metrika yandex

Haberler / Sivil Toplum

Öze Dönüş Hareketi: Kudüs’ü özgürleştirmek, Siyonizm’e ve emperyalizme karşı küresel İntifada’yı başlatmakla mümkündür.

22.05.2020

Öze Dönüş Hareketi Dünya Kudüs Günü Nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada, Filistin davasına ve Filistinlilere yönelik baskılar kınanırken hareket olarak her zaman Filistin davasının yanında olduklarını belirttiler. Öze Dönüş Hareketi "Bu insani ve İslami olan mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz." dedi.

Kudüs'ün  bütün insanlığın önünde bir imtihan olduğunu ve  Kudüs’ü özgürleştirmenin  ancak Siyonizm’e, küresel kapitalizme ve emperyalizme karşı küresel İntifada’yı başlatmakla mümkün olacağının altı çizildi

Filistindeki direniş hareketlerini de selamlayan hareket "Tasavvurun ötesinde bir zorlukla hayata tutunmaya çalışan ve bunun yanı sıra dünyanın süper güçlerinin desteklediği gasıp Siyonist İsrail devletiyle kesintisiz mücadele eden, üstelik bu mücadeleyi birçok Arap devletinin ihanetine rağmen yapmaya çalışan Filistinli kardeşlerimizi tebrik ediyoruz." dedi.

Açıklamada, Filistin davasının başarıya erişmesinin; Müslümanların birlik, kurtuluş ve esenliğinin ancak etnik, ulusal ve mezhebi çekişmelerden uzak durmakla ve Kudüs gibi temel ve merkezi bir davada buluşmakla mümkün olacağının altı çizildi

Bu sayede de, Batı Şerianın da Siyonizm’e karşı Gazze gibi mücadele edeceğini ve Dünya Kudüs Günü küresel intifadaya dönüşeceği belirtildi.

İntifada ile birlikte de, Siyonist İsrail rejiminin haritadan silineceği ifade edildi.

(2008'deki Gazze savaşında iki bacağını birden kaybeden v Mayıs Ayında Şehit olan  Filistinli  Mücahid  Fadi Ebu Salah...)

Öze Dönüş Hareketinin yaptığı açıklamanın tam metni:

Küresel İntifada

Bismillahirrahmanirrahim

Ramazanın son cumasının, Kudüs’ü kurtarma yolunda verilen mücadele için bir tür şifre olarak 1979’da Dünya Kudüs Günü ilan edilmesinden bu yana, Kudüs Günü, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar ve özgür ruhlu insanlar tarafından muhtelif etkinliklerle anılmaktadır.

Batılı sömürgeci devletlerin ‘Ortadoğu’ diye adlandırdığı, insanlık tarihinin beşiği mesabesindeki bu savaş yorgunu topraklarda yetmiş küsur yıldır İngilizlerin neden olduğu Filistin dramı ve Kudüs sorunu cereyan etmektedir.

Kudüs’ün Siyonist rejimin başkenti ilan edilmesi, Batı Şeria’nın ilhak edilme girişimleri, Ürdün sınırındaki Filistin topraklarının işgal hazırlıkları ve böylece Filistinlilerin komşu ülkelerle sınır temasının minimize edilmesi planları, Filistin meselesinin her geçen gün daha vahim bir duruma doğru gittiğini göstermektedir.

Filistin topraklarında 72 yıldır süren doğal olmayan bu afet, Korona Vüris pandemisi sebebiyle ayrıca zor, ayrıca acılı geçmektedir.

İnsanların kendi dertlerine düştüğü, herkesin sağlık ve geçim sıkıntısı yaşadığı bir dönemde uzun yıllardır açık cezaevine çevrilen Gazze daha zor bir hapishaneye dönüşmüştür; Kudüs daha bir sahipsiz kalmıştır. Dolayısıyla bu zor günlerde tüm Müslümanları, insanları, Filistin ve halkıyla empati yapmaya davet ediyoruz.

Korona Virüs sebebiyle birçoğumuzun son birkaç aydır yaşadığı maddi ve manevi sıkıntıların belki kıyas bile edilemeyecek kadar fazlasını Filistin halkı 70 yıldan beridir yaşıyor.

Bizim sağlığımız için ibadethanelerimizin kapatılması, Filistin’de işgal rejiminin zorbalığı sebebiyle başta Mescid-i Aksa olmak üzere istedikleri tüm ibadethanelerde uyguladıkları bir rutindir.

Bizim, sağlığımız için kalmak zorunda olduğumuz evlerimiz var ama Filistinlilerin çoğunun evleri boşaltılıp Siyonist yerleşimcilere tahsis edilmiş, arazilerine el konulup yurt dışından getirilen Yahudilere verilmiştir.

Bizim, sağlık nedeniyle kapatılan iş yerlerimiz var, buna karşın Filistinlilerin, İsrail tarafından yıkılan, el konulan eskiden onların olan iş yerleri var(dı).

20 yaş altı gençlerimize sağlıkları sebebiyle sokağa çıkma yasağı getirildi, cuma namazları geçici bir süreliğine yasaklandı bizde ama

Filistin’de 40 yıldır Mescid-i Aksa’ya 40 yaşın altındakilerin cuma namazı için gelmeleri Siyonist İsrail tarafından yasaklanmıştır.

Birçok ülke tam donanımlı hastanelerde bu virüsle mücadele ederken Gazze’de hala maliyeti çok ucuz bir kan değişim iğnesinin olmaması sebebiyle doğan onlarca Gazzeli bebeğin saatler içinde ölmesi çok olağan bir şey...

Büyük felaket(nakbe)den beridir Filistin halkı zor yıllar ve günler yaşamaktadır.

Tasavvurun ötesinde bir zorlukla hayata tutunmaya çalışan ve bunun yanı sıra dünyanın süper güçlerinin desteklediği gasıp Siyonist İsrail devletiyle kesintisiz mücadele eden, üstelik bu mücadeleyi birçok Arap devletinin ihanetine rağmen yapmaya çalışan Filistinli kardeşlerimizi tebrik ediyoruz.

Bu insani ve İslami olan mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.

Kudüs hepimizin önünde bir imtihandır ve Kudüs’ü özgürleştirmek ancak Siyonizm’e, küresel kapitalizme ve emperyalizme karşı küresel İntifada’yı başlatmakla mümkündür.

İslam Ümmetinin birlik, kurtuluş ve esenliği ancak ve ancak etnik, ulusal ve mezhebi çekişmelerden uzak durmakla ve Kudüs gibi temel ve merkezi bir davada buluşmakla mümkündür.

Bir gün gelecek, Batı Şeria da Siyonizm’e karşı Gazze gibi mücadele edecektir.

Bir gün gelecek, Dünya Kudüs Günü küresel intifadaya dönüşecektir.

Ve o gün, Siyonist İsrail rejimi haritadan silinecektir.

ÖZEDÖNÜŞ HAREKETİ

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş