metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

İMAMLAR’A BULUNMAZ FIRSAT / Ahmet TAŞ

07.04.2020

Uzakdoğu’dan başlayıp bugüne kadar 200’den fazla ülkeye yayılan korona virüsü salgını dünyanın tamamında korku ile takip edilirken bu salgından kurtuluş içinde tedbirler ve reçeteler ortaya konmaya devam ediyor.

İnsandan insana yakın temas yolu ile bulaşan korona virüsünden korunmak için bir yandan sağlıkla ilgili tedbirler alınırken diğer yandan da okulların öğretime ara vermesi, camilerde cemaatle namaz kılınmasına ve Cuma namazı kılınmasına ara verilmesi düğün, nişan, kongre ve festivallerin yasaklanması gibi tedbirler alınırken 65 yaş üstü insanlarımızın ve 20 yaş altı gençlerimizin istisnai durumlar dışında evden çıkmamaları gibi tedbirler devreye kondu.

Bunlara ek olarak da 30 büyük şehir ve Zonguldak iline giriş çıkışların yasaklanması, virüsün yayılmasından endişe edilen bazı ilçe, köy ve mahallelerin karantinaya alınması kalabalık olan yerlerde maske takılması gibi tedbirlerde can yakıcı virüsün yayılmasını önlemek için alınan tedbirler arasında yerini aldı.

Virüsle mücadele çerçevesinde okullarda öğretime ara verilmesi, camilerin açık ama cemaatle namaza ara verilmesi sebebi ile öğretmen ile imam ve müezzinler işsiz kalmış olmalarından dolayı bu arkadaşlarımıza güzel bir fırsat da ortaya çıkmış oldu.

Zaman bulamamaktan kitap okuyamayan, ailesine çocuklarına zaman ayıramayan öğretmenler aklı selim ile hareket edebilirler ise bol bol kitap okuma, hanımı ve çocukları ile istişareler yapma, geleceğe dair plan ve programlar yapma, fikir ve düşünce jimnastikleri yapma imkanını, bu arada merak ederlerse dini kitaplar okuma bu konuda kendilerini yenileme ve ibadet hayatlarını geliştirme fırsatını da yakalamış olurlar. Bu arada yıllardır irtibatlarını kestikleri dost ve akrabalarını da arayıp hatırlarını sorabilirler.

İmam ve müezzinlere gelince bunların ilk yapacakları iş diyanetin talimatına uygun olarak camilerini açık tutmak olmalıdır ( Diyanet’in camiler açık olmalı talimatına rağmen ne yazık ki birçok caminin kapısına kilit vurulmuş durumda olup fert olarak namaz kılmaya hizmet vermiyor.)

Bunun yanında imamlıkla ilgili kitaplar başta olmak üzere eğitim, kültür ve ilmi yönden kendilerini geliştirmek için yapacakları plan dahilinde kitap okuma alışkanlıklarını geliştirme, cami cemaatinde olan insanları telefon ya da sosyal medya ile irtibatını devam ettirme, mahallesi ile haberleşmeye paralel olarak hastaları ziyaret etme, cenaze zuhur etmiş ise taziye dileklerini bildirme dolayısı ile cemaati ile irtibatını devam ettirip onlara sahipsiz olmadıklarını hatırlatma görevini yerine getirmiş olurlar.

Aynı zamanda çok azı dışında ilgilenmedikleri camilerinin etrafını düzenleme, intizama kavuşturma, bakımsız perişan halden kurtarma insan eli değmiş hale getirme işlemini de yaparlar ise sahipsiz cami imajını da gidermiş olurlar.

Bunları yapmakla aynı zamanda toplumda sosyal medyayı kullanarak imamlar ne iş yapıyor, imamlar, öğretmenler yatıyor gibi sayıları çok olmasa da bu güzide meslek elemanlarına yönelik itham ve sataşmaları da boşa çıkarmış olurlar.

Hasılı korana virüs salgınıyla ortaya çıkan durum imam ve öğretmenlerimiz için parayla satın alınamayacak fırsatlar ortaya çıkartmıştır.

Not: Bazı imam ve sendika yöneticilerimizin sataşmalara ve ithamlara tahammül edemeyip sataşan şahıslara karşı kullandıkları ( Geri zekalı vb) tabirleri asla kabul edilemez ve tahammülsüzlük olarak değerlendirip bu tür tahammülsüzlüklerin imam ve sendika yöneticilerine yakışmadığını bildirmek isterim.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş