metrika yandex

Kadir Gecesi, Cumhuriyet Gazetesi’ne bir göz attım

Osman KAYAER

10.05.2021

Bu yazı, 9 Nisan 2021’de yani “Kadir Gecesi” sonrasında yazıldı. Kadir Gecesi, internet üzerinden gazetelerde ne var ne yok diye bir göz gezdirdim. Hemen hemen hepsinde iki haber öne çıkıyordu. İlki, Kadir Gecesi ile ilgiliydi. İkincisi ise İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da teravih namazı kılan Filistinli Müslümanlara saldırması ve yüzlerce kişiyi yaralaması ile alakalıydı.

Birden aklıma geldi. Acaba “Cumhuriyet Gazetesi” de bunları haber yaptımı diye? Gazetenin web sayfasını açtım, baktım; her iki konu da haber yapılmamıştı. Acaba Cumhuriyet Gazetesi, Tanzanya yada Kongo Cumhuriyeti’ndemi basılıyor ki bu ülkenin insanlarının en az %99’unu ilgilendiren bu konuları görmezden geliyor. Eskiden bu ülkenin komünistleri bile Filistin davası ve halkı ile ilgilenir, onları destekleyen beyanatlar verirdi.

Size Cumhuriyet Gazetesinin başlıklarının bir kısmını aktarayım. “İmamoğlu'ndan Erdoğan'a yanıt: Soruşturma talep ediyorum.” “AKP'li Sorgun'dan tepki çeken intihar açıklaması.” “Erdoğan bakanı, bakan Erdoğan’ı yalanlıyor.” “Canlı yayında su bardağına müdahale.” “Baba ile 11 yaşındaki kızı evlerinde ölü bulundu.” “CHP'li Cihangir İslam’dan HDP ve millet ittifakı açıklaması.” “Prof. Dr. Korkut Boratay Türkiye'nin ekonomik olarak nasıl kurtulacağını açıkladı.” “Terkoğlu Cumhuriyet TV'ye konuştu: Genelgeler ile Türkiye hukuk devleti olmaktan çıkmıştır.”, Adana’da halk pazara hücum etti.”  vs…

Evet gazetede haber olan başlıklar bunlardı. Bu haberlerin içeriğine baktığınızda ise gazete diye okuduğunuz şeyin daha çok CHP muhalefetinin bir “Bülten”i olduğunu görüyorsunuz. Çünkü benim bildiğim gazete, haber verir. Yorumlar ise köşe yazılarıyla yapılır. Haberleri belli bir bakış açısıyla yorumlayarak vermek kurum yada kuruluşların bültenlerinin işidir.

İnsan merak ediyor, nüfusunun %99’u Müslüman olan bir ülkede yayın yapan bir gazete neden Kadir Gecesi’nden bir tek cümle ile de olsa bahsetmez? İnsan yine merak ediyor, 2 milyara yakın Müslüman insanın kutsalı olan Mescid-i Aksa’ya İsrail polisinin tecavüzü neden bu gazetede haber olma değeri taşımıyor diye?

Demek ki bu mevkutenin sahip ve yöneticileri İslam’ın ve Müslümanların varlığını ya görmüyorlar ya görmezden geliyorlar yada daha doğrusu görünmesine mani olmaya çalışıyorlar. Kur’an’ın küfür dediği fiil, işte tam da budur. Yani var olan bir hakikatin üzerini örtmek, görünmesine mani olmak. Ben inanıyorum ki bu gazetenin okurları arasında yadsınamayacak kadar çok abdestli, namazlı ve oruçlu insan vardır. Bari onların hatırına küçücük de olsa bir haber yapar insan.

Aralarına girip dış dünyadan habersiz olarak bir baksan bu arkadaşların hürriyet, adalet, eşitlik ve kardeşlik türküleri çığırdığını zannedersin. Ama aralarından çıkıp dışarıdan bir bakarsan İslam’ın ve Müslümanların adının anılmasına bile tahammül edemediklerini görüp şaşırırsın. Filistinli gariban Müslümanların başında her gün boza pişiren Siyonist İsrail hakkında bir tek haber bile yapmıyorlar. Eh ne diyelim onların tercihi de bu.

Lakin ben asıl bunların bu tıynetini görmeyip sürekli kendi kendileriyle uğraşan Müslümanlara hayıflanıyorum.

Not: İsmet İnönü’ye, Erzurum mitinginden sonra buranın halkı dindardır bari bir iki sefer Allah deseydin, demişler. O da konuşmanın sonunda “Allah’a ısmarladık” dedim ya yetmezmi? demiş. Cumhuriyet gazetesi de “Cihangir İslam”ın adını verirken, “İslam” kelimesini kullanmış ya yetmezmi?

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
ŞÜKRÜ SAVAŞ | 12.05.2021 22:51
Tespitleriniz çok doğru ve yerinde olmuş Osman kardeşim. İşyerinde beraber çalıştığımız alevi kültürüne mensup ve solcu olduğunu söyleyen elli yaşlarında 'Ali' isimli bir arkadaşım var. Yanıma bir de otuz yaşında bir genç başladı. Konuşmaları çoğunlukla altın,bitcoin,dolar,euro. Geçenlerde genç arkadaş arabasını satmıştı. Ali "Hemen dolar al" diye telkinde bulunuyordu. Dedim ki: "Eskiden alevi kültürüne mensup solcular ABD karşıtı olurlar ve Aşık Mahzuni Şeirif'in "Amerika katil, katil. Katil, katil Amerika" türküsünü teyp kasetlerinde çalar dururlardı". Arkadaşın biri, "Çok Ali'ler gördük Osman çıktı" derdi. Hepiniz Amerikancı oldunuz, artık sana 'Aliosman' diye sesleneceğim" dedim. Gülümsedi. Hayırlı Bayramlar diliyorum.