metrika yandex
  • $29
  • 31.27
  • GA2000

Haberler / Dünya

Karabağ'da ateşkes: Ermeni ayrılıkçılar teslim oldu

20.09.2023

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, bugün Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetleri ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının unsurlarının silahlarını bıraktığını, savaş mevzilerini ve askerî mevzilerini terk ettiğini ve antiterör operasyonunun durdurularak anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Dağlık Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni güçleri, Azerbaycan güçlerinin ayrılıkçı bölgeye karşı "terörle mücadele" operasyonu başlatmasından bir gün sonra, bugün, Rusya'nın önerdiği ateşkes şartlarını kabul etti.

Kendilerine "Artsakh Cumhuriyeti" adını veren Karabağlı ayrılıkçı Ermeniler, Bakü yönetiminin bölgenin Azerbaycan'a entegre olması için görüşme yapma teklifini kabul ettiklerini açıkladı. Ayrılıkçı yetkililerin yaptığı yazılı açıklamada "Azerbaycan tarafının, Dağlık Karabağ'daki Ermenilerin hakları ve güvenliğini garanti altına alarak bölgenin yeniden entegre edilmesi konusu, yerel Ermeni nüfusunun temsilcileri ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin merkezi makamları arasında görüşülecek. Görüşmeler 21 Eylül'de Yevlak kentinde yapılacak." denildi.

Ayrılıkçı Ermeni güçleri, Azerbaycan'ın savunma hatlarını aştığını ve bir dizi hakim tepeyi ve stratejik kavşağı ele geçirdiğini belirtmişti.

Anlaşmaya varıldığını doğrulayan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki Ermeni güçlerinin "silah bırakma, çatışma mevzilerini terk etme ve tamamen silahsızlanmayı kabul ettiğini, tüm silahların ve ağır askerî malzemenin Azerbaycan Ordusuna teslim edilmekte olduğunu bildirdi.

Ateşkes anlaşmasının şartları ise şöyle:

  • Karabağ'daki silahlı Ermeni güçler silah bırakıyor, mevzilerden çıkıyor, tam şekilde silahsızlandırılıyor.
  • Karabağ'daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler feshediliyor. Tüm silah, mühimmat ve ağır araçlar teslim ediliyor
  • Yukarıda belirtilen süreçler Rus barış gücü birliği ile koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanıyor.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahan Kostanyan da, "bölgedeki Ermenilerin teorik olarak Azerbaycan'ın hakimiyeti altında yaşayabileceğini, ancak diyaloğun hayati olduğunu" belirtti.

Operasyon süresince mühimmatı tükenen Ermeni güçlerin mevzilerini bırakarak kaçtığını, kaçanlara Azerbaycan ordusunca ateş açılmadığını bildiren Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Anar Eyvazov, Karabağ'daki Ermenistan silahlı güçlerinin 90'dan fazla mevzisinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini, 7 askerî araç, 4 havan topu, 1 tank, 2 zırhlı piyade aracının Azerbaycan askerlerince ele geçirildiğini açıkladı.

Karabağlı ayrılıkçı Ermeniler, son günlerde bulundukları bölgede, Azerbaycan ordusunun mevzilerine yakınlaşmak, kendi mevzilerini pekiştirmek için siper kazma ve farklı istihkam faaliyetleri ve sabotaj girişimleri gibi bir dizi provokasyonlarda bulundu.

Rusya 2000'den fazla insanı tahliye ettiğini açıkladı

Devlet tarafından işletilen TASS haber ajansının Savunma Bakanlığı'na bildirdiğine göre, Rusya'nın barış gücü, Dağlık Karabağ'ın en tehlikeli bölgelerinden 2000'den fazla sivili tahliye etti.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Tahliye edilen tüm sakinlere geçici konaklama ve sıcak yemek için yerler sağlanıyor. Ayrıca özel amaçlı tıbbi müfrezeden uzmanlar olan doktorlar da yaralanan sakinlere yardım sağladı."

20.09.2023 GZT

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar