metrika yandex

ERMENİSTAN’A HESABI SORULMALI

17.12.2020
Ahmet TAŞ

43 gün süren Karabağ'ın işgalden kurtarılması çatışmaları sonunda 30 yıldan bu yana işgal altında bulunan toprakların % 70  kadarı kurtarıldı.

Anlaşma gereği ateşkesi korumakla görevli Rus güvenlik yetkilileri bölgeye yerleştiler ve daha sonra bölgeye intikal edecek olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte ateşkesi denetleyip yeni çatışma ve sınır ihlallerini önlemeye çalışacaklar. Bu arada ormanlık alanlara saklanan Ermeni milislerin kurtarılan bölgeleri teslim almaya gelen Azerbaycan askerlerine saldırıları da devam ediyor.

Azerbaycan yetkilileri, uluslararası insan hakları örgütleri ve gözlemcilerinin Karabağ'da yaptıkları incelemelerin sonuçları da dünya kamuoyunu açıklanmaya devam ediyor.

Tespitlere göre anlaşma gereği bölgeyi terk eden Ermeniler bana yar olmadı; sahibi Azerilere de yar olmasın diye hayata ait ne varsa harap etmişler.

Evleri, çarşıları, fabrikaları, camileri, mescitleri, yolları, köprüleri, alt yapı üst yapı, ormanlar hayata dair ne varsa yakmışlar, yıkmışlar, talan etmişler. Arkalarında enkaz bırakarak çekilmişler. Dinen, hukuken ve vicdanen büyük bir insanlık suçuna imza atmışlar.

Bunlar insanlığa karşı işlenmiş büyük bir zulümdür. Ne yazık ki insan olma vasfını kaybedip vahşi bir varlık haline gelen Ermeni güçleri bu vahşete imza atmaktan çekinmemişler. Ermeni milislerin geri çekilirken şehirlere, köylere, dağa, bayıra kısacası insanların ulaşacağı her yere mayın ve patlayıcılar döşemesi de ayrı bir vahşet olarak ortada duruyor.

Artık savaş bitti; küçük silahlı grupların direnişi dışında ciddi bir çatışma haberi de gelmiyor. Bundan sonra Azerbaycan kuvvetlerinin Karabağ’ı teslim alma dönemi başlıyor. Bir yandan köyleri, kentleri, dağları, bayırları teslim alma sonra mayın ve patlayıcıları temizleme daha sonra yeni bir inşa dönemi geliyor hem de en hızlı bir şekilde.

Hiç zaman kaybetmeden büyük bir inşaat hamlesiyle hemen işe başlayarak köylerin, kentlerin, yolların, köprülerin ayağa kaldırılması Azerbaycan topraklarında yaşayan 1,5 milyondan fazla Karabağ kaçkınının işgalinden kurtarılan öz vatanlarına döndürülmesi gerekiyor.

Bunlar yapılırken Azerbaycan’ın, uluslararası gözlemcilerin ve kendi gözlemcilerinin de raporları doğrultusunda Ermenilerin işgal ettikleri Karabağ topraklarından çekilirken insanlara, tabiata, kültür varlıklarına, inanç mekanlarına verdikleri zararın raporlaştırılması uluslararası mahkeme ve kamuoyuna yapacakları müracaat ve açacakları davalarla yapılan insanlık zulmünün hesabını sorması ve zararlarının tazmin edilmesini talep etmesi gerekiyor.

Böylece Ermenistan'ın yaptığı insanlık suçu yanına kâr kalmamış ve zulmünün hesabı da sorulmuş olacak. Umuyor ve bekliyoruz ki süre uzamaz; adalet tez zamanda tecelli eder.  

Selam ve dua ile

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş