metrika yandex
  • $33.2
  • 36.28
  • GA18520

Haberler / Ankara Analiz

MİT, Mossad'a çalışan Türk aileye operasyon yaptı

14.06.2024

İsrail İstihbarat servisi Mossad'ın Türkiye'deki ajanlarına yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarla adından söz ettiren Milli İstihbarat Teşkilatı, bu sefer Mossad'ın Almanya başta olmak üzere, Gürcistan, Lübnan ve Türkiye'de casusluk yapan şebekesini çökertti.

Liderliğini sigorta şirketi sahibi Ahmet Ersin Tumlucalı'nın yaptığı 9 kişilik casusluk şebekesinin, Avrupa'nın dört bir tarafında Mossad'ın hedefindeki yabancı vatandaşları takip edip fotoğrafladığı belirlendi. Sigorta şirketi sahibi şahsın ekibinde eşi, oğlu, kızı ve baldızı da var.

Şebekenin 2011’den beri faaliyet gösterdiği ve Mossad yöneticileriyle üçüncü ülkelerde gizli buluşmalar yaparak bilgi alışverişinde bulunduğu belirlendi.

Sabah’tan Abdurrahman Şimşek’in haberine göre, casusluk şebekesinin başı sigorta şirketi sahibi Ahmet Ersin Tumlucalı MOSSAD ile e-posta ve Skype üzerinden iletişim kuruyordu. Buluşmalar 3'üncü ülkelerde, kimi zaman lüks otellerin lobilerinde kimi zaman ise suşi restoranlarında gerçekleşti.

Tumlucalı'nın 9 kişilik ekibi içerisinde, eşi Benan Tumlucalı, üvey kızı Dila Sultan Şimşek, oğlu Erkan Tumlucalı, baldızı Berna Çetin'in de yer aldığı saptandı.

İstanbul’da düzenlenen operasyonda şebekenin 8 üyesi yakalandı, 6’sı tutuklandı, 2’si adli kontrolle serbest bırakıldı ve 1 Lübnan uyruklu şüpheli firarda.

ALMANYA DETAYI

Bu ekibin bir ortak özelliği Almanya'ya bir şekilde temas etmeleriydi. Üvey kızı, oğlu, baldızı Almanya'da doğup büyümüşlerdi. Eşi ve kendisi ise Türkiye'de doğdu ancak Almanya'da yetişti. Mossad'ın Tumlucalı'yı seçmesindeki temel nedenlerden bir tanesi de Avrupa'da rahat dolaşım imkanına sahip olmasıydı. Tumlucalı, eşi Benan Tumlucalı'dan, takip faaliyetlerinin raporlanması konusunda destek aldı. Hatta Benan Tumlucalı'nın hazırladığı raporları bizzat Jorg ve Gavin isimli Mossad yöneticilerine aktardı.

KIZI VE EŞİNİ DE TAKİBE GÖTÜRDÜ

Mossad'ın hedefinde olan İstanbul'a gelen yabancı uyruklu bir şahsın da Tumlucalı tarafından izlenerek fotoğraflandığı ve Mossad yöneticilerine bilgi geçildiği saptandı. Hedef şahsın Taksim'de kaldığı otele giden Tumlucalı'nın eşi ve kızını da beraberinde giderek aynı otelde konakladıkları ve hedef şahsı gizlice fotoğrafladıkları saptandı.

300 BİN EURO ÖDEME

Mossad, takip casusluk yaptırdığı Tumlucalı'ya ödemeleri genelde yurtdışı görüşmelerinde elden veriyordu. Elden ödemelerin ne kadar olduğu tam bilinmezken banka yoluyla aldığı ödemeler 2011-2014 yılları arasında Axom Uluslararası Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri Şirketi'nin banka hesabına, 2014-2019 arasındaki ödemeler ise Ahmet Ersin Tumlucalı'nın eşi Benan Tumlucalı'nın banka hesaplarına aktarıldı. Mossad, banka hesaplarından Tumluca’ya 300 bin euro ulaştırdı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal