metrika yandex

Haberler / Söyleşi

Midyat’ın Sorunlarını Belediye Başkanı Veysi Şahin Beyle Konuştuk / Veysi ERKEN

02.04.2021

Geçici olarak Midyat’ta bulunmam hasebiyle şehirde gözlemlerde bulundum.
 
Genel olarak sorunları tespit ettikten sonra başkan Veysi Bey ile görüşeyim istedim.
 
Seçim üzerinden iki yıl geçti. İki yılda gerçekleştirilen faaliyetler epey fazla.
 
Salgın olduğu halde güzel hizmetler gerçekleştirildiği müşahede ettim.
 
Gerçekleşen hizmetlerin pek çoğu belediyenin yetki ve görev alanına girmediği halde tahakkuk ettirilmiş.
 
Doğalgaz’ın şehre kazandırılması, Tasarım Fakültesinin açılması, Kültür Merkezinin ihale edilmesi, Restorasyon çalışmaları ve Mağaralar projesi sayılabilir.
 
Bunların önemlilerinden birisi Midyat- Mardin yolunun ihalesinin bitirilmesidir.
 
Yakında fiili olarak yapım çalışması başlayacağının müjdesini aldım.
 
Veysi Bey hem mesleki hem de milletvekilliği tecrübesiyle Midyat’a epey katkısı olmuş.
 
Kendisini kutluyorum ve hizmetlerinin devamını temenni ediyorum.
 
Veysi Beyle Midyat’ın çözüm bekleyen sorunlarını konuşurken sadece belediyenin yetki, sorumluluk ve görev alanı ile ilgili olanlarını konuşmadık.
 
Şehri ilgilendiren hemen hemen bütün konularda fikir alış verişinde bulunduk. Zira Belediye başkanı ötesi hizmet bekleniyor kendisinden.
 
Bu anlamda bende katkı olsun diye birkaç konuyu dile getirdim.
 
Sağ olsun not aldı ve ilgili birimlere iletilmek üzere not aldırdı.
 
Umarım ki, Belediyenin yetki, sorumluluk ve hizmet alanının dışında olan şehrin tüm beklentileri kısa zamanda tahakkuk eder.
 
Başkanın mesleki ve vekillik tecrübesiyle katkısının büyük olacağını düşünüyorum.
 
Özellikle STK’lar ve Kent konseyi devreye girmelidir.
 
Başkana her konuda destek olmaları gerekir.
 
Bilindiği üzere yük paylaşıldıkça hafifler ve hedefe ulaşmak kolaylaşır.
 
Başkan Veysi beyden aşağı yukarı şu taleplerde bulundum.
 
 
1-Yaşlılarımız kendi şehirlerinden kopmak istemiyor. Hemen hemen hepsi bakıma muhtaç. Yatay mimari esas alınarak sosyal alanlarıyla bir yaşlılar bölgesinin oluşturulması. Yaşlı yakınlarının katkısıyla müstakil 1+1 şeklinde evlerin oluşturulması.
 
2- Yaşlılara hizmet merkezinin hizmetlerinin çeşitlendirilmesi. Ev temizliği, ziyaret vs. İlave olarak bu hizmetlerin duyurulması. Zira haberi olan yok denilecek kadar az.
 
3- Tarihi kent anlayışı çerçevesinde yenileme edilen şehrin gelire katkısı olsun diye tanıtıma ağırlık verilmesi. “Midyat Türkiye’de, Türkiye Midyat’ta” şeklinde bir kampanya ile şehrimize gelenlerin arttırılması. Böylece şehrin gelirine ve kalkınmasına katkı sağlanmış olur.
 
4- Yatırımları çekebilmek için OSB’nin bir an önce faaliyete geçirilmesi. Öncelikle yatırımlarını başka yerlerde yapan hemşerilerimizin burada da yatırımlarının sağlanması
 
5-  30 büyükşehir içinde Tıp fakültesi olmayan ilimizin Tıp fakültesinin Midyat’ta açılmasının ve Şehir hastanesinin Midyat^ta kurulmasının sağlanması. Bilindiği üzere hem Kızıltepe hem de il merkezinde sağlık yatırımları fazladır ve Midyat konumu itibarıyla az imkanla çok geniş alana hizmet sunmaktadır. İlave olarak Midyat’ta üniversitenin temelini oluşturmak için Sağlık Bilimleri, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi Fakültelerin kurulması için Cumhurbaşkanı ile görüşülmesi. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Fakülteler hemen kurulabilir. Bu konu ile ilgili STK’lar ve Kent konseyi mutlak çaba harcaması gerekir.
 
6-Şehir içi ulaşımın düzenlenmesi. Maalesef şehir için sadece belirli güzergâhlarda söz konusudur. Mahalleler arasında ulaşım yoktur.
 
7- Midyatlıların hava limanından daha kolay ulaşıma sağlaması için uçakların iniş kalkış saatlerine uygun Midyat- Kızıltepe(Hava Limanı) hattının açılması.
 
8- Katılım Bankalarının Midyat’ta açılmasının sağlanması.
 
9- Mevcut bankamatik hizmetlerinin uygun mahallere serpiştirilmesi. Özellikle kamu bankaları ortak ve masrafsız bankamatik hizmeti sunduklarından bunları şehrin uygun yerlerine nakli daha kolaydır.
 
10- Gerek İstiklal harbi gerekse Birinci cihan harbinde şehit düşmüş veya gazi olmuş Midyatlıların tespiti ve bunların isimlerinin yaşatılması.
 
11- Şehirde medfun bulunan önemli şahsiyetlerin tespiti, hayatları ve şecerelerine ulaşma durumu varsa bunların ortaya çıkarılması ve faaliyetleri ile ilgili ilmi toplantıların yapılması.
 
 
Veysi Başkanla elbette başka konuları da konuştuk elbet.
 
Kendisine doğduğum ve çocukluğumun geçtiği şehir adına teşekkür ediyorum. Başarılarının ve hizmetlerinin devamını temenni ediyorum.
 
Umarım ki, Midyatlı olup başka şehirlerde iş veya meslek icabı başka şehirlerde yaşamakta olan insanımızın bilgi, beceri ve imkânlarından da istifade edilerek şehrimizin kalkınması ve cazibeliği sağlanır. Şehirde yaşayanlarla iletişim daha sağlıklı kurulur.
 
Şehrimizin refahı, huzuru artar ve daim olur.
 
 Şimdilik bu kadar.  Midyat’a katkı babında danışılırsa fisebilillah katkı sağlamaya çalışırım.
 
Teşekkürler Veysi Başkan.
 
Selam ve Sabırla…

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş