metrika yandex

​Kolombiya Notları

Mehmet BEYHAN

19.10.2022

 

Devletin de desteklediği, Latin Amerika ülkeleriyle ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirme programı çerçevesinde 60’ınüzerinde üreticiyle birlikte Kolombiya’ya gittik. Öncellikle görüşmelerin çok verimli geçtiğini, neticesinin ülkemize, milletimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kolombiya’nın adı Amerika kıtasının kâşifi olarak bilinen Kristof Kolomb’dan geldiğive ‘’Kolomb’un ülkesi’’ anlamına geldiği söylenmektedir. Ancak araştırdığım kadarıyla Kristof Kolomb hiç ülke topraklarına ayak basmamış. Buna rağmen neden bu ismi aldığına dair birçok kişiye sorduğum hâlde net bir bilgi edinemedim?

Kolombiya bayrağı sarı, mavi ve kırmızı renklerinden oluşur. Buradaki sarı renk, zengin altın rezervlerini, mavi renk, sahip olduğu nehirleri, kırmızı renk, bağımsızlık uğruna dökülmüş kanı temsil eder.

Kolombiya, yüzölçümü olarak Latin Amerika’nın dördüncü, 50,2 milyon nüfusla en kalabalık üçüncü ülkesidir. Ekvator kuşağında olması nedeniyle bol yağış alır. Belki de bu nedenle ülkede birçok büyük nehirler bulunur. Başlıcaları şunlardır: Magdalena Nehri, Cauca Nehri, Caquetá, Putumayo, Guaviare, Meta ve Atrato Nehirleridir.

Dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden biri olan Kolombiya, birçok meyve ve sebze yetişir. Altın, petrol, kömür başta olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan ülke, ekonomik olarak sürekli gelişme kaydetmektedir.

Türkiye ile siyasi ilişkileri

Türkiye ile Kolombiya ilk diplomatik ilişkiMenderes’in iktidarı döneminde 1959’da kurulmuştur. Erdoğan’ın iktidarında ise, ivme kazanmıştır. Zira 2010 ve 2011’de karşılıklı olarak Büyükelçilikler açılmıştır.

2011 yılında Kolombiya’nın Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos Türkiye’yi ziyaret etmiş ve 2015’te de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya’yı ziyaret etmiştir. Erdoğan’ın ziyaretinin ardından THY uçuşları başlamış, TİKA ve Anadolu Ajansı Başkent Bogota’da ofis açmıştır.

Gelirken Bogota uluslararası hava terminalinde, diğer hava yollarının önünde 150-200 kişi varken Türk Hava Yollarının önü adeta miting gibiydi. Bu sunucun oluşmasında hem yapılan hizmetlerin hem de iyi yetiştirilmiş personelin büyük payı var.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin 29 Eylül 2017’da Türkiye’ye bir çalışma ziyaretinde bulunmuştu.2018’de ise, KolombiyaParlamento’sunda Türkiye Dostluk Grubu kurulmuştur.

***

Gittiğimiz günün ertesi akşamı kokteyl düzenlenmişti ve Türk Büyükelçiliğinde Ticari Ateşe olarak görev yapan Muhammet Hartavi’de katılmıştı. Hem genel olarak Latin Amerika ülkeleri hem de Kolombiya hakkında kapsamlı bilgiler edindim.Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Latin Amerika ülkeleriTürkiye için alternatif büyük bir Pazar alanıdır. Bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini özellikle not düşüyorum.

Ancak Kolombiya’daİngilizce bilen insanların çok az olduğunu gözlemledim. Duyduğum kadarıyla diğer Latin Amerika ülkelerinde de durum aynıymış. Bu bölgelere yönelik etkin ticaret yapmak isteyen üreticilerimizin, İspanyolca bilen eleman yetiştirmeleri önemle not edilmelidir.

Latin Amerika’yı kısmen de olsa görmeye ve tanımaya çalıştık. Elbette insan gezdikçe öğrendiği ve öğreneceği çok şey oluyor. Yeri ve zamanı geldikçe notlarımızı sizinle paylaşmaya devam ederiz.

Kaynak: Milli Gazete

Bu makale 3468 defa görüntülendi.
Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar