metrika yandex
  • $31.81
  • 34.54
  • GA15470

Haberler / Dünya

İzzettin Kassam’ın Şehadet Yıldönümü

21.11.2022

Hamas Hareketi, Şeyh İzzeddin El-Kassam’ın şehadetinin 87’nci yıldönümü münasebetiyle bir bildiri yayınladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi/Hamas, Suriye’nin Cebele kentinde dünyaya gelen Şeyh İzzeddin El-Kassam’ın Filistin topraklarında Filistin’i ve kutsal mekanlarını savunurken şehit olmasının Filistin davasının İslam ümmetinin tümünün davası olduğunu gösterdiğini söyledi. 
 
Hamas Hareketi, yayınladığı bildiride, askeri kanadının “İzzeddin El-Kassam Tugayları” adını taşımasından gurur duyduğunu ifade etti.  
 
Şehit İzzeddin El-Kassam’ın yolundan yürüyenleri ve şehitlere verdikleri söze bağlı kalanları, Filistin topraklarını işgalden kurtarmak ve Filistin halkının haklarını geri almak için stratejik seçenek olarak direniş sancağını taşıyanları selamlayan Hamas Hareketi, Filistin halkını işgale karşı mücadelede kahramanlıklarını sürdürmeye ve işgalcilerin planlarını bozmaya davet etti.  
 
Arap ve İslam ülkelerinin hükümetleri ve halkları ile dünyanın özgür insanlarına da seslenen Hamas Hareketi, Filistin halkının topraklarını işgalden kurtarma ve Filistinli mültecilerin vatanlarına geri dönme mücadelesinin desteklenmesini istedi.  
 
Suriyeli Şeyh İzzeddin El-Kassam, 20 Kasım 1936’da Ya’bed çalılıklarında işgalci İngiliz kuvvetlerine karşı Filistin topraklarını savunurken şehit düşmüştü.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş