar (13)
Abdullah Aydın

16.08.2019

Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun.
Silvanli

15.08.2019

Mekanı cennet olsun inşallah
Abdullah Aksoy

15.08.2019

ELVEDA DEMEK ZORDU GÜZEL İNSAN
Cüneyt Tıkız

15.08.2019

Allah cc rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Y.N.Y

15.08.2019

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun...Rabbim kalanlarına sabr cemil ihsan etsin..Bizlere de ömrümüzü örnek alarak bereketlendirmeyi nasip etsin inşaallah...
Emir yegin

14.08.2019

Rabbim rahmet eylesin mekanı cennet olsun böyle bir kayip ümmet için çok çok acı ama rabbim daha iyisini bilir kabri nur olsun inşallah.
Haşim turan

14.08.2019

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah
Mehmet Yıldız

14.08.2019

Allah rahmet eylesin.
Yılmaz Taşova

14.08.2019

Allah rahmet eylesin.
Hanefi Terzi

14.08.2019

Allah rahmetiyle muamele etsin,yakınlarına sabırlar versin.
Sami ÖZ

14.08.2019

Mehmet YAVUZ kardeşimize Allah tan rahmet diliyorum. Mekânı Cennet olsun inşallah.
D. Ali

14.08.2019

انا لله و انا إليه راجعون Allah rahmet eylesin
Necmettin keleş

14.08.2019

Bu coğrafya nın kurtuluşu dirilişi dünya ve ahiret saadeti ümmet şuurunda olmaktadır Kürt Türk Arap Zaza Çerkez Arnavut Boşnak vs İslamla imanla kuranla sünnetle hayatlarını hayatlandırmazlarsa dünyada ve ahirette perişan olacaklardır Rabbim mehmet yavuz kardeşimize rahmet etsin