metrika yandex

Haberler / Ankara Analiz

Yeneroğlu'ndan Cumartesi Anneleri'ne açılan davaya tepki

12.07.2021

DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta oturumunda gözaltına alınan 46 kişi hakkında dava açılmasını eleştirdi. "Herkes önceden izin almaksızın silahsız ve saldırısız gösteri ve yürüyüş yapma hakkına sahiptir" diyen Yeneroğlu, "Bu etkinliğin mülki amirlerce yasaklanması açıkça hukuka aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Kaybedilen yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri'nin 700. Hafta oturumuna polis müdahalesi gerçekleşmiş ve iki yıl sonra da içinde kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişiye dava açılmıştı.

Yarın ikinci duruşması görülecek olan dava öncesi DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili  Mustafa Yeneroğlu, "Silahsız ve saldırısız olarak düzenlenen ve barışçıl amaçlar doğrultusunda yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin tamamı, anayasaya ve yasalara uygundur" dedi.

Yeneroğlu açıklamasında "Günümüzde toplantı ve gösteri yürüyüşlerine iktidar tarafından getirilen kısıtlamalar, hukuki çerçeveyi aşmaktadır. Herkes önceden izin almaksızın silahsız ve saldırısız gösteri ve yürüyüş yapma hakkına sahiptir. Sırf bildirim yapılmadığı gerekçesiyle toplantı ve gösteri yürüyüşünün hukuka aykırı olduğu sonucuna varılamayacağı ve kolluk güçleri yahut mülki amirlerin yasaklamaları, yasa dışı ilan etmeleri, dağılın uyarısı yapmalarının barışçıl bir toplantı veya gösteriyi suç haline getirmeyeceği de mahkeme içtihatlarıyla sabittir" ifadelerini kullandı.

ANAYASA VE YASALARA UYGUNDUR

"Kamu idaresi, vatandaşlarımızın toplantı ve gösteri hakkını kullanmasını kolaylaştırmak yerine var gücüyle engellemek için çabalamaktadır. Silahsız ve saldırısız olarak düzenlenen ve barışçıl amaçlar doğrultusunda yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin tamamı, anayasaya ve yasalara uygundur. Ülkemizde bu çerçevede toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile ilgili olarak uygulanan yasakların çoğunluğu, hukuktan uzak siyasi yasaklardır" diyen Yeneroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

'KAMU İDARESİ VATANDAŞLARIN TOPLANTI HAKKINI ENGELLEMEK İÇİN ÇABALIYOR'

"Gösteri ve yürüyüşler için söz konusu olan bildirim şartı, kamu idaresinin toplantı ve gösteri yürüyüşünün sağlık bir şekilde yapılmasının sağlanması, gerekli düzenlemelerin yapılması için getirilmiş bir durumdur. Ancak maalesef ki uygulamada tam tersi bir durum ile karşı karşıyayız. Kamu idaresi, vatandaşlarımızın toplantı ve gösteri hakkını kullanmasını kolaylaştırmak yerine var gücüyle engellemek için çabalamaktadır.

BU ETKİNLİĞİN AMİRLERCE YASAKLANMASI HUKUKA AYKIRIDIR

2018 yılındaki 700. Cumartesi Anneleri Haftası Etkinliği kapsamındaki basın açıklaması ve oturma eylemine polis müdahalesi sonucu haklarında açılan kamu davası, hukuktan uzak, hak kullanımı engelleme amacıyla yürütülen bir davadır. Bu etkinlik, barışçıl amaçlar doğrultusunda ve silahsız saldırısız olarak düzenlenen, sadece bir basın açıklaması ve oturma eylemini içeren bir etkinliktir. Dolayısı ile bu etkinliğin mülki amirlerce yasaklanması açıkça hukuka aykırıdır. Bunun yanında haklarınca ceza davası açılması ise ayrı bir hukuksuzluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vesileyle DEVA Partisi olarak, toplumun her kesimi gibi Cumartesi Anneleri’nin de gösteri ve toplantı yapma hakkını savunduğumuzu; anayasamızda yer alan temel hakların en geniş biçimde kullanımını teminat altına alacağımızı tüm kamuoyuna ifade ediyoruz.”

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş