metrika yandex
  • $21.3
  • 22.9
  • GA1445

Haberler / Dünya

Siyonist İsrail’in Ramazan Ayında Şiddeti Tırmandıracak Camiye Girme Yasağı

21.03.2023

 

İşgalci İsrail, Ramazan ayı boyunca işgal altındaki Batı Şeria'dan Filistinli erkeklerin Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmesine kısıtlamalar getirdi. Yaşları 12 ile 55 arasında değişen Filistinli erkeklerin camiye girmesi yasaklandı.

 

İsrail ordusuna bağlı “Filistin Toprakları Hükümet Faaliyetleri Koordinasyon Birimi”, Filistinlilerin Ramazan ayında Mescid-i Aksa'da ibadet edebilmeleri için sözde bir takım  “şartlar”  belirlediklerini açıkladılar. Buna göre  işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinli kadınlar, 12 yaş altı çocuklar ve 55 yaş üstü Filistinli erkekler Cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılmak için izinsiz olarak işgal altındaki Doğu Kudüs'e gelebilecekler.

 

Bu sözde “şartlar” göre, işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinli kadınlar, 12 yaş altı çocuklar ve 55 yaş üstü Filistinli erkekler Cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılmak için izinsiz olarak işgal altındaki Doğu Kudüs'e gelebilecekler. Ancak bunun için İsrail güvenlik güçlerinden önceden izin almaları talep edilmektedir.

Yine bu şartlara göre, işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin, İsrail tarafından inşa edilen duvarın ardındaki işgal altındaki Doğu Kudüs’te yerleşen Mescid-i Aksa gibi kutsal yerleri ve İsrail içindeki akrabalarını ziyaret etmek için özel izin almaları gerekiyor. Ayrıca,  bu şartlara göre, Filistinliler işgal altındaki Batı Şeria'dan çıkmak için duvar boyunca uzanan 23 kontrol noktasından birini kullanmak zorunda bırakıldılar.

 

Bu bağlamda, İsrail’li ve Filistin'li yetkililer, Ramazan ayında daha fazla tırmanma ihtilamli olan şiddeti yatıştırmayı amaçlayan müzakereler için Pazar günü Mısır'da bir araya geldi.

 

Yıl başından bu yana İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu 88 Filistinli hayatını kaybetti.

 

Ayrıca yılbaşından bu yana İsraillilere yönelik saldırılarda biri Ukrayna vatandaşı olmak üzere 15 kişi hayatını kaybetti.

 

21.03.2023 Daily Sabah

 

Çeviri: İlhan Bozkır- Hertaraf Haber - Dış Haberler Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar