metrika yandex

Haberler / Dünya

Suudi Arabistan, Tunus’ta tarafını seçti

28.07.2021

Ortadoğu’da ABD ve İsrail siyasetinin uygulayıcısı konumunda olan Suudi Arabistan, Tunus’taki darbe girişiminde rengini belli etti. Suudi Arabistan, Tunus’taki yönetime güvenini açıkladı.

Ortadoğu’da ABD ve İsrail siyasetinin uygulayıcısı konumunda olan Suudi Arabistan, Tunus’taki darbe girişiminde rengini belli etti. Suudi Arabistan, Tunus’taki yönetime güvenini açıkladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının ülkenin resmi ajansı SPA'da yayımlanan açıklamasında, Riyad hükümetinin Tunus'ta yaşanan gelişmeleri yakından izlediği belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan'ın mevcut şartların üstesinden gelinmesi ve kardeş Tunus halkı için onurlu bir yaşam sağlanması konusunda Tunus yönetimine olan güvenini teyit ettiği kaydedildi.

Suudi hükümeti ayrıca uluslararası topluma sağlık ve ekonomi alanındaki sıkıntıları aşabilmesi için Tunus'un yanında yer alma çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, Tunuslu mevkidaşı Osman el-Cerendi ile 27 Temmuz'da telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Bin Farhan, ülkesinin "Tunus'un güvenliği, istikrarı ve refahını istediğini, bunu gerçekleştirmek konusunda her türlü desteği verdiğini" ifade etmişti.

GANNUŞİ, BAE’Yİ İŞARET ETMİŞTİ

Tunus’un en büyük siyasi hareketi Nahda’nın lideri Raşid Gannuşi, darbe girişimi için BAE medyasının kışkırtıcı bir rol üstlendiğini söylemişti.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş