metrika yandex

İÇİNDEKİ GÜZELLİĞİ PAYLAŞ

11.02.2019
Ahmet GÜRBÜZ

Şu denizyıldızı hikâyesi, hatırladınız mı?

Bilge bir adam sahilde yürüyüş yaparken, başka birinin telaşla yerden bir şeyler topladığını görür. Dikkatlice baktığında, genç adamın sahile vuran denizyıldızlarını alıp, okyanusa attığını fark eder. Biraz müstehzi bir edayla;

–  “Niçin bu denizyıldızlarını suya atıyorsun ?” diye sorar.

Genç adam oralı olmadan işine bakar, aynı heyecanla; “Yaşamaları İçin” der ve devam eder. Bilge şaşkınlıkla;

–  “Bütün sahil denizyıldızı dolu, hangi birini atacaksın, ne değişecek ?” der.

Genç adam yerden bir denizyıldızını daha alır ve okyanusla buluşturur.

– “Bak onun için çok şey değişti,” karşılığını verir.

Server Gençlik ve Spor Kulübü, yedi yıldır düzenlediği Ufka Yolculuk yarışmasının bu seneki konusunu “güzel ahlak” olarak belirmiş.

Yarışmanın amacını da; okuma alışkanlığının istenen düzeylerde olmadığı günümüzde, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın, özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak diye özetliyorlar.

Önceki yıllarda İlmihal, Meal, Hadis ve Siyer konularında seçkin eserlerle, 7’den 70’e herkesin katılabildiği yarışmalar yapmışlardı. Bu yıl davranış bilimci Semiha Bahadır’ın yarışma için kaleme aldığı; ilkokullar için  “Güzel Ahlak Yolculuğu”, ortaokullar için “Erdemler Kampı” ve liseler için ise İmam Gazali’nin İhya i Ulumu d Din eserinden derlenen “Güzel Ahlak” kitaplarını yarışmacılarıyla buluşturdular. Arapça kategorisi için de yine gazalinin Bidaye tül Hidaye eseri tercih edilmiş.

 Evrensel bir değer olan güzel ahlakı genç dimağlara ulaştırmak için; Milli Eğitim, Aile ve Çalışma, Gençlik ve Spor Bakanlıklarıyla protokoller imzalanmış.

Şimdiye kadar bu yarışmalara katılım iki buçuk milyonu bulmuş. Geçen yıl düzenlenen “Kuran Sünnet Bütünlüğü” konulu 6. Yarışmaya müracaat 695 bin kişi. 81 il merkezi ve 900 ilçede yüz yüze sınav yapılmış. Türkçenin yan ısıra Arapça ve İngilizce dillerinde, 70 ülkeden on line katılım olmuş. Bu yıl hedef bir milyon yarışmacıya ulaşmak.

Ufkayolculuk.com üzerinden, okul çağındaki çocukların yarışmaya kayıtları halen devam ediyor. 17-18 Şubatta aynı site üzerinden, on line sınav ve 17 Martta da önceden belirlenen okullarda yüz yüze sınav yapılacak.

Dereceye girenlere ‘bir milyon ödül’ vaat ediliyor.

Ahlak hepimizin ortak paydası.  Ahlaklı nesillere ne kadar ihtiyacımız olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Güzel ahlaksa; “ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” diyen, âlemlere rahmet efendimizden bizlere miras.

Maalesef bir nesli, değerlerimizle birlikte Fetöye kurban ettik, geride kalanlarda nargile kafelere emanet.

Ülkenin istikbali, kültürel yozlaşma, ahlaki erozyon ve gençliğin geleceği konularında sorumluluk alıp, proje üretmesi beklenen sivil toplum kuruluşlarımız, iktidarın nimetlerinden pay kapma yarışındalar. Amme hizmeti yerine müteahhitlik faaliyetlerini, kamudaki makamlar için sıçrama tahtası rolünü daha çok benimsediler. Böyle bir ortamda, ulusal boyutta; ‘Önce Namaz’, ‘Haydi Çocuklar Camiye’ ve ‘Güzel Ahlak Yarışması’ gibi projelere imza koyan Server Gençlik derneğini tebrik ediyorum.

‘Bir kitap okudum hayatım değişti’ diyorlar ya, işte tamda bu. Düşünsenize bir milyon genç güzel ahlak konusunda yarışıyor. Hakkâri Yüksekova Adaklı köyü İMKB İlkokulundan bir öğrenci ve Ankara Çankaya Ümitköy Fevzi Özbey Ortaokulundan başka bir kardeşimiz de aynı kitabı okuyorlar.

Ben ümitliyim, heyecanlıyım.

Haydi, bilgelik yapacağımıza, sahildeki gencin heyecanına ortak olalım.

“İçinizden (herkesi) hayra çağıran, iyiliği (meşru şeyleri; tevhidi ve sâlih ameli) emreden ve kötü olandan men eden bir ümmet (bir topluluk) olsun; işte onlar kurtuluşa erenlerdir”.(3/104)

Yorum Ekle
Yorumlar (4)
Ahmet Gürbüz

14.02.2019

Teşekkür ederim, Allah razı olsun hepinizden
Yahya ÖZTÜRK

14.02.2019

Tebrikler kardeşim.
mustafa Demirtaş

11.02.2019

tesekkurler ahmet kardeşim.Allah emeklerinizi zayi etmesin.niyetinizi khayr eylesin.
Emre BAYTAK

11.02.2019

Hikaye çok anlamlı ve güzel müdürüm. Çıkmış olduğunuz bu yolculukta RABBIM hedeflerinize ulastirsin sizleri ALLAH sizlerden razı olsun benim baldızımda katıldı okulunda insALLAH bi başarı elde eder.