metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Ek MTV (Deprem Vergisi) Taşıt Vergisi ve Uygulama Haksızlıkları

İRFAN CAN
28.08.2023

 

6 Şubat depremleri sonrasında hükümet EK MTV ( Deprem Vergisi ) adı ile araç sahiplerine  bir kereye mahsus olmak üzere 2023 yılı MTV’leri kadar EK MTV (Deprem Vergisi) tahakkuk ettirdi. İlgili maddede deprem bölgesi olarak adlandırılan il ve ilçelerdeki araçlar EK MTV (Deprem Vergisi)’den muaf denildi.

’"Konu ile ilgili olarak 28.07.2023 tarih ve 32262 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe giren 7456 Sayılı Kanunun 1'inci Maddesiyle İhdas Edilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisine İlişkin 1 Seri No.lu Genel Tebliğinin İstisnalar Başlıklı 5'inci Maddesinde;

"(1) 197 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinde yer alan istisnalar ek MTV için de geçerlidir.

(2) Bunlara ilave olarak, 6/2/2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ illerinde ve Sivas ilinin Gürün ilçesinde;

-Deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli taşıtlar,

-Deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar,

-Depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar,

-Deprem nedeniyle eşini veya birinci derece kan hısımlarından birini (anne, baba, çocuk) kaybeden

mükelleflere ait taşıtlar ek MTV'den istisnadır......" hükmü amirdir.’’’’’

Bu yasada bulunan ‘’’’ - Deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli taşıtlar ‘’’açıklamasına rağmen deprem bölgesinde ikamet eden vatandaşların adına kayıtlı bulunan araçlara EK MTV ( Deprem Vergisi) tahakkuk ettirildi. Vatandaşlar vergi dairelerine başvuru yaptıklarında Vergi Memurları ile sürekli polemik yaşamaktalar.

‘’Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen’’ illerde yaşayan insanların adına kayıtlı bulunan araçlara EK MTV (Deprem Vergisi) çıkmaması gerekirken çok fazla sayıda insan EK MTV (Deprem Vergisi) ile cezalandırılmış oluyor.

Adana da ikamet eden kişi adına 01 plakalı araca da EK MTV (Deprem Vergisi) tahakkuk ediyor, yine Adana da ikamet eden kişi adına kayıtlı bulunan 33 plaka, 47 plaka, 34 plaka, 06 plaka gibi araçlarına da EK MTV (Deprem Vergisi) tahakkuk etmektedir. Yasadaki muafiyet maddesi    ‘’’Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremlernedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ illerinde ve Sivas ilinin Gürün ilçesinde; 

- Deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli taşıtlar, maddesine göre bu tip araçlara Plakası ne olursa olsun EK MTV ( Deprem Vergisi) çıkmaması gerekirken tamamına EK MTV (Deprem Vergisi) Tahakkuk ettirilmiş olması ayrı bir yanlış uygulamadır.

Bir diğer yanlışlık; Deprem bölgesinde ikamet etmektesiniz, 01, 31, 46, 44, 02  plakalı araçlarınızı 1 yıl önce deprem bölgesi ilan edilen iller dışında bir İl’ e plakası değişmeden sattınız ve satın alan kişi İstanbul da ikamet etmekte 01 plakalı aracı orada kullanmakta; Bu vatandaşa EKMTV (Deprem Vergisi ) tahakkuk etmiyor.

Bir diğer husus Adana  veya diğer deprem bölgesi yani mücbir sebep hali ilan edilen illerden birisinde ikamet etmektesiniz .Bir yıl ve daha öncesi bir zamanda 47 plakalı, 34 plakalı, 33 plakalı ,06 plakalı yada 81 ilden farklı il plakalı araç satın aldınız ve ikamet ettiğiniz ‘’mücbir sebep hali ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ illerinde ve Sivas ilinin Gürün ilçesinde  yaşıyorsunuz.’Mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde ikamet ettiğinizden dolayı adınıza kayıtlı bulunan aracın plakasına bakmaksızın EK MTV (Deprem Vergisi )ödememeniz gerekirken herkese EK MTV (Deprem Vergisi) Tahakkuk etmekte ve ödemek zorundasınız.

Bu uygulamanın hatalarını saymakla bitmiyor.

Yasa ya eksik bir şekilde çıkarıldı ya da bilerek bu karışıklık meydana getirildi.

Mücbir sebep hali ilan edilen illerde oturup farklı bir plakalı aracı satın almak ayrı bir suç ise FARKLI PLAKALI araç alma serbestliği de kaldırılmalı değil mi?.

Deprem bölgesi olarak belirlenen ‘’’ mücbir sebep hali ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ illerinde ve Sivas ilinin Gürün ilçesinde; yaşayan Vatandaşların talebi meydana gelen bu haksızlıkların bir an önce düzeltilerek mağduriyetlerin önüne geçilmesidir.

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Başak Dizdar | 29.08.2023 09:53
internette gezinirken itiraz hakkının olduğunu ve iptal edilebileceği ile ilgili bir habere denk geldim. Sanırım Anayasa mahkemesi itiraz için bazılarımız bekleyecek, ağustos sonuna kadar ilk taksit için süre verilmiş fakat vergi mahkemelerine dilekçe ile de itiraz hakkımız olduğu söyleniyor siz ne diyorsunuz? aşağıdaki linkte baya uzun yazılmış. https://www.kandemir.av.tr/ek-mtv-itiraz-etmek-ve-dava-acmak/