metrika yandex

Haberler / Türkiye

Perinçek'in Uygur skandalı bitmiyor: 'Kardeşçe yaşıyorlar'mış

10.01.2020

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri'nin Çin'in toplama kamplarında zulüm ve şiddete maruz kalmadığını yöneli skandal bir açıklamada bulundu.

Kampların eğitim amaçlı olduğuna yönelik açıklama yapan Perinçek, son olarak Çin medyasından bir yayın kuruluşuna yaptığı açıklamada skandala imza attı.

Perinçek’in açıklamaları Çin medyasında yankı bulurken vatandaşlar ise sosyal medya hesaplarından Perinçek'e tepki gösterdi.

KARDEŞÇE YAŞIYORLAR'MIŞ

 

Uygur Türklerinin yaşadığı zulmü görmezden gelen Perinçek, bölgeye 5 kez gittiğini, Uygur, Kazak, Tatar Türkleri ve Çinlilerin kardeşçe yaşadıklarını iddia etti.

Uygurluların kendi dillerini serbestçe konuştuklarını savunan Perinçek, ''Bizim arkadaşlarımız kamp denen eğitim kurumlarını ziyaret ettiler. İnsanlar orada meslekler öğreniyor, İş öğreniyor aynı zamanda Çince öğreniyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Çin hükümetinin Uygur Türklerine yaptığı zulmü savunan Perinçek, "Yalan bunlar yalan. Baştan aşağı yalan. Nasıl Türkiye PKK'yı kesiyor diye propagandalar var bu da onun gibi. Aynı bizim köy enstitüleri gibi meslek öğreten, Çince öğreten, eğitim yapan kamplar" diye konuştu.

Diğer taraftan Doğu Perinçek son dönemde AKP'yi destekleyen açıklamalarıyla da sık sık gündeme geliyor.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş