metrika yandex

Haberler / Dünya

İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı Trump'ın planını onaylıyor ve ilhak konusunda dikkatli davranıyor

22.05.2020

AL MONİTOR'den  Tercüme: Hasan KANAT- Hertaraf Haber Dış Haberler Servisi

İşgalci İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenaz bugün ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistinlilerle barış planını benimsediğini ifade ederken,  İsrail'in Batı Şeria topraklarının tek taraflı ilhakı konusundaki meseleyle ilgili yorum yapmaktan kaçındı. 

18 Mayıs'ta Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen görev değişimi töreninde konuşan Aşkenaz, "Başkan Trump, bize İsrail Devleti'nin geleceğini ve sınırlarını şekillendirmek için tarihi bir fırsat sundu" dedi.

Aşkenaz, mavi ve beyaz ittifakı lideri Benny Gantz'ın geçen Şubat ayında verdiği sözü yineledi ve başbakan seçilirse Trump yönetiminin planını ilerleteceğini ve Knesset’de (İsrailin tek meclisli parlamentosu)  bunu tam olarak kabul etmesi için bastıracağına dair söz verdi. Yine de, hem Aşkenaz hem de Gantz, Batı Şeria'nın yerleşim ilhakını Amerika'nın kabul etmesi şeklinde, planın aynı zamanda diplomatik bir mayın olduğunun farkındalar. 

20 Nisan'daki birlik anlaşmasında kararlaştırıldığı gibi, Mavi ve Beyaz Başbakan Benjamin Netanyahu'nun bu yaz Knesset'e Ürdün vadisi ve Batı Şeria’nın ilhak edilmesi planını oylamaya sunacak. Ancak yönetimi bu kararı destekleme konusunda isteksiz görünüyor. 

Aşkenaz 18 Mayıs'ta yaptığı konuşmada, İsrail’in komşu ülkeleri Mısır ve Ürdün ile barış antlaşmalarını sürdürmesi gerektiğini vurgulayarak, barışın korunması gereken stratejik bir servet olduğunu kaydetti. Aşkenaz, "Barış içinde olduğumuz ülkelerle - Mısır ve Ürdün - ilişkilerin güçlendirilmesinde büyük bir önem görüyorum. Bunlar bölgesel sorunlarla başa çıkmada en önemli müttefiklerdir dedi. 

Aşkenaz, son birkaç gündür Batı Şeria'nın ilhak edilmesine karşı uyarıda bulunan Ürdünlü Kral Abdullah'a güven vermeye çalıştı. Alman Der Spiegel 15 Mayıs'ta verdiği röportajda Kral Abdullah, "İsrail Temmuz ayında Batı Şeria'yı gerçekten ilhak ederse, bu durum, Ürdün Haşimi Krallığı ile büyük bir çatışmaya yol açacaktır." dedi. İlhak hareketinin Ürdün'ün İsrail ile barış anlaşmasını askıya alıp alamayacağına sorulan kral, "Tüm seçenekleri değerlendiriyoruz" açıklamasını yaptı. 

Geçen hafta içinde, güvenlik uzmanları, İsrail'in Ürdün ile ilişkilerine zarar vermeleri halinde ülkenin ulusal güvenliğini tehdit edeceği konusunda uyarıda bulundular. Tümgeneral Amos Gilead, ‘’İlhak meselesi Ürdün ile ilişkilerimizi aşındırarak,  stratejik bir avantajı olmayan siyasi bir hareket olacaktır. Umarım İsrail Savunma Kuvvetleri bunu anlıyordur açıklamasını yaptı. 

Nitekim İsrail'in güvenlik-diplomatik cephesi artık iki eski generalin elinde - yeni savunma Bakanı Gantz ve yeni Dışişleri Bakanı Aşkenaz. Her ikisi de Mavi ve Beyaz ittifakına ait ve her ikisi de ideoloji ve güvenlik açısından ilhak konusunda hevesli değil,

Şimdi İsrail,  diplomatik olarak tehlikeli ilhak hamlesini harekete geçirmeden Trump’ın planını ilerletmenin bir yolunu bulmak zorunda. Netanyahu’nun konuyla ilgili ilk hamlesini öngören Aşkenazi ve Gantz, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya İsrail’de Ürdün Vadisi’nin özellikle Haşimi Krallığı’nı ilhak etmesinin getireceği zorlukları ve tehlikeleri aktardı.

Kudüs Dışişleri Bakanlığı şimdi yeni bakanının benimseyeceği stratejiyi görmek için bekliyor. 16 Mayıs'ta İsrail'in ilhak planlarıyla ilgili yaptıkları görüşmede, şu anda Avrupa Birliği Konseyi'ne başkanlık eden Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Aşkenaz'ı bir sonraki bakanlar toplantısına davet etmeyi önerdi.

AL MONİTOR/18/ 05/2020

Tercüme: Hasan KANAT

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş