metrika yandex

Haberler / Sağlık

İran, yerli aşı COVIRAN'ın seri üretimine başladı

25.04.2021

İran, yerli aşı COVIRAN Bereket'in seri üretimine başladı. Bilim Kurulunun başında yer alan Muhammed Muhbir, birkaç aya kadar ülkenin aşı sorununun kalmayacağını söyledi.

İran'ın yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında geliştirdiği yerli aşı COVIRAN Bereket'in seri üretimine başlandı. 

GÖNÜLLÜLER ÜZERİNDE UYGULANDI

Covid-19 Bilim Kurulu'nun katılımıyla başkent Tahran'da bir otelde düzenlenen programda, Faz-3 çalışmalarına devam edilen COVIRAN Bereket, gönüllüler üzerinde uygulandı.

Yerli aşı COVIRAN Bereket, Faz-3 için gönüllü olan Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu Üyesi Minu Muhriz, Sistan-Beluçistan Milletveklli Hüseyin Ali Şehriyari ve eski öğretim görevlisi Muhammed Ali Emirzerger'e yapıldı.

BİRKAÇ AYA KADAR AŞI SORUNU KALMAYACAK

Bilim Kurulunun başında yer alan Muhammed Muhbir, yaptığı açıklamada, yerli aşı COVIRAN Bereket'in seri üretimine başladıklarını ve birkaç aya kadar ülkenin aşı sorununun kalmayacağını söyledi.

EYLÜLE KADAR 30 MİLYON DOZ ÜRETİLECEK

Muhbir, yerli aşıyı mayısta 1 milyon, haziranda 3.5 milyon, temmuzda 12 milyon ve ağustosta 15 milyon doz olmak üzere eylüle kadar 30 milyondan fazla doz üreterek Sağlık Bakanlığı'na teslim edeceklerini ve genel aşılamaya hız vereceklerini ifade etti.

İran, ilk yerli aşısı COVIRAN Bereket'i 29 Aralık 2020'de ilk defa bir insan üzerinde test etmiş ve başarılı sonuçlar alındığını açıklamıştı. Bilim Kurulunun başındaki Muhammed Muhbir'in kızı Tayyibe Muhbir, aşının yapıldığı ilk gönüllü olmuştu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş