metrika yandex

Haberler / Sağlık

KORONA VİRÜS AŞISIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN TÜM DETAYLAR

15.11.2020

KORONA VİRÜS AŞISIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN TÜM DETAYLAR

James Gallagher: Sağlık ve Bilim Muhabiri

Çeviren: Hasan KANAT – Hertaraf Haber

 

Pfizer Firmasının ürettiği aşıya ilk olarak kimler sahip olacak ve aşıyı ne zaman alabileceğim?

Her 10 kişiden dokuzunun Covid-19'a yakalanmasını önleyebilecek bir aşı, acil durum onayına sunulacak.

Aşıyı geliştiren Pfizer ve BioNTech Kurumu, aşının 43,500 kişi üzerinde test edildiğini, herhangi bir güvenlik endişesinin ortaya çıkmadığını bildirdi.

YENİ AŞI NEDİR VE NE KADAR ETKİLİDİR?

Aşı, Bağışıklık Sistemini korana virüs ile savaşmak için hazırlıyor.

RNA olarak isimlendirilen yeni tür aşı; virüsün genetik şifresinden küçük bir parça alınıyor. Bu süreç virüsün pir parçasını İnsan vücuduna yerleştirmekle başlıyor. Bağışıklık Sistemi vücut içerisindeki bu parçayı yabancı olarak algılıyor ve ona saldırmaya başlıyor.

Aşı, 3 hafta arayla iki doz şeklinde veriliyor. Son veriler aşının İnsanların %90’nı gelişen covid semptomlarına karşı koruduğunu gösteriyor.

BU TÜR BİR AŞI DAHA ÖNCE KULLANILDI MI?

İnsanlarda kullanım için onaylanmış RNA aşıları yoktur.

Bu tip bir aşı, daha önce araştırılmış ve insanlara başka hastalıklar için klinik denemelerde verilmiştir.

Aşı, tüm dünyada düzenleyici Kurumlar tarafından kabul edilecek ve bu kurumlar iğnenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verecekler.

AŞININ ÇALIŞMA SİSTEMİ NASILDIR?

Bilim adamları virüsün genetik kodundan bir parça alırlar ve bu parça hücrelere ne inşa etmesi gerektiğini söyler. Bu parça Bir lipit ile kapladıktan sonra İnsan hücrelerine girer. Aşı hücrelere girerek koronavirüse karşı başak proteini üretmesi koordinatını verir. Ayrıca Bağışıklık Sistemi, Enfekte olmuş hücrelerin yok olması için T hücrelerini aktive etmek ve antikor üretmek için harekete geçer.

Hasta korona virüs ile karşılaştığında, antikor üretilir ve T hücreleri virüsle savaşmak için tetiklenir.

AŞIYI İLK OLARAK KİM ALACAK VE EN ERKEN NA ZAMAN ALABİLİRİM?

Yaş durumu, şiddetli Covid-19 için en büyük risk faktörü olduğundan kaç yaşında olduğunuza bağlıdır. İngiltere de, yaşlı bakım evi sakinleri ve bakım evi personeli, öncelik listesinin en üstündedir. Bunları hastane personeli, sağlık çalışanları ve 80 yaş üstü kişiler izlemektedir.

Daha sonra, listenin en altında 50 yaşın altındaki kişiler olacak şekilde, yaşa göre sıralanır. Her şey yolunda giderse, ilk iğneler Yılbaşından önce yapılabilir.

Aşı, bakım evleri, pratisyen hekimler ve eczacıların yanı sıra spor salonu gibi mekânlar da ayrıca kurulan ‘’Git Aş ol’’ adıyla kurulan seyyar aşılama merkezleri aracılığıyla yapılacaktır.

Bununla birlikte, aşının üretim laboratuvarından aşılama yerlerine nakliye sırasında eksi 80 ° C'de tutulması ihtiyacı gibi üstesinden gelinmesi gereken lojistik zorluklar vardır. Aşı hastaya verilmeden önce çözdürülmelidir ve uygulanmadan önce normal bir buzdolabında birkaç gün saklanabilir.

AŞI UZUN SÜRELİ KORUMA SAĞLAYACAK MI?

Bu sorunun cevabını verebilmemiz imkânsız cevabı ancak bekleyerek bulacağız. Bağışıklık uzun sürmezse, gripte olduğu gibi her yıl bir aşı yapılması gerekebilir.

Veriler, Covid-19'dan korumanın tüm yaş gruplarında aynı olup olmadığını göstermiyor. Bununla birlikte, önceki çalışmalar gençlerin ve yaşlıların bağışıklık tepkisi üretebileceğini öne sürüyor.

Bağışıklık Sistemi zayıf olan İnsanlar aşı olamayacaklar.

AŞININ UZUN VADELİ SAĞLIK ETKİLERİ OLABİLİR Mİ?

Tıpta hiçbir şey% 100 güvenli değildir - parasetamol gibi düşünmeden aldığımız bir şey bile risk teşkil Eder. Şimdiye kadarki veriler güven verici. 43.500 kişi üzerinde yapılan denemeler, hafif yan etkiler göstermesine rağmen güvenlik endişesi olmadığını ortaya koyuyor.

Bu aşılamanın son derece tehlikeli ve yaygın sonuçları olsaydı, bunların ortaya çıkması gerekirdi. Bununla birlikte, milyonlarca insan aşılandıkça daha nadir yan etkiler ortaya çıkabilir.

BU DURUM KARANTİNAYA GİRMEYE İHTİYAÇ DUYMAYACAĞIMIZ ANLAMINA MI GELİYOR?

Ümit ederiz ki evet ama bir süre için değil. Yeterli sayıda insan bağışıklık kazanırsa virüsün yayılması durur ve virüsü kontrol etmek için başka önlemlere ihtiyacımız olmaz.

Yeterli aşı üretmenin ve bunu insanlara gerçekten ulaştırmanın hâlâ muazzam bir zorluğu var. Bu zaman alacak bir durum ve o zamana kadar virüsü kontrol etmek için tedbirli olmaya ihtiyacımız var. Bu yüzden test yaptırmak, karantinaya girmek, sosyal mesafeyi korumak ve maske takmak bir süreliğine hayatımızın bir özelliği olacak.

YA VİRÜS MUTSAYONA UĞRARSA?

Virüsler her zaman mutasyona uğrarlar. Burada sorulması gereken önemli soru şudur; davranışlarını değiştirecek bir şekilde mutasyona uğrayacaklar mı? Şimdiye kadar bunun olduğuna dair bir işaret yok. Ancak gelecekte virüsün değişmesi ve böylece aşının daha az etkili olması mümkündür. Bu olursa, yeni bir korona virüs aşısının tasarlanması gerekebilir.

Ve RNA aşı teknolojisi üzerinde oynamaya yapmaya çok müsaittir. bu yüzden bu büyük bir problem olmamalı.

NEDEN AŞI SADECE PFİZER TARAFINDAN YAPILABİLİYOR?

Aşı, Pfizer ve BioNtech tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir ve fikri mülkiyet haklarına BU kurumlar sahiptir. Bu kurumlar, Gelecek yılın sonuna kadar 1,3 milyar doz üretme kapasitesine zaten sahipler, ancak kapasiteyi daha da artırmak için başkalarıyla ortak olabilirler.

AŞI HAKKINDA HALA BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR?

Duyuru bu konuyla ilgili bize Ana fikri veriyor. Ancak ince detaylarla ilgili hala eksiklikler var. Aşının virüsü yakalamanızı ve yaymanızı mı yoksa sadece hastalanmanızı mı engellediğini bilmiyoruz. Ayrıca aşının farklı yaş gruplarında ne kadar koruyucu olduğu hakkında da bilgimiz yok. Nasıl kullanıldığı anlamak için bunlar hayati olacak.

DİĞER AŞILAR İÇİN BU NE ANLAMA GELİYOR?

İyi haber, birkaç gün öncesine kadar bunun mümkün olduğunu bilmiyorduk. Aşıların çoğu virüsün aynı kısmını hedef aldığından başak proteini olarak bilinen şey bu onların da işe yarayacağına dair umutları artırıyor.

 

Kaynak: BBC - Çeviri: Hasan KANAT

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş