metrika yandex

Haberler / Sivil Toplum

İyi Ki Tanıdım... / Veli AYDOĞAN

23.11.2020

..

Bazen tanışıklık var insana yük olur dert olur, çile ve keder getirir.

Bazı insanları tanımak ise umut huzur neşe rahatlık verir.

Nurullah abi rahatlık veren huzur veren umut veren bir dostdu.

Güven duyduk ona, huzur bulduk yanında, nezaketi naifliği duruşu öğreticiydi. Dostlarını önemserdi, ama doğruları daha öncelikliydi. Bir sorun varsa oracıkta tepkisini koyardı fikrini eğip bükmeden söylerken muhatabını da incitmezdi.

Nasibi varmış Nurullah abinin dost meclislerinden yana, ilimden, irfandan, kitaptan sohbetten yana.

Nasibi varmış iyi bir eş, iyi çocuklar evlatlar ve damatlardan yana. Oğlu Doktor Beheşti  cenaze namazını kıldırdı. Ne güzel birşeydi bu.Yarabbi soyumdan seni çokça anan ve namazı kılan evlat ve nesiller ver diyen peygamberler gibi, dua etmiş Nurullah abi galiba.Hayat ve yaşam bir dua değil mi dostlar.

Veliciğim Keçiörendeki evi satıp oralarda bir daire alalım, bulalım Nasıl olsa sen emlakçısın bir araştır demişti, hastaneye yatmadan öncelerde. Eczaneye ve Camiye yakın olsun demişti. Tamam abi bakalım araştıralım demiştim ben de.

Evine Ailesine çocuklarına, torunlarına düşkünlüğü belliydi. Dostlarına sohbete camiye sevgisi hürmeti hissediliyor du.

Eskişehir'de idim o gün.

Cuma namazını Tepebaşı Camide kıldım çıkışta bir mesaj geldi telefonuma o mesaj Nurullah abinin dünyasını değiştirdiğini söylüyordu.

Oturdum hemen yakındaki çay ocağına..

Düşündüm yutkundum ağladım, Sonra namazdan çıkan bir kaç yaşlı amcaya  çay söyledim..

Nurullah abinin ruhu için, onun sevabına, ona söyler gibi...

Ankara'ya  dönmemiz gerektiğini söyledim eşimi arayarak. Kayınpederim yeni geldiniz nereye hemen böyle deyince bir dostum bir ağabeyim ölmüş, onun için dönmeliyiz dedik.

Cuma saatinde Bir Kuş Uçtu bu âlemden, sonbahar yaprakları içinde, beyaz güvercinler eşliğinde,masum çocuklar gibi. Salavatlar, dualar, dumanlı ve ıslak gözlerle uğurladılar Dostları ve ailesi  onu.

Bizler dostların olarak senin bu ayrılığına bu kadar üzülürken o çok sevdiğin ailen, ehl-i beytinin yüreği ve gönlü şimdi Kerbela çölünün yangın yeri gibidir biliyorum.

Onlara katından engin sabırlar ver yarabbi..

Makamın al-i, mekanın cennet olsun inşallah.

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Ali Dede | 23.12.2020 16:17
Bilirim, Nurullah abi yokluğuna alışmak zor olanlardan biridir. Allah O'un mekanını cennet, bizleri de O'na komşu eylesin