metrika yandex
  • $33.18
  • 36.27
  • GA18520

Haberler / Dünya

İsrail ile normalleşmeye “her gün biraz daha da yaklaşıyoruz” - Suudi Veliaht Prensi

21.09.2023

 

Suudi Arabistan'ın fiili lideri Muhammed bin Selman Fox News'e verdiği  bir mülakatta İsrail ile ilişkilerin tarihi normalleşmesine "yaklaşıldığını" söyledi ve İran'ın nükleer bombaya sahip olması halinde Riyad'ın da nükleer bomba arayışına gireceği uyarısında bulundu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bir ABD televizyonuna verdiği mülakatta ülkesinin İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye giderek yaklaştığını söyledi ve İran'ın nükleer silah edinmesi halinde "biz de bir tane edinmek zorunda kalacağız" uyarısında bulundu.

Çarşamba günü ilerleyen saatlerde yayımlanacak olan röportajdan  yapılan alıntılara göre Fox News'e konuşan Veliaht Prens, İsrail ve Suudi Arabistan'ın diplomatik ilişkileri başlatmak için dönüm noktası niteliğinde bir anlaşmaya varmasını amaçlayan görüşmeleri nitelendirmesi istendiğinde "Her geçen gün daha da yaklaşıyoruz" dedi.

İsrail ile normalleşme görüşmeleri, ABD'nin güvenlik garantileri ve Riyad'ın talep ettiği sivil nükleer yardımın yanı sıra İsrail'in Filistin'e olası tavizlerini de içeren karmaşık müzakerelerin merkezini oluşturuyor.

Veliaht Prens verdiği demeçte, "Bizim için Filistin meselesi çok önemli. Bu kısmı çözmemiz gerekiyor," dedi.

Bunlara ek olarak Veliaht Prens, "Ve şu ana kadar iyi müzakerelerimiz devam ediyor." "Nereye gideceğimizi görmemiz lazım. Umarız Filistinlilerin hayatını kolaylaştıracak, İsrail'i Orta Doğu'da bir oyuncu haline getirecek bir yere ulaşırız" dedi.

Nükleer bombalı İran

Prens ayrıca İran'ın nükleer silah elde etme ihtimalinden duyduğu endişeyi de dile getirdi. İsrail'in düzinelerce savaş başlığından oluşan bir nükleer stoka sahip olduğu tahmin ediliyor.

Tahran nükleer bomba arayışında olduğunu reddetti.

Veliaht Prens, "Bu kötü bir hamle" dedi. "Eğer bunu kullanırsanız, dünyanın geri kalanıyla büyük bir savaşa girmek zorunda kalırsınız."

İran'ın nükleer bomba elde etmesi halinde ne olacağı sorusuna Veliaht Prens, "Eğer onlar elde ederse, biz de elde etmek zorundayız" dedi.

TRT World’dan Tercüme: İhlan Bozkır-Hertaraf Haber

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal