metrika yandex
  • $19.42
  • 20.97
  • GA1252

Haberler / Dosya Haber

Rusya-Ukrayna Savaşı: ABD’nin Endişeleri

16.03.2023

Washington, Ukrayna'nın cephane ve hava savunması arzının giderek azalmasından endişe duyuyor.  

ABD ordusu, baharın sonlarında Rusya'ya karşı düzenlenmesi beklenen büyük bir taarruz öncesinde, savaş alanına ekipman gönderiyor ve Ukrayna kuvvetlerini hızlı bir şekilde eğitiyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çarşamba günü çok uluslu Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun sanal toplantısının ardından "Ukrayna'nın kaybedecek zamanı yok" diyerek acil bir şekilde harekete geçilmesini öngördü.

Austin, "Söz verdiğimiz taahhütlerimizi hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmeliyiz," dedi. Zırhlı yeteneklerimizi savaş alanına ulaştırmak ve Ukraynalı askerlerin bu yeni sistemleri kullanmak için ihtiyaç duydukları eğitim, yedek parça ve bakım desteğini mümkün olan en kısa sürede almalarını sağlamak da buna dahildir.”

İlkbahar yaklaşırken, ABD'li yetkililer Ukrayna'nın azalan mühimmat arzı, hava savunması ve deneyimli askerler konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. Moskova ve Kiev, ABD'nin stratejik olarak önemli görmediği bir güneydoğu şehri için verilen mücadelede arkalarında cesetler bırakmaya devam ediyorlar. Ancak Pentagon, Kiev'in savaş alanı stratejisi ne olursa olsun, ABD'nin Ukrayna askerlerinin savaşmaya devam etmek için ihtiyaç duydukları silahlara sahip olmasını istediğini söylüyor.

Rusya, sadece yıkıma neden olmakla kalmayıp aynı zamanda Ukrayna'nın hava savunma stoklarını da tüketmek amacıyla ülkeyi füzelerle yumruklamak için aylar harcadı. Ukraynalı askerler, havan mermileri ve top mermileri de dahil olmak üzere temel mühimmatta ciddi eksiklikler olduğunu bildirdi. ABD yetkilileri, en deneyimli askerler de dahil olmak üzere, bir yıl süren savaşta 100.000'den fazla Ukrayna askerinin öldüğünü tahmin ediyor.

Bu kayıpların çoğu, her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği Bakhmut'ta yaşanıyor. Paralı asker Wagner Grubu askerlerinin önderliğindeki Rusya, güneydoğu kentini dokuz ay boyunca kuşatarak harabeye çevirdi. Ukrayna güçleri, Başkan Volodymyr Zelenskyy'nin Bakhmut'u savunmanın diğer doğu şehirlerini tutmanın anahtarı olduğunda ısrar etmesiyle teslim olmayı reddetti.

16.03.2023 POLITICO

Çeviri: İlhan Bozkır- Hertaraf Haber - Dış Haberler Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar