metrika yandex

GENÇLİK GİDERSE NE HALE GELİRİZ ?

22.09.2020
Vedat KAHYALAR

Gençlerin %63'ü dönmemek üzere yurt dışına  gitmek istiyor.
 
 Nasıl olabilir bu ?
 
Anne,baba ,eş,dost,çevre,mahalle...
 
Nasıl bu oranda terk edilmek istenebilir ?
 
Vatanı terk etmeyi nasıl bu kadar çok insan hayal edebilir ?
 
Nasıl geldik bu sonuca?
 
Soruları çalınan  sınavlar olabilir mi ?
 
İnsanları şüphe içinde bırakan seçim sonuçları ?
 
Elektriği çalınan ve başka vatandaşların ödemek zorunda olduğu bir ülkede yaşamak olabilir mi ?
 
Doğayı mahveden, çevre katliamcısı  maden aramaları veya derelere ,nehirlere yapılan doğa düşmani enerji tesisleri, barajlar/HES'ler ?
 
İmar rantları uğruna yemyeşil kentlerin betona dönüşmesinin payı varmıdır ?
 
Ya turistik bir otel yapma uğruna ormanları yakanların katkısı ?
 
Yanlış planlamayla zayıflayan tarım ?
 
Boşalan köyler ,varoşlarla çevrelenen kentlerin hiç mi günahı yok ?
 
Yalanın bolluğuyla, güven kaybeden siyaset,
 
Yanlış kararların gölgesinde kalan adalet, 
 
En kutsal kavramı olan dininin bile her türlü çıkar işlerine alet edilmesi ,
 
Özgür olmayan basın,
 
İş bulamayan üniversite mezunları,
 
Bilimsel çalışmanın ana görevleri olduğunu unutan üniversiteler,
 
Her akşam, her akşam aynı kadroyla fikir tartışmaları yerine kayıkçı kavgaları...
 
Bunları gençler görmüyor, anlamıyor mu sanıyorsunuz? 
 
Bütün bunlar, gençlerimizi,aslında, emperyalist ,insan hakları ve demokrasi anlayışları çifte standartlı, dini,geleneği,ahlakı,helâleri,haramları farklı ülkeleri cazip hale getiriyor.
 
Umudu ve hayalleri çalınmayan gençlik hedefi hükümetlerin birinci önceliği olmalıdır. Herkesin, hayallerini bu ülke sınırları içinde kurabilmesinin şartları olusturulabilmelidir.
 
Hamasetle, liyakatsiz atamalarla, günübirlik kararlarla, gerçeği yansıtmayan ıstatistik ve araştırmalarla  toplum binasını  oluşturan tuğlalar bir bir kopuyor.
 
En büyük önceliğimiz:Nitelikli,işe yarayan bir eğitim sistemi,üretim ve tarımın teşviklerle cazip hale getirilmesi, yatırım ortamı oluşturma çabaları,özgür düşünceye ve farklılıklara saygı,dürüst siyaset,adil yargı...
 
Unutulmamalıdır ki gençliğimiz bu ülkenin geleceğidir.
 
En nitelikli gençlerin gittiğini/ gitmek istediğini  görmek gerek.
Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Mustafa Tekin Kaytancı

22.09.2020

Vedat bey , Elinize , yüreğinize sağlık. Ülke\'de batı da doğum kontrolünün yapılıp , güney doğu ve doğuda yapılmadığı ve neticesinde de bilinçli bir şekilde her evde enaz 10 çocuğun bulunduğu , sizinde yazınızda belirttiğiniz şehirlere göç eden , varoşların durumu nasıl olacak ?. Bu gençlerin büyük bir kısmı işsizlik , tahsilsizlik nedenleri ile ahlaki yapınında bana göre tamamen yok olması ile toplum içinde bugünün küçük , yarının birer büyük mafyaları haline geliyorlar. Birde bunların dışında nereden , nasıl kazandıkları belli olmayan cahil düzen zenginleri var ki onlar da birer mafya. Kanunlar yetersiz. Dürüst insanlar evinde oturamıyor , trafiğe çıkamıyor , hayatın içine tam giremiyor , düzenli hertürlü vergisini , faturalarını ödüyor , vatandaşlık görevini tam yapıyor , 60-70 yaşına geliyor hala devletin birimlerini polisi , askeri , karakolu , hapishaneyi, hakimi , savcıyı v.b. bilmiyor , bilmediği bu insanların birde verdiği vergilerle maaşlarını ödüyor , ödül beklemiyor ama aşağılanmayı , hakarete uğramayı , haksızlığıda kabullenemiyor. Hadi bizler geldik gidiyoruz ama bizim terbiyemizle , verdiğimiz dürüstlükle yetiştirdiğimiz çocuklarımız bunlar arasında nasıl yapacaklar ?. Bence betona değil , insana yatırım yapılmalı idi. Sizden kısmen farklı olarak bende gençliği bu açıdan ele almak istedim. Hayırlı günleriniz olsun.